• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1391/03/14

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم گرامیداشت بیست‌و‌سومین سالگرد رحلت امام خمینی رضوان‌الله‌علیه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم دلدادگان و شیفتگان امام خمینی رضوان‌الله‌علیه در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام راحل را پدر ملت و مظهر مهربانی، اقتدار و صلابت خواندند و با اشاره به تلاش هوشیارانه‌ی امام در احیای روح عزت ملی و استحکام ساختار درونی ملت افزودند: ملت تاریخ‌ساز ایران با تکیه بر همین عوامل، الگویی موفق از ایران اسلامی و پیشرفت در خارج از حوزه‌ی نفوذ سلطه‌گران جهانی را به ملت‌ها ارائه داده و زورگویان جهانی را به وحشت انداخته است که همین مسیر درخشان تا رسیدن به قله‌های پیشرفت و ناامید شدن قطعی دشمنان ادامه خواهد یافت و بدون تردید، آینده برای ملت‌های مسلمان و ملت ایران بهتر از گذشته خواهد بود.

در این مراسم که صبح امروز (یکشنبه) و در بیست‌و‌سومین سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی و با شکوه فراوان برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن اشاره به عید مبارک ولادت پدر امت -حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام- و نامگذاری سیزدهم رجب به عنوان روز پدر، تأکید کردند: امام بزرگوار ما در حق این ملت پدری کرد، زیرا از یک طرف مظهر مهربانی و رحمت پدرانه و از طرف دیگر مظهر اقتدار و صلابت بود.

ایشان همچنین امام راحل را پدر جنبش اسلامی امروز در دنیای اسلام خواندند و افزودند: یکی از خطوط اصلی در سیره و منش امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) دمیدن روح عزت ملی در کشور و زنده‌کردن ملت است.

رهبر انقلاب اسلامی بحث در مورد حرکت بزرگ امام راحل در دمیدن روح عزت ملی در کشور را یک بحث غیر ذهنی و مبتنی بر واقعیات جامعه دانستند و در تبیین منطق قرآن در خصوص عزت، خاطرنشان کردند: در منطق قرآن، عزت واقعی و کامل متعلق به خدا و هر کسی است که در جبهه‌ی خدایی قرارمی‌گیرد.

حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تأکید بر این‌که بر اساس منطق قرآن باید عزت را از خدا طلب کرد، افزودند: هنگامی که عزت واقعی شامل حال یک فرد یا جامعه شود، آن عزت همچون حصار مستحکمی، تلاش دشمن را برای نفوذ، محاصره و نابودی آن جامعه ناکام می‌گذارد. ایشان تأکید کردند: هرچه این عزت در لایه‌های فردی و اجتماعی عمیق‌تر باشد، تأثیرات نفوذناپذیری آن بیشتر نمایان می‌شود و در نهایت انسان و جامعه به مرحله‌ای می‌رسد که در مقابل دشمن بزرگ یعنی شیطان هم محفوظ می‌ماند.

رهبر انقلاب اسلامی، امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) را نمونه‌ی بارز این عزت خواندند و خاطرنشان کردند: امام راحل در طول حیات خود، چه در عرصه‌ی علم و تدریس، چه در دوران دشوار مبارزه و چه در دوران مدیریت و حاکمیت مصداق توکل بر خداوند عزیز و رحیم بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: به همین علت کارهای بزرگی که همه بر امکان‌ناپذیر بودن آنها تأکید داشتند، با طلوع امام شدنی شد و همه‌ی سدهایی که غیر قابل نفوذ و ناشکستنی به نظر می‌رسیدند، با حضور امام شکستنی شدند.

ایشان با تأکید بر این‌که امام بزرگوار علاوه بر آن که خود مظهر عزت نفس و معنویت بود، روح عزت را در ملت نیز زنده کرد، خاطرنشان کردند: ملت ایران با احساس عزتی که از درس‌های انقلاب و امام آموخت، توانست توانایی‌های خود را کشف کند و با چشم خود شاهد تحقق بسیاری از وعده‌های الهی از جمله غلبه‌ی مستضعفین بر مستکبرین باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین خاطرنشان کردند: ما ایرانی‌ها در تاریخ طولانی خود، دوران‌های مختلف عزت و ذلت را شاهد بوده‌ایم که دوران دویست‌ساله‌ی منتهی به انقلاب، دورانی سخت، تاریک و ذلت‌بار بوده است.

