• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1390/03/25

دیدار جمعی از شعرای آئینی با رهبر انقلاب

در آستانه ولادت با سعادت امیرالمؤمنین، علی بن ‌ابی طالب علیه‌السلام جمعی از شاعران آئینی، سروده‌های خود را با مضامین عمدتا مذهبی، اخلاقی و نیز بیداری اسلامی در محضر رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، وجود استعدادهای بسیار قوی و غنی در بین شاعران را نوید‌دهنده بازگشت دوران اوج و شکوه شعر دانستند و خاطرنشان کردند: در آینده نه چندان دور، با عمیق‌تر شدن و پخته‌تر شدن قریحه جوانان خوش ذوق، شاهد بنای رفیعی از شعر کشور خواهیم بود.
ایشان با اشاره به ظرفیت مناسب شعر آئینی و مذهبی برای بکار بردن قریحه خدادادی و موهبت الهی افزودند: شکر این نعمت خداوندی برای شاعران، در خلق آثاری است که بهترین محتوا و ارزش را با خود همراه کند و در واقع گنجینه و قالب خوبی برای بیان معرفت و حقایق الهی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با توصیه به مداحان و ستایشگران اهل بیت(ع) به قرائت اشعار اخلاقی، معرفتی و عرفانی در جمع مردم و جوانان خاطرنشان کردند: این مضامین رفیع، دل‌ها را روشن و در آن انقلابی معنوی ایجاد می‌کند، ضمن آنکه اشعار وزین و مفید، ذهن و تلقی مخاطب را نیز بالا می‌برد و این جزو وظایف جامعه مداحان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مناجات را عرصه دیگری برای خلق شعر آئینی دانستند و تصریح کردند: بهترین مضمون برای مناجات از دل ادعیه مانند صحیفه سجادیه قابل استخراج است و اگر قریحه شاعرانِ خوش ذوقِ جوان کشور با آنها انس پیدا کند، مضامین شعری ناب خلق خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی دعای عرفه حضرت سیدالشهدا(ع) و دعای ابوحمزه امام سجاد(ع) را از دیگر منابع مضمون‌سازی برای شعر مناجاتی و زیارت جامعه کبیره را زمینه بسیار خوبی برای بیان مناقب ائمه اطهار علیهم‌السلام برشمردند و خاطرنشان کردند: شعر آئینی دامنه وسیعی برای اثرگذاری در اذهان مخاطبان خود دارد و یک شاعر ممتاز با استفاده از معارف بلند اسلامی و توحیدی در قرآن و نهج البلاغه، روح و جان مخاطب خود را از زلال معرفت سیراب می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار چند توصیه هم به شاعران عرصه شعر آئینی داشتند. مضمون‌سازی قوی برای بیان یک حقیقت به شکل هنرمندانه، ترکیب‌سازی و واژه‌گزینی های نو، رعایت اصول و موازین زبان و ادبیات و اهتمام بیشتر برای ورود به مسائل انقلاب از جمله جنگ و دفاع مقدس از جمله این توصیه‌ها بود.
ایشان تقویت ارتباط شاعران مذهبی با یکدیگر را ضروری دانستند و افزودند: شما جوانان مؤمن، مقید و محب اهل‌بیت باید عشق و شور خود را حفظ کنید و با مراقبه دائمی، در این مسیر ثبات قدم داشته باشید که یکی از راه‌های آن، تقویت ارتباط و پیوستگی مداحان و ستایشگران اهل‌بیت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت استمرار فکری حماسه دفاع مقدس و انگیزه‌های خالصانه آن افزودند: شعرا از جمله امانتدارانی هستند که باید آن اخلاص و معنویت را حفظ و منتقل کنند ضمن آنکه برخی حوادث نو به نو مانند شهادت جانبازان، خود موضوع ویژه ای برای شعر است.
ایشان توجه به مضمون آموزنده اخلاقیات در خلال نوحه و شعر احساسی را از دیگر وظایف شاعران آئینی برشمردند و خاطرنشان کردند: در مرثیه و بیان زبان حال علاوه بر هنرمندی بیان وقایع می‌توان با ظرافت، به تبیین شخصیت و عظمت اهل‌بیت هم پرداخت.