• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1383/09/11

دیدار مسئولان سازمان صدا و سیما با رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس، معاونان، مدیران و جمعی از دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف صداوسیما، با بیان تحلیلی جامعه‌شناختی از روند سیطره‌ی یک طبقه‌ی اجتماعی جهانی بر خاورمیانه، نقش رسانه‌ی ملی را در پایداری نظام اسلامی در مقابل این هجوم همه‌جانبه، بسیار مهم خواندند و با تبیین مأموریت محوری صداوسیما در مدیریت و هدایت فکر و فرهنگ جامعه، الزامات عینی و راهبردهای اجرایی تحقق اهداف رسانه‌ی ملی را تشریح کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درک نقش مهم رسانه‌ی ملی را نیازمند درک جایگاه نظام اسلامی در جغرافیای بشری دنیا و جبهه‌بندی‌های وسیع و پیچیده‌ی جهانی دانستند و در همین زمینه خاطرنشان کردند: طبقه‌ی زرسالارانِ اقتدارطلب به عنوان یک طبقه‌ی اجتماعی جهانی در حال اشغال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خاورمیانه و منطقه‌ی اسلامی است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها گروه مقاومت، به پایداری در برابر این هجوم اشغال‌گرانه پرداخته است.
ایشان تلاش طبقه‌ی اجتماعی زرسالارانِ اقتدارطلب را برای تسلط بر منابع حیاتی و مالی جهان، آغاز یک استعمار فرانو و کاملاً جدید برشمردند و خاطرنشان کردند: تحقق این مسأله، حداقل صد سال ملت‌های منطقه‌‌ی خاورمیانه را از کاروان علم و تمدن و خوشبختی دور می‌سازد و جمهوری اسلامی ایران با درک پیامدهای شوم این روند به عنوان مجموعه‌ای توانا و آگاه در برابر اهداف استعمار فرانو ایستاده است.
ایشان جنگ واقعی جهان پیچیده‌ی امروز را جنگ رسانه‌ها برشمردند و افزودند: تهاجم خبری و تبلیغی، فرهنگی و اخلاقی رسانه‌های تحت کنترل زورمندان و زرمندان جهانی به ملت‌ها -به‌ویژه به ملت ایران- در اوج خود قرار دارد و در این مقابله‌ی اساسی، نقش رسانه‌ی ملی  بسیار مهم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به واقعیات تاریخی، پیروزی بدون تردید نظام اسلامی را در این روند مورد اشاره قرار دادند و افزودند: با وجود شناخت کافی از همه‌ی ضعف‌ها و کاستی‌های موجود، تأکید می‌کنم که امروز نسبت به نتایج حرکت نظامِ سر تا پا امید هستم و معتقدم با تکیه بر سرمایه‌ی قویِ انسان‌های بااستعداد، باتجربه، مبتکر، شجاع و قابل اعتماد و با اعتماد به نفس لازم، همه‌ی مشکلات را برطرف و فریاد رسا و پیام‌های صحیح خود را در همه جا طنین‌انداز خواهیم کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین نقش تعیین‌کننده‌ی رسانه‌ی ملی، مدیریت و هدایت فکر و فرهنگ و روحیه و اخلاق رفتاری جامعه را مأموریت محوری صداوسیما برشمردند و افزودند: تحقق این مأموریت الزاماتی دارد که صداوسیما باید در جهت تأمین آن‌ها حرکت کند.
ایشان امین نظام بودن، مورد اعتماد مردم بودن، برخورداری از مزیت‌های رقابتی، توجه هم‌زمان به کمیّت و کیفیت، آرایش رسانه‌ای کارآمد در سطوح محلی، ملی و منطقه‌ای، قدرت انعطاف و سرعت عمل برای انطباق با وضعیت‌های گوناگون و پیش‌بینی‌نشده را از جمله الزامات تحقق مأموریت محوری رسانه‌ی ملی برشمردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین اهداف کلان صداوسیما به ارتقای معرفت دینی روشن‌بینانه، ترویج رفتار دینی مخلصانه، ریشه‌دار کردن شناخت و باور مردم به ارزش‌ها و مبانی اصیل انقلاب و نظام اشاره کردند و افزودند: مصونیت بخشیدن به ذهن جامعه در برابر تهاجم مخرّب رسانه‌های بیگانه، ایجاد و تعمیق باور عمومی به کارآمدی نظام، حفظ و تقویت هم‌گرایی عمومی و همدلی و محبت و وحدت و آگاه‌سازی مردم درباره‌ی مقوله‌های حساس نظیر علم، امنیت، پرورش نخبگان، اقتدار ملی و کار و ابتکار، از اهداف کلانی است که صداوسیما باید پیگیری کند.
ایشان در تشریح وظایف صداوسیما در قبال موضوعات مهم -از جمله اخلاق عمومی- تصریح کردند: هویت حقیقی هر جامعه، هویت اخلاقی آن است و صداوسیما مسائلی نظیر انضباط اجتماعی، وجدان کاری، ادب اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، اعتماد به نفس، شجاعت فردی و ملی، زیبایی‌طلبی ظاهری و باطنی و حق‌طلبی و پرهیز از مصرف‌زدگی را در همه‌ی برنامه‌های خود مد نظر داشته باشد.
