[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : مفاسد اقتصادی
کلیدواژه(ها) : مفاسد اقتصادی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
مسؤولان نظام، اعم از نمایندگان محترم مجلس و مأموران اجرایی و قضایی، باید مراقب باشند که از عوارضی که در نظامهای طاغوتی و غیرمردمی، بیماری همه‌گیر کارگزاران است، خود را با دقت و وسواس دور نگهدارند؛ بیماری رفاه‌زدگی و عشرت‌طلبی؛ بیماری زدوبند نامشروع و فساد مالی و اداری؛ بیماری تکبر و دوری از مردم و بی‌اهمیتی به نیاز و خواست و اراده و حضور آنان؛ بیماری دسته‌بندیهای ناسالم و ترجیح مقاصد باندی بر مصالح عمومی و امثال اینها، که ابتلای به آن، مانند موریانه پایه‌های هر نظامی را سست و پوک می‌کند؛ و یا دل‌سپردن به سنتهای طاغوتی و رغبت به احیای آنها و بی‌تفاوتی یا بی‌اعتنایی به ارزشهای اسلامی و انقلابی، که دل را می‌میراند و نشاط و شوق خدمت به مردمی را که مخلصانه جان و مال خود را در راه انقلاب داده‌اند، سلب می‌کند و آنان را نومید و غمگین می‌سازد.


مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : بصیرت
کلیدواژه(ها) : بصیرت
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
با اعتماد و اطمینان به هوشیاری و قدرت تحلیل که بحمداللَّه به برکت انقلاب در میان اقشار مردم ما رایج است، لازم می‌دانم اعلام کنم که برخلاف ادعا و میل سخنگویان استکبار، خطوط اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی - که پایه‌ی عمده‌ی آن، اصل «نه شرقی و نه غربی» است - تغییر نیافته و هرگز هم قابل تغییر نیست و جنجال هوچیگرانه‌ی دشمنان قادر نیست دولت و ملت ایران اسلامی را از راهی که با بصیرت انتخاب کرده و با معرفت پیموده است، منحرف سازد.


مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : افکار عمومی
کلیدواژه(ها) : افکار عمومی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
دشمنان که نتوانسته‌اند - و به یاری خدا هرگز نخواهند توانست - ایران اسلامی را از راه امام راحل و خط فکری، سیاسی او جدا کنند، تلاش می‌کنند در تبلیغات زهرآگین خود وانمود کنند که چنین چیزی اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی از مبدأ و ریشه و بنیان خود جدا افتاده است. آنان بویژه در مواردی این سخن باطل را با جنجال بیشتری از بوقهای تبلیغاتی دشمنان تکرار می‌کنند که جمهوری اسلامی در یکی از صحنه‌های جهانی یا داخلی، به موفقیت و موقعیتی دست یافته باشد. هدف آنان از این سمپاشی، تحت تأثیر گرفتن افکار عمومی مسلمانان به پا خاسته و انقلابی در کشورهای اسلامی است، که با بیداری و امیدی که از پیروزی و پایداری ایران اسلامی سرچشمه گرفته، هم‌اکنون کار را بر ایادی استکبار در بسیاری از این کشورها دشوار ساخته‌اند. استکبار و شبکه‌ی تبلیغاتی وابسته به آن، همت گماشته‌اند که امید و خوش‌بینی این مسلمانان به پا خاسته را مبدل به نومیدی و بدبینی کنند، و برای این مقصود، هیچ‌چیز بهتر و مؤثرتر از آن نیست که انقلاب اسلامیِ پیشاهنگ و بن‌بست‌شکن ملت ایران را ناکام و ناتوان جلوه دهند و چنین قلمداد کنند که ایران اسلامی در مواجهه با مشکلات، مجبور شده است از راه اسلام ناب محمّدی (صلّی‌اللَّه‌علیه‌واله‌وسلّم) و خط روشن امام خمینی(قدّس‌سرّه) روی بگرداند.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : اسلام آمریکایی
کلیدواژه(ها) : اسلام آمریکایی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