ایشان انزوا در منطقه و جهان، عقب‌ماندگی روزافزون در حوزه‌ی اقتصاد، عقب‌افتادگی عمیق در حوزه‌ی علم و فناوری و تأثیرپذیری منحط دولت‌ها و حکام ایران از استعمارگران و بیگانگان را از جمله نشانه‌های ذلت دوران قاجار و پهلوی برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به قراردادهای ننگین ترکمانچای و گلستان و جدا شدن ده‌ها شهر از ایران عزیز افزودند: در آن دوران ذلت‌بار، بیگانگان، رژیم پهلوی دست‌نشانده را به وجود آوردند و ایران را به میدان تاخت و تاز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل کردند.

ایشان با تصریح برخی مصادیق رفتار ذلیلانه‌ی حکام دویست سال گذشته‌ی ایران در مقابل تحکم و زورگویی بیگانگان افزودند: البته در آن دوران استثناهایی مانند امیرکبیر، فتوای آیت‌الله شیرازی در قضیه‌ی تنباکو، دخالت علما در قضیه‌ی مشروطه و نهضت ملی شدن نفت وجود داشت، اما این استثناها یا کوتاه بود و یا به‌کلی ناکام ماند و ذلت و ضعف بر این ملت بزرگ تاریخ‌ساز تحمیل شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انقلاب کبیر اسلامی را پایان روال ذلت و آغاز روال عزت ملت ایران برشمردند و تأکید کردند: با پیروزی انقلاب، ورق به‌کلی برگشت و امام خمینی با تمرکز بر احیای روح عزت ملی، فرهنگ «ما می‌توانیم» را در عمق جان این ملت مؤمن جایگزین کرد.

ایشان با استناد به آیات قرآنی، نفس ایمان را عزت‌آفرین دانستند و افزودند: امام بزرگوار و مدبر ملت، با پیدا کردن انگیزه‌ها و همت‌ها، ملت مؤمن را به صحنه آورد و حضور مردم در صحنه بر اساس سنت مبارک الهی، زمینه‌ساز جلب رحمت بی‌دریغ پروردگار شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید بر ساخت درونی ملت را نکته‌ای اصلی در ادبیات امام برشمردند و خاطرنشان کردند: امام در احیای روح عزت ملی بر تفاخر و غرور تکیه نمی‌کرد، بلکه بنا را بر استحکام ساخت درونی ملت می‌گذاشت و همین امر باعث شد که روح عزت ملی و پیشرفت همچنان در این سرزمین بزرگ جاری باشد.

رهبر انقلاب اسلامی مقابله با عوامل رکود و ایستایی را شرط استمرار پیشرفت و عزت ملی برشمردند و افزودند: برخی از عوامل بازدارنده‌ی پیشرفت در درون خودمان است و برخی را دشمنان تحمیل می‌کنند و اگر بخواهیم دوباره دچار وضع دوزخی قبل از انقلاب نشویم، باید با همه‌ی این عوامل هوشیارانه مقابله کنیم.

ایشان با اشاره به نامگذاری دهه‌ی چهارم انقلاب به نام دهه‌ی پیشرفت و عدالت افزودند: پیشرفت در معنای وسیع و حقیقی خود، همه‌ی ابعاد مادی و معنوی انسان و جامعه، از جمله آزادی، عدالت، آبادانی و اعتلای اخلاقی را شامل می‌شود. بنابراین باید در همین مسیری که امام عزیزمان ملت را در آن قرار داد به پیش برویم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ملت ایران و جمهوری اسلامی را مدل تجربه‌شده و موفق پیشرفت و عزت ملی خواندند و در تشریح نمونه‌ها و شاخص‌هایی از این پیشرفت حقیقی افزودند: ملت ایران در 33 سال اخیر بر همه‌ی چالش‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی که با هدف از بین بردن نظام اسلامی طراحی و اجرا شد، غلبه کرده است و این واقعیت از مهم‌ترین شاخص‌های پیشرفت ملت عظیم‌الشأن ایران است.

رهبر انقلاب اسلامی تأثیرگذاری محسوس ایران بر تحولات منطقه‌ای و جهانی را از دیگر نمادهای پیشرفت انکارناپذیر ملت ایران خواندند و با اشاره به اعترافات برخی مقامات و سیاستمداران رژیم صهیونیستی و آمریکا در این زمینه افزودند: استقامت، عزت و صلابت ملت و نظام در سه دهه‌ی اخیر منجر به تأثیرگذاری ژرف در حوادث مهم جهان و منطقه شده است.

