• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1386/06/12

دیدار جمعی از افتخارآفرینان المپیادهای کشوری و دانشجویی و دانش‌آموزی با رهبر انقلاب

صدها نفر از افتخار‌آفرینان المپیادهای کشوری، دانشجویی، دانش‌آموزی و جهانی، رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها، برگزیدگان جشنواره‌های رازی و خوارزمی و استعدادهای برتر جوان امروز بیش از دو ساعت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صمیمانه دیدار و گفت‌وگو کردند.
در ابتدای این دیدار، ۱۰ نفر از نخبگان و چهره‌های برتر علمی جوان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص مسائل علمی کشور و نخبگان پرداختند؛ خانم‌ها و آقایان:
زهرا شریفی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد ادبی
الهه سادات نقیب دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی نجوم
زهرا ناجیان اصل رتبه‌ی اول آزمون سراسری هنر در سال ۸۳
سید امید دیانت؛ برگزیده‌ی جشنواره‌ی رازی و دانشجوی نمونه
احسان غلامی؛ دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد جهانی فیزیک
علی‌اکبر ابوالحسنی؛ رتبه‌ی سوم المپیاد کشوری فیزیک
سید حسام فیروزی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی
علیرضا ایمانی رتبه‌ی اول المپیاد دانشجویی برق
احسان شعبانی دارنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی شیمی
محمد حسین امیری دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد جهانی زیست شناسی
محمد شیرعلی شهرضا رتبه‌ی اول جشنواره‌ی خوارزمی
ایمان افتخاری دارنده‌ی مدال طلای المپیاد ریاضی
نکات و مطالبی که افراد فوق در این دیدار بیان کردند، به این شرح بود:
• توجه بیش از پیش بنیاد نخبگان برای شناسایی نیازهای نخبگان
• لزوم تشکیل کارگروه‌ها با حضور نخبگان به منظور استفاده از دیدگاه‌های آنان
• تسهیل ارتباط نخبگان با مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌های معتبر دنیا
• ایجاد بانک علمی نخبگان
• سرمایه‌گذاری برای تحقیق و پژوهش در رشته‌های جدید
• توجه رسانه‌ی ملی به نخبگان علمی در کنار توجه به قهرمانان ورزشی
• لزوم حمایت از استعدادهای علمی جوان در شهرستان‌ها به‌ویژه مناطق دورافتاده
• تبعیض قائل نشدن در اعطای امتیازات به دارندگان مدال‌های المپیادها در رشته‌های مختلف و برگزیدگان جشنواره‌های خوارزمی و رازی
• استفاده از توانایی‌ها و دیدگاه‌های نخبگان جوان در تدوین الگوی توسعه و نقشه‌ی جامع علمی کشور
• مشخص‌شدن جایگاه و نقش استعدادهای برتر جوان در حرکت علمی کشور
• تقویت مبانی فکری نخبگان جوان از طریق پاسخ‌گویی مستدل و اقناعی به سؤالات و شبهات آنان
• ایجاد زمینه‌ها و جاذبه‌های علمی به منظور جلوگیری از مهاجرت علمی برخی نخبگان جوان
• اهتمام به علوم هوا–فضا و نجوم و تهیه‌ی امکانات و ابزارهای علمی مورد نیاز این رشته‌ها
• لزوم فرهنگ‌سازی در خصوص اهمیت علوم انسانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی
• زمینه‌سازی به منظور ایجاد رویکرد علمی و پژوهشی در رشته‌های هنر و پرهیز از نگاه تفننی
• حمایت مادی و معنوی از مخترعان جوان و اختراعات آنان
• استفاده جدی مراکز علمی و صنعتی از استعدادهای برتر جوان کشور و طرح‌های علمی آنان
پس از سخنان تعدادی از نخبگان و استعدادهای جوان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزاری این نشست و شنیدن صحبت‌های جوانان نخبه را لذت‌بخش و مایه‌ی خرسندی فراوان توصیف و تصریح کردند: حرکت علمی و شکوفایی و بالندگی جوانان که امروز در کشور آغاز شده، بسیار نویدبخش و امیدوار‌کننده و همچنین غیر قابل توقف است و به لطف خدا این حرکت مبارک به سرمنزل مقصود خواهد رسید و زمینه‌ساز تحقق اهداف والای ملت ایران خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی حرکت علمی در کشور را یک ضرورت و نیاز مضاعف و مؤکد دانستند و افزودند: عقب‌ماندگی تاریخی کشور به واسطه‌ی حاکمیت استبداد و سلاطین دست‌نشانده و زبون از زمان قاجار تا پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دلایل اصلی نیاز جدی کشور به حرکت علمی است.
ایشان در بیان دلیل دیگر نیاز کشور به حرکت علمی خاطرنشان کردند: اگر کشوری خواهان عزت، اقتدار، استقلال، هویت، امنیت و رفاه است، باید دارای توانایی علمی باشد و این واقعیت انکارناپذیر، طبیعت جریان زندگی بشر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تبعات تلخ و رنج فراوان ملت ایران به دلیل دور نگهداشته شدن از قافله‌ی علمی جهان در طول بیش از صد سال گذشته افزودند: اگرچه به واسطه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی شرایط کشور با گذشته بسیار متفاوت شده و عزت، استقلال و هویت کنونی ایران در جهان بی‌نظیر است، اما هنوز راه زیادی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها وجود دارد.