این‌جانب، با قوّت و قاطعیت اعلام می‌کنم که این ترفند استکبار، خود دلیل محکمی بر عجز آنان در مقابله با انقلاب اسلامی ایران و نشان بارزی بر تداوم این راه مقدس در زادگاه نظام نوین اسلامی است. ملت ایران، بهتر از هر کس دانسته است که یگانه سنگر مستحکم در برابر زر و زور اردوگاه استکبار و بویژه امریکای غدار - که امروز علناً دم از سلطه‌گری بر ملل مظلوم و ضعیف می‌زند - تمسک به اسلام و قرآن و پایبندی به اصول نجاتبخش آن است، و انحراف از این اصول، راه را بر نفوذ دشمنان اسلام باز، و آنان را در سلطه‌ی انتقامجویانه بر ملتی که بزرگترین ضربه را بر منافع نامشروع و حیثیت دروغین مستکبرین وارد آورده، کامیاب می‌سازد. از آن روست که این ملت هوشمند و شجاع، از لحظه‌ی اوجگیری نهضت عظیم خود، همواره با همه‌ی وجود، از اسلام ناب محمّدی(صلّی‌اللَّه‌علیه واله‌وسلّم) دفاع کرده و هوشیارانه با ترفندها و توطئه‌هایی که از سوی سردمداران استکبار و متولیان اسلام امریکایی هدایت می‌شده، مبارزه کرده است؛ و ان‌شاءاللَّه همواره چنین خواهد بود.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : صراط مستقیم‌ انقلاب‌ اسلامی
کلیدواژه(ها) : صراط مستقیم‌ انقلاب‌ اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
بار دیگر چهاردهم خرداد فرا رسید؛ روز عزای بزرگ جهان اسلام؛ روزی که در آن، ایران صبحی بی‏خورشید را آغاز کرد؛ روزی که انقلاب، دیگر ضربان آن قلب تپنده را نشنید؛ روزی که در سراسر جهان، هرجا مسلمان دردمند یا انسان آزاده‏یی بود، احساس یتیمی کرد؛ روزی که ملت ایران، صخره‏ی استواری را که بدان تکیه کرده بود و سرو بلندی را که در سایه‏ی آن آرمیده بود و روح بزرگی را که کعبه‏ی عشق و ایمان خود ساخته بود، در کنار خود نیافت؛ روز عزا، روز امتحان، روز فقدان بزرگ و روز میثاقی ابدی با آن که جامه‏ی عاریت را به حیات ابدی تبدیل کرده بود.
آری، در آن روز، نعمت مجاورت عینی و حضور جسمانی امام از دست ما گرفته شد و شعله‏ی برقی که به قدرت الهی در فضای زندگی آلوده و مادّی این زمانه درخشیده بود، خاموش گشت؛ اما از سویی، معرفت امام ابعادی تازه یافت و به برکت یادآوری لحظه‏های تکرارنشدنیِ سالهای آن رهبریِ شگفت‏آور و بی‏نظیر، ذهنها به تأمل و تدبری که عادتاً تا کسی زنده و در دسترس است، رخ نمی‏دهد، روی آورد و چشمها خورشید فروزان و گرمابخشی را که اکنون ستاره‏یی دوردست شده بود، به رصد نشست. آنچه در ستایش آن یگانه‏ی زمان و مجدد دوران، در روزی و هفته‏یی چند، بر زبانها و قلمها و در شعرها و مقاله‏ها آمد، در همه‏ی دوران رهبریش نیامده بود، و این برای نسل معاصر - که سالها دچار تبلیغات عنادآمیز و فضای غبارآلوده‏ی دوران انقلاب و جنگ تحمیلی بود - فوزی عظیم به شمار می‏رفت و می‏رود. و از سوی دیگر، احساس خلأ امام کبیر و عظیم، دلهای اندیشناک از خطرات محتمل را یکدل کرد و همه را بر صراط مستقیم خط امام و دفاع از میراث گرانبهای او - یعنی نظام اسلامی و ارزشهای انقلاب - ثابت‏قدم ساخت؛ شور و همتی تازه به ملت، و عزم و تلاشی کم‏سابقه به خدمتگزاران کشور، و قوّت و استحکامی بیش از گذشته به رابطه‏ی ملت و دولت بخشید و برکات پایان‏ناپذیر آن سلاله‏ی پیامبران و منادی راه صالحان، پس از رحلت از این جهان نیز، کشور و ملت و انقلاب را شامل شد؛ «فسلام علیه یوم ولد و یوم ارتحل و یوم یبعث حیّا».

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : خط امام
کلیدواژه(ها) : خط امام
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
آنچه در ستایش آن یگانه‌ی زمان و مجدد دوران، در روزی و هفته‌یی چند، بر زبانها و قلمها و در شعرها و مقاله‌ها آمد، در همه‌ی دوران رهبریش نیامده بود، و این برای نسل معاصر - که سالها دچار تبلیغات عنادآمیز و فضای غبارآلوده‌ی دوران انقلاب و جنگ تحمیلی بود - فوزی عظیم به شمار می‌رفت و می‌رود. و از سوی دیگر، احساس خلأ امام کبیر و عظیم، دلهای اندیشناک از خطرات محتمل را یکدل کرد و همه را بر صراط مستقیم خط امام و دفاع از میراث گرانبهای او - یعنی نظام اسلامی و ارزشهای انقلاب - ثابت‌قدم ساخت؛ شور و همتی تازه به ملت، و عزم و تلاشی کم‌سابقه به خدمتگزاران کشور، و قوّت و استحکامی بیش از گذشته به رابطه‌ی ملت و دولت بخشید و برکات پایان‌ناپذیر آن سلاله‌ی پیامبران و منادی راه صالحان، پس از رحلت از این جهان نیز، کشور و ملت و انقلاب را شامل شد؛ «فسلام علیه یوم ولد و یوم ارتحل و یوم یبعث حیّا».

