[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار مردم ورامین‌ - 1382/03/22
عنوان فیش :پناهندگی حضرت جعفربن موسی به ورامین
کلیدواژه(ها) : ورامین, تاریخ ایران بعد از اسلام, ارزشهای والای الهی
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
از روزی كه فرزند بزرگوار موسی‌بن‌جعفر - حضرت جعفربن‌موسی - بعد از آسیب دیدن به‌وسیله‌ی دشمنان و مخالفان، به مردم ورامین پناهنده شد و مردم ورامین این امامزاده‌ی عالی‌مقام را چون جان شیرینی در برگرفتند و در همین‌جا ایشان بر اثر جراحت به شهادت رسید، نشانه‌های توجّه این مردم به ارزشهای والای اسلامی آشكار شد؛ بخصوص چیزهایی كه احتیاج به عزم و مجاهدت دارد.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم ورامین‌ - 1382/03/22
عنوان فیش :حادثه پانزده خرداد 42؛ نشانگر ایستادگی مردم ورامین در راه دفاع از اسلام
کلیدواژه(ها) : تاریخ نهضت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد, تاریخ نهضت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد, ورامین, نهضت پانزده خرداد, دفاع از دین
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
در پانزده خرداد سال چهل‌ و دو هم مردم ورامین نشان دادند كه در راه حقیقت و دفاع از حقّ و اسلام ایستاده‌اند؛ حتّی به قیمت جانشان. ورامینیها در حرم مطهّر حضرت جعفربن‌موسی سوگند یاد كردند و به سمت تهران راه افتادند و در میانه‌ی راه در مواجهه‌ی با شدّت عمل و خشونت رژیم سفّاك پهلوی، خون پاكشان در همین منطقه‌ی باقرآباد و قرچك بر زمین ریخت و مظلومانه جان دادند. آن روز هیچ‌كس گمان نمی‌كرد روزی خواهد رسید كه این شهدای مظلوم و گمنام، مثل ستاره‌های درخشان، نه فقط در آسمان ورامین، بلكه در آسمان ایران اسلامی خواهند درخشید. آنها در مظلومیت جان دادند و خدا به مظلومیت و غربت آنها بركت داد و مجاهدت آنها در پی خود مجاهدتهای دیگری را به‌وجود آورد و حركت حق، هر روز قویتر و ستبرتر شد.