ایشان لازمه‌ی قدرت را علم دانستند و زورگویی برخی کشورهای غربی از جمله رژیم آمریکا را به دلیل توانایی علمی آنان ارزیابی و خاطرنشان کردند: یکی از نمونه‌های بارز این زورگویی‌ها، مسأله‌ی انرژی هسته‌ای و توانایی علمی و فناوری متخصصان جوان ایرانی در این رشته است که این کشورها می‌گویند چون ما به شما اطمینان نداریم، نباید این فناوری را داشته باشید.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: کسانی این سخن را به ما می‌گویند که در مدت ۲۰ سال دو جنگ جهانی به راه‌انداختند و هرجا توانستند از نیروی نظامی خود استفاده کردند که جنایات آنان در هیروشیما، عراق، افغانستان، فلسطین و کوزوو نمونه‌های رفتار و عملکردشان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران در طول ۲۸ سال گذشته آغازگر هیچ تعرض و حمله‌ی نظامی نبوده است، تصریح کردند: با وجود این زورگویی‌ها، ملت ایران ایستاده و خواهد ایستاد و در مسأله‌ی هسته‌ای و دیگر مسائل به هیچ‌وجه زیر بار زور نخواهد رفت.
رهبر انقلاب اسلامی برخورد تحکم‌آمیز آمریکا و برخی کشورهای غربی با دیگر ملت‌ها را عبرت‌انگیز دانستند و افزودند: این کشورها چون دارای توانایی علمی هستند، به خود اجازه می‌دهند که در سطح بین‌المللی به دیگران زور بگویند. بنابراین برای ایستادگی در مقابل این زورگویی‌ها باید مجهز به علم شد.
ایشان تأکید کردند: وجدان هر انسانی که به کشور، ملت، دین و هویت خود علاقه‌مند است به او اجازه نمی‌دهد در مقابل چنین مسأله‌ی مهمی بی‌اعتنا باشد و علت این‌که من در سال‌های اخیر مکرّر بر مسأله‌ی نهضت علمی پافشاری کرده‌ام، به همین دلیل است.
ایشان با یادآوری سابقه‌ی پرافتخار ایران در نخبه‌پروری و پرورش دانشمندان بزرگ در رشته‌های مختلف علمی خاطرنشان کردند: ملت ایران با استعدادهای فراوان خود زمینه‌ی جهش و برتری علمی را دارد و بر خلاف کشورهای غربی، ملت ایران خواهان استفاده از قدرت علمی برای خدمت به بشریت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که دین اسلام به کسب علم برای خدمت به انسانیت، عدالت، صلح و امنیت توصیه کرده، افزودند: برخی کشورهای غربی که امروز دارای توانایی علمی هستند، به دلیل بی‌توجهی به معنویت و دوری از خدا و تکیه بر سرمایه‌داری و علم منحرف از قدرت خود برای جنگ و خونریزی استفاده می‌کنند که در رأس این کشورها رژیم امریکا قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، این سخنان را نفرت انگیز، خشونت‌طلبانه و متکبرانه خواندند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هیچ‌گاه از اخم‌کردن‌های بین‌المللی و صدا کلفت کردن‌ها نهراسیده و ملت ایران این قدرت‌های مغرور و مست را با شیوه‌ی هنرمندانه و البته خردمندانه به زمین خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی تکبّر احمقانه و ابلهانه‌ی آمریکا و برخی کشورهای غربی را یکی از عوامل سقوط آن‌ها ارزیابی و خاطرنشان کردند: این قدرت‌ها به دلیل تکبر و مستی هواپرستی و قدرت هر روز بیشتر در باتلاقی که خود به وجود آورده‌اند، فرومی‌روند و سرانجام سقوط خواهند کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جهت‌گیری دولت برای حمایت از نخبگان، لزوم توجه به رشد علمی در سیاست‌های کلان و اجرایی و استفاده از نخبگان در مراکز مختلف علمی را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: نخبگان نیز باید همت را بلند کنند و برای خود نقشی ملی و تاریخی در حرکت ملت ایران به سوی اهداف والا در نظر بگیرند.
رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: هدف باید این باشد که ملت و کشور ایران در آینده به مرحله‌ای از توانایی برسد که به عنوان مرجع علمی دنیا شناخته شود و هر محقق و دانشمندی که خواهان اطلاع از آخرین دستاوردهای علمی است، خود را نیازمند به فراگرفتن زبان فارسی بداند.
ایشان با تأکید بر لزوم پیگیری جدی نقشه‌ی جامع علمی کشور از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی افزودند: در این نقشه‌ی جامع علمی باید جایگاه علوم گوناگون، تعداد دانشجویان مورد نیاز و جنسیت آنان و وضعیت مناطق مختلف کشور از لحاظ علمی مشخص شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین لزوم کاربردی کردن تحقیقات و اختراعات و تکمیل زنجیره‌ی علم و فناوری کشور را مورد تأکید قرار دادند و نخبگان را به پرهیز از غرور، دلبسته ‌بودن به کشور و آب و خاک، رعایت حقوق پدر و مادر و پیشکسوت‌های علمی و پرهیز از ترجمه‌گرایی توصیه کردند.
 
در این دیدار، همچنین آقای واعظ‌زاده -معاون علمی رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان- در بیان اهداف برگزاری همایش ملی نخبگان جوان گفت: مشارکت دادن استعدادهای جوان در طرح‌های ملی، برقراری ارتباط میان شخصیت‌های علمی کشور و نخبگان جوان، کارآفرینی و حمایت جامع از نخبگان از جمله اهداف این همایش است.
وی با اشاره به طرح شناسایی و پرورش نخبگان جوان در سراسر کشور افزود: دولت به دنبال ایجاد زمینه برای استفاده‌ی نوآوران و استعدادهای علمی از آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و مراکز علمی کشور است و برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک دولت و نخبگان نیز در دستور کار قرار دارد.
 
در پایان این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و سپس حاضران ناهار را میهمان رهبر انقلاب بودند.