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش :بازگشت آزادگان محصول پایداری ملت ایران
کلیدواژه(ها) : مقاومت, صبر
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
در فاصله‌ی میان دو سالگرد حضرت امام(قدّس‌سرّه‌الشّریف)، عنایات حضرت حق(جلّ‌وعلا) و توجهات ولیّ‌اللَّه‌الاعظم(روحی‌فداه) شامل حال ملت ما گشت و حقوق تضییع‌شده‌یی به این ملت سرافراز و عظیم‌الشأن برگردانده شد که مهمترین آن، بازگشت پیروزمندانه‌ی آزادگان عزیز و سربلند ما بود. این‌جانب، ضمن شکر و سپاس به درگاه پروردگار، بار دیگر یاد و نام این عزیزان را - که هم‌اکنون در تهران مجمعی بزرگ فراهم آورده و از سراسر کشور به تجدید عهد با پیشوای عالی‌قدرشان شتافته‌اند - گرامی داشته، به خانواده‌های محترم شهدای بزرگوار و جانبازان فداکار و رزمندگان غیور و با اخلاص، ضمن عرض ارادت، یادآوری می‌کنم که این نیز محصول پایداری و صبر شما و رهبری آن امام راحل عالی‌مقام(رضوان‌اللَّه‌علیه) است؛ «ولینصرنّ اللَّه من ینصره انّ اللَّه لقویّ عزیز»(1).
1 ) سوره مبارکه الحج آیه 40
الَّذينَ أُخرِجوا مِن دِيارِهِم بِغَيرِ حَقٍّ إِلّا أَن يَقولوا رَبُّنَا اللَّهُ ۗ وَلَولا دَفعُ اللَّهِ النّاسَ بَعضَهُم بِبَعضٍ لَهُدِّمَت صَوامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَواتٌ وَمَساجِدُ يُذكَرُ فيهَا اسمُ اللَّهِ كَثيرًا ۗ وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ
ترجمه :
همانها که از خانه و شهر خود، به ناحق رانده شدند، جز اینکه می‌گفتند: «پروردگار ما، خدای یکتاست!» و اگر خداوند بعضی از مردم را بوسیله بعضی دیگر دفع نکند، دیرها و صومعه‌ها، و معابد یهود و نصارا، و مساجدی که نام خدا در آن بسیار برده می‌شود، ویران می‌گردد! و خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می‌کند؛ خداوند قوی و شکست ناپذیر است.


مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : اسلام ناب محمدی
کلیدواژه(ها) : اسلام ناب محمدی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
دشمنان که نتوانسته‏اند و به یاری خدا هرگز نخواهند توانست ایران اسلامی را از راه امام راحل و خط فکری، سیاسی او جدا کنند، تلاش می‏کنند در تبلیغات زهرآگین خود وانمود کنند که چنین چیزی اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی از مبدأ و ریشه و بنیان خود جدا افتاده است. آنان به‏ویژه در مواردی این سخن باطل را با جنجال بیشتری از بوق‏های تبلیغاتی دشمنان تکرار می‏کنند که جمهوری اسلامی در یکی از صحنه‏های جهانی یا داخلی، به موفقیت و موقعیتی دست یافته باشد. هدف آنان از این سمپاشی، تحت تأثیر گرفتن افکار عمومی مسلمانان به‏پاخاسته و انقلابی در کشورهای اسلامی است، که با بیداری و امیدی که از پیروزی و پایداری ایران اسلامی سرچشمه گرفته، هم‏اکنون کار را بر ایادی استکبار در بسیاری از این کشورها دشوار ساخته‏اند. استکبار و شبکه‏ی تبلیغاتی وابسته به آن، همت گماشته‏اند که امید و خوش‏بینی این مسلمانان به‏پاخاسته را مبدل به نومیدی و بدبینی کنند، و برای این مقصود، هیچ‏چیز بهتر و مؤثرتر از آن نیست که انقلاب اسلامیِ پیشاهنگ و بن‏بست‏شکن ملت ایران را ناکام و ناتوان جلوه دهند و چنین قلمداد کنند که ایران اسلامی در مواجهه با مشکلات، مجبور شده است از راه اسلام ناب محمّدی (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و خط روشن امام خمینی (قدّس سرّه) روی بگرداند.