خدمات عمرانی و آبادانی گسترده و مستمر در سراسر کشور و طراحی و ساخت پیچیده‌ترین کارخانه‌ها و صنایع به دست متخصصان جوان ایرانی، از دیگر نمونه‌های عینی پیشرفت بود که رهبر انقلاب در اجتماع بزرگ مردم در سالروز رحلت امام خمینی به آن اشاره کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین بحث، شتاب علمی کشور را شاخص مهم دیگری خواندند که به اذعان مراکز رسمی جهان، نشان‌دهنده‌ی پیشرفت چشمگیر ایران است.

ایشان افزودند: بر اساس گزارش‌های علمی مراکز بین‌المللی، رشد علمی ایران سال گذشته یازده برابر متوسط جهان بوده است. ضمن این‌که در زمینه‌هایی همچون هسته‌ای، نانو، سلول‌های بنیادی، هوافضا و زیست‌فناوری، ایران از موقعیت درخشانی برخوردار است و در زُمره‌ی پیشرفته‌ترین کشورها قرار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مردم‌سالاری مستمر و درخشان در ایران را از دیگر شاخص‌های پیشرفت حقیقی ملت در سه دهه‌ی اخیر برشمردند.

رهبر انقلاب با اشاره به حضور شورانگیز ملت در ده انتخابات ریاست‌جمهوری به‌ویژه انتخابات دهم و آغاز به کار 9 دوره مجلس بدون حتی یک روز تأخیر افزودند: در همه‌ی 33 سال اخیر هیچ حادثه‌ی سیاسی-امنیتی و هیچ تهدید نظامی نتوانسته است روند پرشکوه مردم‌سالاری را مورد خدشه قرار دهد.

ایشان زنده بودن انگیزه‌ها وشعارهای انقلاب را نمونه و شاخص دیگری از روند پیشرفت ملت ایران خواندند و با اشاره به برگزاری شورانگیز و پرنشاط جشن پیروزی انقلاب اسلامی در همه‌ی سال‌ها افزودند: روحیات معنوی نیز در جامعه در حال تعمیق است. البته در این زمینه ممکن است برخی با استناد به رفتار تعدادی معدود درباره‌ی فضای کلی جامعه دچار قضاوتی اشتباه شوند، اما حضور پرمعنای قشرهای مختلف مردم به‌ویژه جوانان دانشگاهی در مراسمی نظیر اعتکاف نشان می‌دهد حرکت معنوی ملت نیز رو به جلو است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: واقعیاتی که بیان شد، نشان می‌دهد ایران و ایرانی در زیر پرچم اسلام، در سایه‌ی دعوت و حرکت الهی امام راحل عظیم‌الشأن و با تکیه بر روح عزت ملی و استحکام ساختار درونی در همه‌ی ابعاد در حال پیشرفت هستند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که پیشرفت ملت ایران و الگو شدن این ملت برای ملت‌های منطقه و جهان، علت واقعی هراس و واهمه‌ی دشمنان انقلاب اسلامی است، افزودند: محافل سیاسی و رسانه‌ای دنیا از خطر ایران هسته‌ای دم میزنند؛ که ایران هسته‌ای خطر دارد! من میگویم اینها دروغ میگویند، اینها فریبگری میکنند. آنچه آنها از آن میترسند و باید هم بترسند، ایرانِ هسته‌ای نیست؛ ایرانِ اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: آن‌چه که در ارکان قدرت استکباری زلزله ایجاد کرده، این واقعیت است که ملت ایران اثبات کرده می‌توان بدون تکیه بر آمریکا و قدرت‌های مدعی و حتی با مقابله با آنها به پیشرفت رسید.

