• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1386/04/25

بازدید رهبر انقلاب از پژوهشکده رویان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز از پژوهشکده‌ی رویان و نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی دیدن کردند و از نزدیک با دستاوردهای دانشمندان و محققان رویان و جهاد دانشگاهی آشنا شدند.
ایشان در ابتدای این بازدید که بیش از دو و نیم ساعت طول کشید، با حضور در محل یادمان شهدای جهاد دانشگاهی، یاد و خاطره‌ی این شهدا و همچنین مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، رئیس سابق پژوهشکده‌ی رویان را گرامی داشتند و خانواده‌ی آن مرحوم را مورد تفقد قرار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی در بازدید از پژوهشکده‌ی رویان از قسمت‌های مختلف معاونت پژوهشی رویان شامل آزمایشگاه‌های «سلول‌های بنیادی از جمله رده‌ها، تمایز، ترانس‌ژن، تعیین نقشه‌ی پروتئین و زیست‌شناسی مولکولی، آزمایشگاه پیوند» و بخش جنین‌شناسیِ تجربی دیدن کردند و در هر یک از این قسمت‌ها، دانشمندان، متخصصان و محققان توضیحات لازم را بیان داشتند.
تلاش برای تبدیل سلول‌های معمولی به سلول‌های بنیادی، تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های «انسولین‌ساز، کبدی و سلول‌های عصبی»، تمایز سلول‌های بنیادی مغز استخوان افراد بزرگسال به سلول‌های استخوانی و غضروفی با هدف نهایی درمان ضایعات استخوان و غضروف (از جمله بیماری آرتروز)، شبیه‌سازی با استفاده از سلول‌های غیر جنینی که در عمل با شبیه‌سازی گوسفند رویانا با موفقیت توأم شده است، تلاش برای استفاده از شبیه‌سازی در درمان بیماری‌هایی که ناشی از عملکرد بد سلولی است و تولید شیر حاوی پروتئین‌های مورد نیاز انسانی مانند انسولین از جمله طرح‌هایی است که در بخش پژوهشی پژوهشکده‌ی رویان اجرا شده یا در دست اجراست.
در این بازدید همچنین درباره‌ی «بانک خون بند ناف» نیز که از بخش‌های مهم پژوهشکده‌ی رویان جهاد دانشگاهی است، توضیحات لازم بیان شد.
خون بند ناف نوزاد یکی از منابع غنی سلول‌های بنیادی است و نگهداری آن می‌تواند به درمان بیماری‌های صعب‌العلاجی کمک کند که ممکن است نوزاد یا خانواده‌اش یا افراد دیگری در جهان در آینده به آن مبتلا شوند و با سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل علاج است.
بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی بخش دیگری از دیدار امروز رهبر انقلاب اسلامی از پژوهشکده‌ی رویان بود. در این نمایشگاه طرح‌ها، عملکرد و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در گروه‌های تخصصیِ فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه، کشاورزی و علوم انسانی ارائه شده است.
طراحی و ساخت سیستم دستگاه‌های مهار‌کننده‌ی آلاینده‌های هوا در کارخانه‌های صنعتی، طراحی و ساخت سیستم برق و کنترل سکوهای حفاری، ساخت فرستنده‌های رادیویی پرقدرت MWو FM که در برخی موارد ایران را به دومین کشور سازنده‌ی این نوع فرستنده‌ها تبدیل کرده است، پژوهش‌های فیزیک و فناوری خلأ، اصلاح ساختار تولید و عرضه‌ی محصولات کشاورزی و مهندسی محیط زیست از جمله طرح‌ها و پژوهش‌های ارائه شده در این نمایشگاه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز همچنین از بخش درمان پژوهشکده‌ی رویان دیدن کردند. عملکرد بخش درمان ناباروری رویان از لحاظ کمّی و کیفی در حد معیارهای جهانی است و توان رقابت با بهترین مراکز درمانی جهان را دارد.
در این بازدید که با توضیحات مسئولان بخش‌های مختلف همراه بود، اعلام شد که تاکنون حدود ۷۰ هزار زوج ایرانی در این مرکز تشکیل پرونده داده‌اند و تحت درمان قرار گرفته‌اند و صدها زوج نابارور خارجی نیز در این مؤسسه درمان شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع مسئولان، دانشمندان و محققان پژوهشکده‌ی رویان و مراکز جهاد دانشگاهی سراسر کشور با اشاره به حرکت علمی مبارکی که در چند سال اخیر در کشور آغاز شده و در میان اهل علم گسترش یافته است، خاطرنشان کردند: هدف از حضور در پژوهشکده‌ی رویان اقدامی نمادین به منظور تجلیل از حرکت علمی عظیم و گسترده‌ی جاری در کشور و قدردانی از همه‌ی محققان و دانشمندان، به‌ویژه محققان پژوهشکده‌ی رویان و جهاد دانشگاهی است.