این‏جانب، با قوّت و قاطعیت اعلام می‏کنم که این ترفند استکبار، خود دلیل محکمی بر عجز آنان در مقابله با انقلاب اسلامی ایران و نشان بارزی بر تداوم این راه مقدس در زادگاه نظام نوین اسلامی است. ملت ایران، بهتر از هرکس دانسته است که یگانه سنگر مستحکم در برابر زر و زور اردوگاه استکبار و به‏ویژه امریکای غدار که امروز علناً دم از سلطه‏گری بر ملل مظلوم و ضعیف می‏زند تمسک به اسلام و قرآن و پایبندی به اصول نجات‏بخش آن است، و انحراف از این اصول، راه را بر نفوذ دشمنان اسلام باز، و آنان را در سلطه‏ی انتقام‏جویانه بر ملتی که بزرگترین ضربه را بر منافع نامشروع و حیثیت دروغین مستکبرین وارد آورده، کامیاب می‏سازد. از آن روست که این ملت هوشمند و شجاع، از لحظه‏ی اوج‏گیری نهضت عظیم خود، همواره با همه‏ی وجود، از اسلام ناب محمّدی (صلّی الله علیه و آله و سلّم) دفاع کرده و هوشیارانه با ترفندها و توطئه‏هایی که از سوی سردمداران استکبار و متولیان اسلام امریکایی هدایت می‏شده، مبارزه کرده است؛ و إن شاء اللّه همواره چنین خواهد بود.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : ارزش‌های انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : ارزش‌های انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
آری، در آن روز، نعمت مجاورت عینی و حضور جسمانی امام از دست ما گرفته شد و شعله‏ی برقی که به قدرت الهی در فضای زندگی آلوده و مادّی این زمانه درخشیده بود، خاموش گشت؛ اما از سویی، معرفت امام ابعادی تازه یافت و به برکت یادآوری لحظه‏های تکرارنشدنیِ سالهای آن رهبریِ شگفت‏آور و بی‏نظیر، ذهنها به تأمل و تدبری که عادتاً تا کسی زنده و در دسترس است، رخ نمی‏دهد، روی آورد و چشمها خورشید فروزان و گرمابخشی را که اکنون ستاره‏یی دوردست شده بود، به رصد نشست. آنچه در ستایش آن یگانه‏ی زمان و مجدد دوران، در روزی و هفته‏یی چند، بر زبانها و قلمها و در شعرها و مقاله‏ها آمد، در همه‏ی دوران رهبریش نیامده بود، و این برای نسل معاصر که سالها دچار تبلیغات عنادآمیز و فضای غبارآلوده‏ی دوران انقلاب و جنگ تحمیلی بود فوزی عظیم به شمار می‏رفت و می‏رود. و از سوی دیگر، احساس خلأ امام کبیر و عظیم، دلهای اندیشناک از خطرات محتمل را یکدل کرد و همه را بر صراط مستقیم خط امام و دفاع از میراث گرانبهای او یعنی نظام اسلامی و ارزشهای انقلاب ثابت‏قدم ساخت؛ شور و همتی تازه به ملت، و عزم و تلاشی کم‏سابقه به خدمتگزاران کشور، و قوّت و استحکامی بیش از گذشته به رابطه‏ی ملت و دولت بخشید و برکات پایان‏ناپذیر آن سلاله‏ی پیامبران و منادی راه صالحان، پس از رحلت از این جهان‏ نیز، کشور و ملت و انقلاب را شامل شد؛ «فسلام علیه یوم ولد و یوم ارتحل و یوم یبعث حیّا».

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : ارزش‌های انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : ارزش‌های انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
همچنین مسئولان نظام، اعم از نمایندگان محترم مجلس و مأموران اجرایی و قضائی، باید مراقب باشند که از عوارضی که در نظامهای طاغوتی و غیر مردمی، بیماری همه‏گیر کارگزاران است، خود را با دقت و وسواس دور نگهدارند؛ بیماری رفاه‏زدگی و عشرت‏طلبی؛ بیماری زدوبند نامشروع و فساد مالی و اداری؛ بیماری تکبر و دوری از مردم و بی‏اهمیتی به نیاز و خواست و اراده و حضور آنان؛ بیماری دسته‏بندی‏های ناسالم و ترجیح مقاصد باندی بر مصالح عمومی و امثال این‏ها، که ابتلای به آن، مانند موریانه پایه‏های هر نظامی را سست و پوک می‏کند؛ و یا دل سپردن به سنتهای طاغوتی و رغبت به احیای آن‏ها و بی‏تفاوتی یا بی‏اعتنایی به ارزشهای اسلامی و انقلابی، که دل را می‏میراند و نشاط و شوق خدمت به مردمی را که مخلصانه جان و مال خود را در راه انقلاب داده‏اند، سلب می‏کند و آنان را نومید و غمگین می‏سازد.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : نصرت الهی
کلیدواژه(ها) : نصرت الهی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
در فاصله‏ی میان دو سالگرد حضرت امام (قدّس سرّه الشّریف)، عنایات حضرت حق (جلّ و علا) و توجهات ولیّ اللّه الأعظم (روحی فداه) شامل حال ملت ما گشت و حقوق تضییع‏شده‏ای به این ملت سرافراز و عظیم‏الشّأن برگردانده شد که مهم‏ترین آن، بازگشت پیروزمندانه‏ی آزادگان عزیز و سربلند ما بود. این‏جانب، ضمن شکر و سپاس به درگاه پروردگار، بار دیگر یاد و نام این عزیزان را که هم‏اکنون در تهران مجمعی بزرگ فراهم آورده و از سراسر کشور به تجدید عهد با پیشوای عالی‏قدرشان شتافته‏اند گرامی داشته، به خانواده‏های محترم شهدای بزرگوار و جانبازان فداکار و رزمندگان غیور و بااخلاص، ضمن عرض ارادت، یادآوری می‏کنم که این نیز محصول پایداری و صبر شما و رهبری آن امام راحل عالی‏مقام (رضوان اللّه علیه) است؛ «و لینصرنّ الله من ینصره انّ الله لقویٌّ عزیز».
