[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش :پیروزی نیروهای حق ، یک پاداش الهی در برابر حسنات آنها
کلیدواژه(ها) : دشمن, پرونده اعمال
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
[همه چیز در نظام الهی دقیق ثبت می شود و توفیقات شخصی و معنوی همه آثار پاداش الهی است] از این بالاتر، توفیقات جمعی است. فرض بفرمایید ناگهان حادثه‌یی اتفاق می‌افتد که بر حسب موازین عادی، تقریباً ناممکن است؛ مثل این حوادثی که پیش آمد و همه‌ی آنها به سربلندی ملت ایران منتهی شد؛ این حادثه‌ی عراق و منهدم شدن آن هسته‌یی که سالهای متمادی در ویرانی جمهوری اسلامی پافشاری کرده بود. چه کسی این برنامه‌ها را ریخت؟ چه کسی طراحی کرد که یک دشمنِ پابه‌نقدِ دم‌گوش‌نشسته‌ی شریر، این گونه پا در گل بشود؟ اصلاً کسی نمی‌توانست.چه کسی این دشمن [عراق] را زد و این‌گونه منهدمش کرد؟ چه کسی اوضاع جهانی و گرایش عمومی دنیا را این‌چنین ملتهب کرد و به سمتی که به فضل الهی در نهایت به نفع نیروهای حق است، راه انداخت؟ اینها کارهایی است که خدای متعال می‌کند، و پاداش ذره‌هایی از حسنات است که دست غافل و ناتوان بشر، قادر نیست آن ذرات را ثبت کند.(1)
1 ) سوره مبارکه الزلزلة آیه 7
فَمَن يَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ خَيرًا يَرَهُ
ترجمه :
پس هر کس هموزن ذرّه‌ای کار خیر انجام دهد آن را می‌بیند!


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش :محاسبه دقیق اعمال، ویژگی نظام احسن الهی
کلیدواژه(ها) : پرونده اعمال
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
امیدواریم که اگر خلق خدا، ریزه‌کاریهای زحمات و خون دلها و مجاهدات شما را درک نمی‌کنند، کرام‌الکاتبین و مأموران غیبی الهی، همه‌ی خصوصیات کارهای شما را - که بحمداللَّه کم هم نیست - بدقت ثبت کرده باشند و یقیناً ثبت کرده‌اند و در محضر پروردگار و وجود مقدس ولیّ‌عصر، مایه‌ی سر بلندی شماها شده باشند. در دعا می‌خوانیم: «و کنت انت الرّقیب علیّ من ورائهم و الشّاهد لما خفی عنهم».(1) آن چیزی که حتّی کرام‌الکاتبین هم نتوانند بفهمند، خود خدا می‌فهمد و آن، خاطرات ذهنی شماست. آن چیزی را که در دل می‌گذرانید، ملائکه‌ی خدا هم نمی‌فهمند؛ اما خدای متعال، عالم السّر والخفیّات است؛ او می‌فهمد.در نظام الهی، حسن کار این است که هیچ مجاهدتی به هدر نمی‌رود. یعنی اگر ما دقیقترین سیستم کنترل را هم داشته باشیم - کشوری را فرض کنید که چنین چیزی داشته باشد؛ که البته در دنیا چنین چیزی نیست که بتوانند سیستم دقیق کنترل را نسبت به کارهای مثبت و منفی افراد داشته باشند و ریزه‌کاریها را در آن‌جا محاسبه کنند - باز هم افراد کارهایی دارند که به چشم آن سیستم نمی‌آید، و هر فردی وقتی مجاهدت می‌کند، احساس خسارت می‌کند؛ احساس می‌کند که کسی نفهمید، یا درست نفهمید.
1 )
مصباح‏المتهجد، شیخ طوسی، ص 844
مصباح،الكفعمی،ص559 
اقبال الاعمال،سیدبنطاووس ص709 
البلد الامین،كفعمی،191 ؛

«....فاسئلك بالقدرة التی قدرتها و بالقضیه التی حتمتها و حكمتها و غلبت من عليه أجريتها أن تهب لی فی هذه الليلة و فی هذه الساعة كل جرم أجرمته و كل ذنب أذنبته و كل قبيح أسررته و كل جهل عملته كتمته أو أعلنته أخفيته أو أظهرته و كل سيئة أمرت بإثباتها الكرام الكاتبين الذين وكلتهم بحفظ ما يكون منی و جعلتهم شهودا علی مع جوارحی و كنت أنت الرقيب علی من ورائهم و الشاهد لما خفی عنهم و برحمتك أخفيته و بفضلك سترته....».
ترجمه :
خدایا به سبب آن قدرتی كه آن را مقدر كردی و به سبب آن حكم و فرمانی كه آن را واجب كردی و فرمانروایی كردی، و بر هركس جاری كردی او را مغلوب ساختی از تو درخواست می كنم در این شب و در این ساعت هر خطایی كه كردم و هر گناهی كه مرتكب شدم و هر كار زشتی كه پنهان نمودم و هر نادانی كه انجام دادم، چه آن را پنهان كردم یا اینكه آشكار كردم، مخفی ساختم یا اینكه ظاهر ساختم و هر بدی كه فرشتگان گرامیت را مامور ثبت آن كردی و آنان را موكل حفظ كارهایی كه از من سر می زند، نمودی و ایشان را به همراه اعضایم شاهدان بر من قرار دادی و تو خود قبل از ایشان مراقب من و همچنین گواه و شاهدی برآنچه از ایشان پنهان ماند، هستی و به وسیله رحمتت آن را پنهان نمودی و به سبب فضل و احسانت آن را پوشاندی.