ایشان خاطرنشان کردند: آمریکا و قدرت‌های مدعی تلاش دارند تا به ملت‌ها و زبدگان و نخبگان سیاسی بباورانند که پیشرفت، خارج از حوزه‌ی آمریکا امکان‌پذیر نیست، در حالی که ملت ایران خلاف این را اثبات کرده و درس عملی بزرگی به ملت‌ها داده است.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی بحث شاخص‌های پیشرفت خطاب به ملت ایران تأکید کردند: شما ملت بزرگ در طول بیش از سی سال، رکورد زده‌اید و پیشرفت کرده‌اید، اما اگر به آن‌چه تاکنون به دست آورده‌اید دل خوش کنید، قطعاً شکست خواهید خورد و به عقب بازخواهید گشت. بنابراین باید حرکت در مسیر پیشرفت، بی‌وقفه ادامه یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه‌ی مسئولین را نیز در مسیر حرکت به سمت قله‌های اصلی پیشرفت بسیار سنگین دانستند و افزودند: در این مسیر هرگونه توقف، خودشگفتی و غرور، خودمحوری، غفلت، اشرافی‌گری، لذت‌جویی، جمع‌کردن زخارف دنیوی و تلاش برای کسب محبوبیت برای مسئولین ممنوع است و رسیدن به قله‌ها تنها با این ممنوعیت‌ها امکان‌پذیر است.

ایشان تأکید کردند: ما مسئولین باید خود را از این آفات حفظ کنیم؛ همچنانی که امام بزرگوار ما خود را حفظ کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به جوانان، دانشجویان، مسئولان، علما، و افراد تأثیرگذار جامعه تأکید کردند: باید حرکت به سمت قله‌های پیشرفت، از جمله در عرصه‌ی سیاست، علم و فناوری و به‌خصوص اخلاق و معنویت را بی‌وقفه ادامه دهیم و در مسیر حرکت، عیوب خود را برطرف کنیم.

ایشان افزودند: حرکت بی‌وقفه به سمت قله‌ی پیشرفت موجب بی‌اثر شدن موانع دشمن، از جمله تحریم‌ها خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تحریم‌ها نمی‌تواند ملت ایران را از حرکت رو به جلو بازدارد، بلکه تنها تأثیر آن عمیق‌تر شدن نفرت ملت از غرب خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: ملت ایران اکنون در حال حرکت در دامنه است و آن روزی که به قله برسد، دشمنی‌ها و معارضه‌های خباثت‌آمیز نیز به پایان خواهد رسید.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، جنبش‌ها و انقلاب‌های منطقه را از یمن و بحرین تا مصر و لیبی و تونس و دیگر کشورهایی که آتش زیر خاکستر هستند، نمونه‌ی بارزی از تلاش ملت‌ها برای رسیدن به عزت ملی، عدالت و آزادی در زیر سایه‌ی اسلام دانستند و تأکید کردند: سخن از بیداری اسلامی در این جنبش‌ها، سخنی ریشه‌دار و مبتنی بر استدلال است، زیرا ملت‌ها خواستار عدالت و آزادی و مردم‌سالاری بر اساس اصول و مبنای خود هستند که آن مبنا با توجه به ایمان ملت‌های منطقه، اسلام است و بر همین اساس، ماهیت جنبش‌های منطقه، بیداری اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش غربی‌ها و حکومت‌های وابسته به غرب برای تغییر صورت مسئله در انقلاب‌های منطقه و بی‌فایده جلوه دادن این حرکات افزودند: شخصیت‌های مؤثر و همچنین ملت‌های منطقه باید مراقب باشند که دور نخورند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر تغییر مؤثر فضای سیاسی و اجتماعی منطقه به دلیل انقلاب‌های اخیر، خاطرنشان کردند: آن‌چه که اکنون اتفاق افتاده، از نتایج سحر است و در آینده شاهد تحولات بزرگ‌تری خواهیم بود.

ایشان در تبیین تغییرات سیاسی و اجتماعی منطقه افزودند: هنگامی که قیام مردم مصر به اوج خود رسید، بسیاری از غربی‌ها و حکومت‌های مستبد منطقه از رژیم مبارک و سرکوب مردم حمایت کردند اما بعد از پیروزی مردم مصر، همان قدرت‌ها و دیکتاتورهای وابسته به آنها که حاضر نبودند نام مردم و حقوق مردم را بشنوند، دم از حقوق مردم و مردم‌سالاری زدند که این نشانگر تغییرات مهم در فضای منطقه است.

رهبر انقلاب اسلامی مصر را کشوری بزرگ و ملتی کهن و تأثیرگذار در منطقه خواندند و خاطرنشان کردند: حاکمان فاسد و مزدور سال‌ها ملت مصر را ذلیل و این کشور را به گنج استراتژیک رژیم صهیونیستی تبدیل کرده بودند، اما اکنون این گنج ساقط و از دست غاصبان صهیونیست خارج شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مأموریت حکومت مبارک برای تضمین امنیت رژیم صهیونیستی حتی به قیمت زندانی کردن یک و نیم میلیون مردم غزه در جنگ 22روزه افزودند: رژیم صهیونیستی اکنون با سقوط مبارک، احساس عریانی می‌کند و به‌شدت سراسیمه و حیرت‌زده است.