همچنین لازم می‏دانم با تجلیل از خاطره‏ی قیام خونین پانزدهم خرداد، از شهدای مظلوم آن روز که در ظلمات سلطه‏ی طاغوتی، غریبانه به خون تپیدند، یاد کرده، علو درجات آنان را از ایزد منّان طلب نمایم. از خداوند متعال، دوام فیوضات و برکاتش بر این ملت و بر همه‏ی مسلمین عالم و نصرت و یاریش برای مستضعفان و ستم‏دیدگان جهان را مسئلت می‏کنم.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : یأس مسلمین
کلیدواژه(ها) : یأس مسلمین
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
دشمنان که نتوانسته‌‌اند و به یاری خدا هرگز نخواهند توانست ایران اسلامی را از راه امام راحل و خط فکری، سیاسی او جدا کنند، تلاش می‌کنند در تبلیغات زهرآگین خود وانمود کنند که چنین چیزی اتفاق افتاده و جمهوری اسلامی از مبدأ و ریشه و بنیان خود جدا افتاده است. آنان به‌‌ویژه در مواردی این سخن باطل را با جنجال بیشتری از بوق‌های تبلیغاتی دشمنان تکرار می‌کنند که جمهوری اسلامی در یکی از صحنه‌‌های جهانی یا داخلی، به موفقیت و موقعیتی دست یافته باشد. هدف آنان از این سمپاشی، تحت تأثیر گرفتن افکار عمومی مسلمانان به‌‌پاخاسته و انقلابی در کشورهای اسلامی است، که با بیداری و امیدی که از پیروزی و پایداری ایران اسلامی سرچشمه گرفته، هم‌‌اکنون کار را بر ایادی استکبار در بسیاری از این کشورها دشوار ساخته‌‌اند. استکبار و شبکه‌‌ی تبلیغاتی وابسته به آن، همت گماشته‌‌اند که امید و خوش‌بینی این مسلمانان به‌‌پاخاسته را مبدل به نومیدی و بدبینی کنند، و برای این مقصود، هیچ‌‌چیز بهتر و مؤثرتر از آن نیست که انقلاب اسلامیِ پیشاهنگ و بن‌‌بست‌‌شکن ملت ایران را ناکام و ناتوان جلوه دهند و چنین قلمداد کنند که ایران اسلامی در مواجهه با مشکلات، مجبور شده است از راه اسلام ناب محمّدی (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و خط روشن امام خمینی (قدّس‌سرّه) روی بگرداند.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : بیداری ملت‌ها
کلیدواژه(ها) : بیداری ملت‌ها
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
جمهوری اسلامی، رابطه با رژیم امریکا را که رمز و نشانه‌ی قلدری و سلطه‌ی ناحق و مظهر ستم به ملتهای‌ ضعیف عالم است، مردود می‌داند و تا وقتی آن رژیم، مستکبرانه به ملتها ظلم می‌کند، در دولتها و کشورها دخالت می‌کند، از رژیمهای نامشروعی چون رژیم منفور صهیونیستی حمایت می‌کند، با نهضتهای آزادی‌خواهانه و بیداری‌ ملتها ستیزه می‌کند و بخصوص با ملت مسلمان پیش‌گام ایران و ملتهای به‌پاخاسته‌ی مسلمان دشمنی می‌ورزد، هرگز با آن رژیم رابطه برقرار نخواهد کرد.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : حضور مردم در صحنه
کلیدواژه(ها) : حضور مردم در صحنه
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
خدا را شکر که‌ طمع‌ و پیش‌بینی‌ دشمنان‌ که‌ مترصد بودند با درگذشت‌ امام‌، کشور را دچار هرج‌ و مرج‌، انقلاب‌ را مواجه‌ با بن‌بست‌، ملت‌ ایران‌ را آشفته، و توطئه‌های‌ خود را موفق‌ ببینند، سراب‌ شد و نیرنگ‌ و افسون‌ آنان‌ که‌ کوشیدند کشور و ملت‌ و دولت‌ را از راه‌ امام‌ بگردانند، با هوشیاری‌ و تعهد مسؤولان‌ و حضور دایمی‌ مردم‌ در صحنه‌، خنثی‌ گشت‌ و راه‌ امام‌ و خط روشنی‌ که‌ در برابر ملت‌ ترسیم کرده‌ بود با قوت‌ و قاطعیت‌ادامه‌ یافت‌.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : مصالح ملّی
کلیدواژه(ها) : مصالح ملّی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
جمهوری‌ اسلامی‌ رابطه‌ با رژیم‌ امریكا را كه‌ رمز و نشانه‌ی‌ قلدری‌ و سلطه‌ی‌ ناحق‌ و مظهر ستم‌ به‌ ملتهای‌ ضعیف‌ عالم‌ است‌، مردود می‌داند و تا وقتی‌ آن‌ رژیم‌ ، مستكبرانه‌ به‌ ملتها ظلم‌ می‌كند، دردولت ها و كشورها دخالت می‌كند، از رژیمهای‌ نامشروعی‌ چون‌ رژیم‌ منفور صهیونیستی‌ حمایت‌ می‌كند، با نهضتهای‌ آزادیخواهانه‌ و بیداری‌ ملت ها ستیزه ‌می‌كند و به خصوص‌ با ملت‌ مسلمان‌ پیشگام‌ ایران‌ و ملتهای‌ به ‌پاخاسته‌ی‌ مسلمان‌ دشمنی‌ می‌ورزد، هرگز با آن رژیم‌ رابطه‌ برقرار نخواهد كرد.