ایشان پژوهشکده‌ی رویان را مرکزی موفق و نتیجه‌ای درخشان از ترکیب «علم، ایمان و تلاش» دانستند و با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی افزودند: این مرحوم، با ایمان، تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر و مدیریت موفق خود توانست مؤسسه‌ای علمی به وجود آورد که در بافت آن، «تحقیق علمی جدّی همراه با ایمان و تقوا مورد توجه کامل قرار گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: پژوهشکده‌ی رویان زمینه‌ها و قابلیت‌های فراوانی برای پیشرفت بیشتر دارد و این مرکز در واقع سلول بنیادی حرکت علمی کشور است؛ همان‌گونه که هر دانشمند و محقق معتقد به ترکیب «علم و ایمان» نیز چنین ظرفیتی را دارد.
رهبر انقلاب اسلامی جهاد دانشگاهی را مولود مبارک انقلاب اسلامی و جزء معدود رویش‌های اصلی انقلاب دانستند و با اشاره به ترکیب جهاد و دانشگاه در نام این مرکز تأکید کردند: جهاد دانشگاهی یعنی جهاد و مبارزه‌ی هدفمند، هوشمندانه، عاقلانه و دشمن‌شکن در مسیر آرمان‌ها؛ آن هم در برترین و والاترین سطوح یعنی علم و دانشگاه.
ایشان خاطرنشان کردند: جهاد دانشگاهی از ابتدا بر اساس دین و تقوا شکل گرفت و باید هویت جهادی و ایمانی و انقلابی آن همچنان حفظ و تقویت شود.
رهبر انقلاب اسلامی علم و تحقیق را رمز واقعی و کلید قطعی پیشرفت و رسیدن کشور به نقطه‌ی مطلوب خواندند و افزودند: فراگیری علوم و دانسته‌های دیگر کشورها و ملت‌ها، مقدمه‌ی حرکت در عرصه‌ی بسیار وسیع علم و تحقیق است و به‌هیچ‌وجه نباید در این حد متوقف شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از نظام سلطه‌ی حاکم بر جهان افزودند: جایگاه و نقش کشورها و ملت‌ها در نظام بین‌الملل باید بر اساس استعداد و ظرفیت علمی آن‌ها باشد، اما در وضع کنونی به علت تلاش برخی قدرت‌ها برای انحصاری کردن علم و نیز زورگویی مستکبران، جهان به دو بخش «پیشرفته و عقب‌مانده» و «سلطه‌گر و سلطه‌پذیر» تقسیم شده است که این وضع باید تغییر یابد.
رهبر انقلاب اسلامی مهم‌ترین عامل را در تغییر نظام سلطه‌ی حاکم بر جهان، حرکت و تلاش علمی ملت‌ها دانستند و افزودند: در این مسیر، ملت ایران می‌تواند با توجه به تاریخ، فرهنگ و سابقه‌ی علمی خود و استعداد درخشانش، نقش ویژه‌ای ایفا کند.
ایشان کمک به مراکز و «طرح‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری» را وظیفه‌ی دولت و دستگاه‌های مسئول برشمردند و افزودند: باید میل و اشتیاق به تحقیق و پژوهش در محیط‌های علمی موج بزند که البته تحقق این مهم با توصیه و دستور ممکن نیست، بلکه تدبیر و کمک وزارت‌خانه‌های مربوط، بخش‌های مسئول در برنامه‌ریزی فرهنگی کشور و تلاش صاحبان فکر و اندیشه را می‌طلبد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر توأم بودن علم و دین افزودند: علم جدا از دین -همان‌گونه که در رفتار برخی کشورها آشکار است- در نهایت به ساخت جنگ‌افزارهایی مانند بمب اتم و به وسیله‌ای برای زورگویی تبدیل می‌شود، اما با علم توأم با دین و «تلاش علمی برای خدا و در راه خدا»، می‌توان به توفیقات پایداری دست یافت که دستاوردهای جهاد دانشگاهی نمونه‌ای از آن است.
ایشان در پایان، بار دیگر از همه‌ی دانشمندان و محققانی که در هر نقطه از کشور برای پیشرفت و توسعه‌ی علمی، جهاد و تلاش می‌کنند، قدردانی کردند.
 
پیش از سخنان رهبر انقلاب، دکتر گورابی -رئیس پژوهشکده‌ی رویان- و دکتر طیبی -رئیس جهاد دانشگاهی- ضمن بیان گزارش‌های کوتاهی به رهبر انقلاب اسلامی خیر مقدم گفتند.