رهبر معظم انقلاب ارتقای معرفت و ایمان مردم و پرهیز از قشری‌گری و برخوردهای صرفاً احساسی  را از ویژگی‌های لازم برنامه‌های مذهبی صداوسیما برشمردند و افزودند: در همه‌ی مراسم و اعیاد دینی باید هوشمندانه، هنرمندانه، جذاب و متنوع برنامه‌سازی کرد.
ایشان تقویت مدیریت اجرایی کشور را سیاست لازم صداوسیما خواندند و افزودند: ضمن بیان هنرمندانه‌ی ابعاد مختلف توفیقات گسترده‌ی دولت، باید ضعف‌ها، کمبودها و دردهای مردم را نیز با هدف پیدا کردن راه حل بیان کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  پیشرفت کشور را در گرو پیشرفت علم و اندیشه برشمردند و وظایف صداوسیما را در نهضت تولید علم و فکر و نظریه  مهم خواندند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی شادی، نشاط و لبخند را از ضروریات جامعه دانستند و افزودند: صداوسیما باید نیاز مردم به سرگرمی و تفریح را با برنامه‌ها و طنزهای جالب و فاخر، اما بدون لودگی و ابتذال تأمین کند.
ایشان زنده‌نگهداشتن دغدغه‌ی عدالت، تقویت نهضت بیداری در جهان اسلام و زمینه‌سازی برای مشارکت عمومی در مسائل مختلف را  از دیگر وظایف رسانه‌ی ملی خواندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان چند راهبرد اجرایی، توجه به محتوای همه‌ی برنامه‌ها را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: برنامه‌های مختلف باید یکدیگر را در ارائه‌ی پیام‌های صحیح تکمیل کنند.
ایشان نظارت کیفی بر مراحل مختلف برنامه‌سازی و توجه به تأثیر برنامه‌ها در مخاطبان را به‌موازات تلاش برای افزایش مخاطبان  مهم برشمردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ارائه‌ی برنامه‌های کاملاً غنی و فاخر در شبکه‌های رادیویی قرآن و معارف، انتقال غیر مستقیم پیام‌ها و تقویت نیروی انسانی را از دیگر راهبردهای اجرایی صداوسیما دانستند و تصریح کردند: ضمن تشکیل جمع‌های مشورتی قوی در زمینه‌های راهبردی، چشم‌انداز، اهداف و راهبردهای کلان پنج ساله را تنظیم کنید. ایشان در پایان سخنانشان با ابراز خرسندی از همدلی و تعامل صحیح مدیران و مسئولان رسانه‌ی ملی تأکید کردند: با همت کارکنان سخت‌کوش رسانه‌ی ملی، تلاش‌های گسترده‌ای را که در سال‌های اخیر تا به حال صورت گرفته است، با برنامه‌ریزی و قوّت بیشتر ادامه دهید.
 
در این دیدار، آقای ضرغامی -رئیس سازمان صداوسیما- با تأکید بر این‌که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان یک منشور  همواره مبنای کار رسانه‌ی ملی بوده، خاطرنشان کرد: در دوره‌ی جدید، توسعه‌ی کیفی  مهم‌ترین هدف صداوسیما است و با استفاده از نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران، استراتژی توسعه‌ی کیفی برای ۵ سال آینده تدوین شده است.
وی اولویت مهم رسانه‌ی ملی را حرکت به سوی ارزش‌های دینی و اخلاقی برشمرد و افزود: ایجاد ارتباط مستمر میان مجموعه‌ی تصمیم‌گیری‌های مدیران ارشد، منابع محتوایی و عوامل اصلی تولید برنامه، ضابطه‌مند کردن روابط فرهنگی برای تولید برنامه در صداوسیما و تشکیل گروه‌های مشورتی راهبردی در هر شبکه، از جمله اقدامات انجام‌شده در چند ماه اخیر است.
رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته در حوزه‌ی خبررسانی -به‌ویژه تلاش برای تغییر ادبیات خبر و روانی اطلاع‌رسانی- خاطرنشان کرد: صداوسیما از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی و اقدامات اولیه‌ی خود را برای زمینه‌سازی حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و ایجاد فضای سالم آغاز کرده است.
آقای ضرغامی  همچنین با اشاره به پیشرفت‌های سریع فنی در ر رسانه‌های جهان و تلاش آن‌ها برای جذابیت بیشتر برنامه‌ها در ابعاد مختلف، مشکلات مالی و اعتباری صداوسیما برای رسیدن به حداقل‌های استانداردهای جهانی در زمینه‌ی مسائل فنی و ضرورت افزایش بودجه‌ی سازمان را یادآور شد و افزود: به‌رغم این مسائل و کاهش اعتبارات اختصاص‌یافته، کارکنان صداوسیما تلاش جهادی را برای برطرف کردن مشکلات آغاز کرده‌اند.