رابطه‌با دیگر كشورها چه‌ اروپایی‌ و چه‌ آسیایی‌ و آفریقایی‌، و چه‌ كشورهای ‌پیشرفته‌ی‌ صنعتی و چه‌ غیر آنها تا آن‌جا كه‌ به‌ تشخیص‌ مسؤولین‌ در جهت‌ منافع‌ و مصالح‌ كشور و ملت‌ باشد برای ما همیشه‌ مطلوب‌ بلكه‌ لازم‌ بوده‌ و است‌ و مسؤولین‌ دولتی‌ موظف‌ بوده‌ و هستند آن‌ را هوشمندانه‌ و پیگیر، تأمین‌كنند; و آنان‌ و همه‌ی‌ ملت‌ بدانند و می‌دانند كه‌ ایجاد این‌ روابط و تحكیم‌ آن‌ هیچ‌گونه‌ خدشه‌یی‌ به‌ اصل‌ "نه‌ شرقی‌ و نه‌ غربی‌" وارد نمی‌سازد.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : نظام جمهوری اسلامی ایران
کلیدواژه(ها) : نظام جمهوری اسلامی ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در نظام اسلامی، عدالت مبنای همه‌ی تصمیم‌گیریهای اجرایی است.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : زر زور تزویر
کلیدواژه(ها) : زر زور تزویر
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
اینجانب با قوت‌ و قاطعیت‌ اعلام‌ می‌کنم‌ که‌ این‌ ترفند استکبار خود دلیل‌ محکمی‌ بر عجز آنان‌ در مقابله باانقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ و نشان‌ بارزی‌ بر تداوم‌ این‌ راه‌ مقدس‌ در زادگاه‌ نظام‌ نوین‌ اسلامی‌ است‌. ملت‌ ایران‌، بهتر از هر کس‌ دانسته‌ است‌ که‌ یگانه‌ سنگر مستحکم‌ در برابر زر و زور اردوگاه‌ استکبار و به ویژه‌ امریکای‌ غدار که‌ امروز علناً دم‌ از سلطه‌گری بر ملل‌ مظلوم‌ و ضعیف‌ می‌زند ، تمسک‌ به‌ اسلام ‌و قرآن‌ و پایبندی‌ به‌ اصول‌ نجاتبخش‌ آن‌ است‌، و انحراف‌ از این‌ اصول‌، راه‌ را بر نفوذ دشمنان‌ اسلام‌ باز و آنان‌ را در سلطه‌ی‌ انتقامجویانه‌ بر ملتی ‌که بزرگترین‌ ضربه‌ را بر منافع‌ نامشروع‌ و حیثیت‌ دروغین‌ مستکبرین‌ وارد آورده‌ کامیاب‌ می‌سازد از آن ‌روست‌ که‌ این‌ ملت‌ هوشمند و شجاع‌ از لحظه‌ی‌ اوجگیری‌ نهضت‌ عظیم‌ خود همواره‌ با همه‌ی‌ وجود از اسلام‌ ناب‌ محمدی صلی‌الله‌علیه‌ واله‌وسلم‌ دفاع‌ کرده‌ و هوشیارانه‌ با ترفندها و توطئه‌هایی ‌که‌ از سوی سردمداران‌ استکبار و متولیان‌ اسلام‌ آمریکایی‌ هدایت‌ می‌شده‌ مبارزه‌ کرده‌ است‌. و ان‌شاءالله‌ همواره چنین‌ خواهد بود.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : وصیت‌نامه امام خمینی
کلیدواژه(ها) : وصیت‌نامه امام خمینی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
اکنون‌ با گذشت‌ دو سال‌ از آن‌ حادثه‌ی‌ تلخ‌ اگرچه‌ سالگرد روزی‌ که در آن‌ از زمین‌ و آسمان،‌ غم‌ می‌رویید و می‌بارید، بار دیگر کامها را تلخ‌ و دلها را سرشار از اندوه‌ می‌کند، اما مشاهده‌ی‌ این‌که‌ امام‌ عظیم‌الشأن‌ ما همچنان‌ در همه‌ی‌ مشاهد و مناظر انقلاب‌، حاضر و ناظر و چون‌ خورشید، پرتو افشان‌ است‌، دلها و جان ها را از امید و اطمینان‌ سرشار می‌سازد. خدا را شکر که‌ طمع‌ و پیش‌بینی‌ دشمنان‌ که‌ مترصد بودند با درگذشت‌ امام‌، کشور را دچار هرج‌ و مرج‌، انقلاب‌ را مواجه‌ با بن‌بست‌، ملت‌ ایران‌ را آشفته، و توطئه‌های‌ خود را موفق‌ ببینند، سراب‌ شد و نیرنگ‌ و افسون‌ آنان‌ که‌ کوشیدند کشور و ملت‌ و دولت‌ را از راه‌ امام‌ بگردانند، با هوشیاری‌ و تعهد مسؤولان‌ و حضور دایمی‌ مردم‌ در صحنه‌، خنثی‌ گشت‌ و راه‌ امام‌ و خط روشنی‌ که‌ در برابر ملت‌ ترسیم کرده‌ بود با قوت‌ و قاطعیت‌ادامه‌ یافت‌.