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش :مسئول بودن همه دستگاه‌ها در مقابل انجام عمل صحیح
کلیدواژه(ها) : مسئولیت‏‌پذیری
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
هر فردی هم، در مورد خود و رعیت خودش، مسؤول است(1). هیچ‌کس نگوید که چرا فلان کسان نمی‌کنند؟ آنها هم باید بکنند. دستگاه تبلیغات، دستگاه اجرایی، دستگاه قضایی و دیگر دستگاهها، همه مسؤولند. اقدام نکردن و صحیح عمل نکردن کسی، برای من و شما حجت نمی‌شود که ما هم رها کنیم؛ نه، ما باید آنچه را که صحیح می‌دانیم، عمل بکنیم؛ ولو دیگری نمی‌کند. البته راه صحیح عمل کردن، چیز دیگری است؛ نه این‌که عمل نکردن باشد.
1 )
منیه المرید،شهید ثانی ص381 
صحيح مسلم، مسلم نیشابوری، ج 3 ص 1459 
جامع الاخبار، تاج الدين شعيرى‏ ص 119
عوالي‏اللآلی ، ابن ابى جمهور احسائى‏ ج 1 ص  364 
بحارالانوار ،علامه مجلسی ج72 ص 38 
ارشاد القلوب ج1 ص184"باب الحادی والخمسون"

كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته
ترجمه :
به راستی كه همه شما حافظ و سرپرستید و همه شما جوابگوی مردم زیردست خود هستید.


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش : شهید تندگویان
کلیدواژه(ها) : شهید تندگویان
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
رژیم عراق، اصلًا شریر بالذات است؛ اصلًا نمی‌تواند عدم شرارت را تحمل كند. شما ببینید جسد مبارك شهید تندگویان را مومیایی‌كرده حاضر دارند؛ اما وقتی‌كه هیئت و دكتر و مسئولان مربوطه به آنجا می‌روند، قبری را می‌كنند و جسد دیگری را نشان می‌دهند! البته این‌ها هم فهمیدند و گفتند كه این جسد شهید تندگویان نیست؛ اصرار كردند، بالاخره آن‌ها مجبور شدند كه جسد اصلی را بدهند. حالا اگر این‌ها قانع می‌شدند و همان جسد را می‌آوردند، بگو شما با آن جسد مومیایی كرده، می‌خواستید چه كار كنید؟! شرارت این دشمن تا این حد است؛ از یك جسد مومیایی‌كرده هم حاضر نیست بگذرد؛ برای اینكه یك‌وقت به صورتی از آن علیه جمهوری اسلامی استفاده كند؛ یك بی‌آبرویی سیاسی، یا مشكلی درست كند!

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش :مومیایی شدن جسد شهید تنگویان توسط رژیم عراق
کلیدواژه(ها) : شهید تندگویان, رژیم بعثی عراق, تاریخ دفاع مقدس
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
رژیم عراق، اصلاً شریر بالذات است؛ اصلاً نمى‌تواند عدم شرارت را تحمل کند. شما ببینید جسد مبارک شهید تندگویان را مومیایى‌کرده حاضر دارند؛ اما وقتى که هیأت و دکتر و مسؤولان مربوطه به آن‌جا مى‌روند، قبرى را مى‌کنند و جسد دیگرى را نشان مى‌دهند! البته اینها هم فهمیدند و گفتند که این جسد شهید تندگویان نیست؛ اصرار کردند، بالاخره آنها مجبور شدند که جسد اصلى را بدهند. حالا اگر اینها قانع مى‌شدند و همان جسد را مى‌آوردند، بگو شما با آن جسد مومیایى کرده، مى‌خواستید چه کار کنید؟! شرارت این دشمن تا این حد است؛ از یک جسد مومیایى‌کرده هم حاضر نیست بگذرد؛ براى این‌که یک وقت به صورتى از آن علیه جمهورى اسلامى استفاده کند؛ یک بى‌آبروگى سیاسى، یا مشکلى درست کند!

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه - 1370/10/02
عنوان فیش : دست قدرت الهی
کلیدواژه(ها) : دست قدرت الهی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
امام (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) یک وقت در زمان بیماریشان - البته نه بیماری اخیر؛ یک وقت دیگر - به من فرمودند که من از اول انقلاب، دست قدرتی را احساس میکنم که دارد کارها را پیش می‌برد؛ تقریباً شبیه همین تعابیر را فرمودند، که من همان وقت فرمایش ایشان را یادداشت کردم. من الان این دست قدرت را احساس میکنم و میبینم که خدای متعال این نظام را به جهتی هدایت میکند و آن خلأهایی که ما کوچکتر از آن هستیم که حتّی آنها را درک کنیم - چه رسد به این‌که بخواهیم آنها را پُر کنیم - با قدرت کامله‌ی خودش آنها را پُر میکند.