ایشان داد و بیداد‌ها و تهدیدهای نظامی مقامات رژیم غاصب صهیونیستی بر ضد ایران را ناشی از ترس و وحشت و دست خالی بودن آنها دانستند و تأکید کردند: سران رژیم صهیونیستی به‌خوبی می‌دانند که امروز بیش از هر زمان دیگری آسیب‌پذیر‌تر هستند و هر قدم کج و یا حرکت ناشایست آنها، همانند صاعقه بر سر خودشان فرود خواهد آمد.

رهبر انقلاب اسلامی وضعیت غرب و آمریکا به عنوان پشتیبانان بی قید و شرط رژیم صهیونیستی را بسیار نامساعد توصیف کردند و افزودند: امروز غرب به دلیل مشکلات اقتصادی، مالی و اجتماعی، در مواجهه با مردم خود درمانده شده و در واقع با سیلی صورت خود را سرخ نگاه‌داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سقوط چند حکومت پیرو آمریکا در اروپا و تنفر روزافزون ملت‌ها از آمریکا را نمونه‌های دیگری از بحران جدی در غرب دانستند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند با حادثه‌آفرینی این بحران را به آسیا، آفریقا و منطقه منتقل کنند.

ایشان ایجاد اختلاف‌های قومی، طائفه‌ای و مذهبی در کشورهای تازه انقلاب کرده و تبدیل انقلاب‌ها به ضد خود را از جمله شیوه‌های غرب و آمریکا برای انتقال بحران ارزیابی کردند و افزودند: امروز آمریکایی‌ها به استفاده از تجربه و تخصص انگلیسی‌ها در ایجاد اختلاف‌های مذهبی و قومی روی‌آورده‌اند و بر همین اساس، همه‌ی ملت‌ها، علما و نخبگان دانشگاهی منطقه اعم از شیعه و سنی باید هوشیار باشند تا به نقشه‌ی دشمن کمک نکنند.

رهبر انقلاب اسلامی این‌گونه اقدامات غربی‌ها و آمریکایی‌ها را دیوانه‌وار خواند و تأکید کردند: آنها برای پوشاندن بحران و مشکلات خود و دور کردن ذهن‌ها، مسئله‌ی هسته‌ای ایران را بزرگنمایی می‌کنند و آن را در صدر مسائل دنیا قرار می‌دهند و به‌دروغ نام سلاح هسته‌ای را به میان می‌آورند. در حالی که واقعیت این‌گونه نیست و تلاش آنها نیز به نتیجه نخواهد رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه جمهوری اسلامی ایران به منطقه را نگاهی امیدوارانه خواندند و خاطرنشان کردند: البته حوادث منطقه فرصتی را برای برخی کشورهای منطقه به وجود آورد تا به نیابت از آمریکا برخی اقدامات را انجام دهند، اما به لطف خداوند کشورهای انقلاب‌کرده به‌ویژه مصر به آرامش و ثبات بازخواهند گشت و رژیم‌های دیکتاتوری در منطقه برچیده خواهند شد.

ایشان همچنین با اشاره به حوادث بحرین، مردم بحرین را دارای مظلومیتی مضاعف دانستند و افزودند: این مردم بدون دلیل به دست رژیمی مستبد و دیکتاتور سرکوب می‌شوند و اعتراض آنها با خشن‌ترین وضعیت پاسخ داده می‌شود، در حالی که مردم بحرین خواستار ابتدایی‌ترین نیاز یک کشور مردم‌سالار هستند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در بحرین به جای آن‌که به خواست مردم پاسخ داده شود، تلاش می‌شود تا موضوع را به اختلافات مذهبی و بحث شیعه و سنی ارتباط دهند و حق مردم را کتمان کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: به فضل الهی، همه‌ی مجاهدت‌ها در منطقه به نتیجه خواهد رسید، اما باید مراقب بود تا به آتش‌های قومی، فرقه‌ای و مذهبی دامن‌ زده نشود.

ایشان در پایان تأکید کردند: بدون تردید، آینده برای ملت‌های مسلمان و ملت ایران بهتر از گذشته خواهد بود.