اکنون‌ در کنار خاطره‌ی‌ تلخ‌ چهاردهم‌ خرداد، این واقعیت‌شیرین‌ در برابر چشم‌ ماست‌ که‌ امام‌ راحل‌، اگر نه‌ به‌ جسم‌، اما با فکر و راه‌ و وصیت‌ همیشه‌زنده‌ی‌ خود، در کنار ماست‌ و زنده‌ است‌ و به‌ فضل‌ وقدرت‌ خدا هیچ‌ قدرتی‌ نخواهد توانست‌ این‌ حضور و این حیات‌ را سلب‌ کند و جمهوری‌ اسلامی‌ را از پدر و بنیانگذار و معلم‌ بزرگ‌ خود جدا سازد.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : اصول انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : اصول انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
این‌جانب‌ به‌ پیروی‌ از راه‌ و روش‌ همیشگی‌ امام‌ عظیم‌الشأن‌ راحل‌، دفاع‌ از همه‌ی‌ نهادهای‌ قانونی‌ کشور را وظیفه‌ی‌ عاجل‌ خود دانسته‌، پشتیبانی‌ از دولت‌ و مجلس‌ شورای اسلامی‌ و قوه‌ی‌ قضاییه‌ و دیگر دستگاه های‌ قانونی‌ را بر خود واجب‌ می‌دانم‌ و هیچ‌گونه‌ برخورد خصمانه‌ و تضعیف‌ آمیز نسبت‌ به‌ مسؤولان‌ صدیق‌ و دلسوز کشور را تحمل‌ نخواهم‌ کرد. و بویژه‌ دفاع‌ از رئیس‌ جمهور محترم‌ و دولت ‌خدمتگزار را که‌ با تفضلات‌ الهی‌ امروز به‌ وسیله‌ی‌ یکی‌ از درخشانترین ‌چهره‌های‌ انقلاب‌ و یکی‌ از کارآمدترین‌ مغزها و بازوهای‌ کشور و کسی‌ که‌ درطول‌ مبارزات‌ شانزده ‌ساله‌ و در دوران‌ دوازده‌ساله‌ی‌ پس‌ از پیروزی همیشه ‌در خط مقدم‌ انقلاب‌ و در جایگاه‌ ممتاز آن‌ قرار داشته‌، اداره‌ می‌شود، برهمگان‌ واجب‌ می‌دانم‌. البته‌ مسؤولان‌ و کارگزاران‌ کشور باید بدانند و می‌دانند که‌ توجه‌ به‌ انتقاد و نصیحت‌، و زدودن‌ معایب‌ و نقایص‌ کارها، و رعایت‌ اصول‌ و موازین‌ نظام‌ اسلامی‌، و حفظ جهتگیری های‌ انقلابی‌، وظیفه‌یی‌ است‌ که‌ صلاحیت‌ هر مسؤولی‌ در جمهوری‌ اسلامی‌، وابسته‌ به‌ رعایت‌ آن‌ و محترم‌ شمردن‌ آن‌ است‌.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : اهداف انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : اهداف انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
اگر کسانی‌ با گفتن‌ و نوشتن‌ یا رفتار متعمدانه‌ی ‌خود، بذر شک‌ و تردید نسبت‌ به‌ مسؤولان‌ بلندپایه‌ی‌ کشور را در دل ها بیفشانند و فضا و افق‌ را تیره‌ و یأس‌آور جلوه‌ دهند با هیچ‌ توجیه‌ و بیانی‌ نمی‌توان‌ آنها را خدمتگزار و خیرخواه‌ به‌ حساب‌ آورد. این‌ کار در کشور ما که‌ ازنظامی‌ اسلامی‌ و انقلابی‌، و مسؤولانی‌ کاملاً مردمی‌، و ملتی‌ با اخلاص‌ و فداکار، و صمیمیتی‌ بی‌نظیر میان‌ مردم‌ و مسؤولان‌، و استعداد و ظرفیتی‌ درخشان‌ برای‌ کار و پیشرفت‌، و حیثیتی‌ برجسته‌ در جهان‌ و میان‌ ملتهای‌ عالم‌ برخوردار است‌ بی‌شک‌ ضربه‌ به‌ آینده‌ی‌ کشور و خیانت‌ به‌ آرمانهای ‌انقلاب‌ محسوب می‌شود و گناهی‌ نابخشودنی‌ است‌.

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : نقش زنان در دفاع مقدس
کلیدواژه(ها) : نقش زنان در دفاع مقدس
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
در فاصله‌ی ‌میان‌ دو سالگرد حضرت‌ امام‌ قدس‌ سره‌الشریف‌ عنایات‌ حضرت‌ حق‌جل‌و علا و توجهات‌ ولی‌الله‌الاعظم‌ روحی‌فداه‌ شامل‌ حال‌ ملت‌ ما گشت‌ و حقوق‌ تضییع ‌شده‌یی‌ به‌ این‌ ملت‌ سرافراز و عظیم‌الشأن‌ برگردانده‌ شد که مهم ترین‌ آن‌ بازگشت‌ پیروزمندانه‌ی‌ آزادگان‌ عزیز و سربلند ما بود. این‌جانب‌ ضمن‌ شکرو سپاس‌ به‌ درگاه‌ پروردگار بار دیگر یاد و نام‌ این‌ عزیزان‌ را که‌ هم‌اکنون‌در تهران‌ مجمعی‌ بزرگ‌ فراهم‌ آورده‌ و از سراسر کشور به‌ تجدید عهد شوای‌ عالی ‌قدرشان‌ شتافته‌اند گرامی‌ داشته‌، به‌ خانواده‌های محترم‌ شهدای‌ بزرگوار و جانبازان‌ فداکار و رزمندگان‌ غیور و بااخلاص‌، ضمن‌ عرض‌ارادت‌، یادآوری‌ می‌کنم‌ که‌ این‌ نیز محصول‌ پایداری‌ و صبر شما و رهبری‌ آن‌امام‌ راحل‌ عالی‌ مقام‌ رضوان‌الله‌علیه‌ است‌; "ولینصرن‌ الله‌ من‌ ینصره‌ ان‌الله‌ لقوی‌ عزیز".

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : محرومین
کلیدواژه(ها) : محرومین
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
امروز درجامعه‌ی‌ ما برترین‌ گام‌ در راه‌ استقرار عدل‌، رفع‌ محرومیت‌ از طبقات ‌محروم‌ و تهیدست‌ و کم‌ درآمد است‌ که‌ غالبا بیشترین‌ بارِ نظام‌ را در همه‌ی‌ مراحل‌ بردوش‌ داشته‌اند و دارند و همواره‌ با اخلاص‌ و صمیمیت‌ از انقلاب‌ و اسلام‌ دفاع‌ کرده‌اند.دفاع‌ از قشرهای‌ محروم‌ که‌ صاحبان‌ واقعی انقلابند باید در رأس‌ همه‌ی‌ برنامه‌ریزیهای‌ کشور و محور کلیه‌ی‌ تحرکات اقتصادی‌ در بخشهای‌ مختلف‌ آن‌ باشد و صحت‌ هر سیاست‌ و برنامه‌ی‌ اقتصادی‌ با چگونگی‌ و اندازه‌ی‌ پیشرفت‌ در این‌ هدف‌، در کوتاه ‌مدت‌ یا بلندمدت‌، سنجیده‌ شود

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : محرومین
کلیدواژه(ها) : محرومین
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دفاع‌ از قشرهای‌ محروم‌ که‌ صاحبان‌ واقعی انقلابند باید در رأس‌ همه‌ی‌ برنامه‌ریزیهای‌ کشور و محور کلیه‌ی‌ تحرکات اقتصادی‌ در بخشهای‌ مختلف‌ آن‌ باشد و صحت‌ هر سیاست‌ و برنامه‌ی‌ اقتصادی‌ با چگونگی‌ و اندازه‌ی‌ پیشرفت‌ در این‌ هدف‌، در کوتاه ‌مدت‌ یا بلندمدت‌، سنجیده‌ شود

مربوط به :پیام به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) - 1370/03/13
عنوان فیش : محرومین
کلیدواژه(ها) : محرومین
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز درجامعه‌ی‌ ما برترین‌ گام‌ در راه‌ استقرار عدل‌، رفع‌ محرومیت‌ از طبقات ‌محروم‌ و تهیدست‌ و کم‌ درآمد است‌ که‌ غالبا بیشترین‌ بارِ نظام‌ را در همه‌ی‌ مراحل‌ بردوش‌ داشته‌اند و دارند و همواره‌ با اخلاص‌ و صمیمیت‌ از انقلاب‌ و اسلام‌ دفاع‌ کرده‌اند