آشنایی با موضوع «انتخابات ۱۴۰۰» در بیانات رهبر انقلاب

در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ فیش‌هایِ موضوع «انتخابات ۱۴۰۰» را در اختیار مخاطبین عزیز قرار می‌دهد.
در بخش «موضوعی»، بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی ابعاد مختلف موضوعِ مدنظر استخراج شده است.
ین محتوای استخراجی از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علاوه بر کارکردهای عمومی و مطالعاتی و... می‌تواند به‌صورت خاص از سوی تحلیل‌گران، فعالین فرهنگی و رسانه‌ای و پژوهشگران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: انتخابات یک نوسازی در کشور است؛ یک افراد تازه نفسی وارد میدان و کار می‌شوند، در دستگاه اجرایی کشور یک نوسازی‌ای بوجود می‌آید. ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش دوم: امام طرفدار جدی حمایت از محرومان و مستضعفان بود. امام نابرابری اقتصادی را با شدّت و حدّت رد میکرد. اشرافیگری را با تلخی رد میکرد. به معنای واقعی کلمه امام طرفدار عدالت اجتماعی بود. طرفداری از مستضعفان شاید یکی از پرتکرارترین مطالبی است که امام بزرگوار ما در بیاناتشان گفتند. این یکی از خطوط روشن امام است. این یکی از اصول قطعی امام است. همه باید تلاش کنند فقر را ریشه‌کنند کنند. همه باید تلاش کنند که محرومان را از محرومیت بیرون بیاورند و تا آنجایی که در توان کشور است به محرومان کمک کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش سوم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش اول: عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد به ریاکاری و دروغ و انحراف و ظاهرسازی و تصنع تبدیل خواهد شد... عدالت باید با معنویت همراه باشد یعنی باید شما برای خدا و اجر الهی دنبال عدالت باشید؛ در این صورت میتوانید با دشمنان عدالت مواجهه و مقابله کنید. البته معنویت هم بدون گرایش به عدالت، یک بعدی است. بعضیها اهل معنایند اما هیچ نگاهی به عدالت ندارند. این نمیشود. اسلام، معنویت بدون نگاه به مسائل اجتماعی و سرنوشت انسانهان ندارد. آدم معنوی‌ای که با ظلم میسازد، با طاغوت میسازد، با نظام ظالمانه و سلطه میسازد، این چطور معنویتی است؟! اینگونه معنویت را ما نمیتوانیم بفهمیم. بنابراین معنوین و عدالت درهم تنیده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش دوم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: « انتخابات برای کشور یک افتخار است، یک فرصت است، یک امکان است، یک ذخیره است که اگر شرکت پُرشور مردم باشد، این یقیناً به آینده‌ی کشور کمک خواهد کرد.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد.
بخش اول از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «انتخابات برای کشور افتخار است، فرصت است، امکان است، ذخیره است که اگر شرکت پُرشور مردم باشد، یقیناً به آینده کشور کمک خواهد کرد.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، روز جشن است، روز شادی و شور است. ۱۳۹۶/۰۲/۲۷

 • فیلم‌نوشت | روز انتخابات روز جشن است

 • فیلم‌نوشت | انتخابات برای کشور افتخار است

 • فیلم نوشت | اساس حرف ما درباره انتخابات

 • فیلم‌نوشت | انتخابات علاج دردهای مزمن کشور

 • فیلم‌نوشت | انتخابات یک فرصت بسیار بزرگ است

 • فیلم نوشت | مردم سرسری به مسئله انتخابات نگاه نکنند

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات را در این مجموعه فیلم‌نوشت مرور میکند.

نظام اسلامی محقق نمی‌شود الا با اراده مردم

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به‌مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه جمهوری اسلامی را مهم‌ترین ابتکار امام خمینی رحمه‌الله‌علیه مطرح کردند و فرمودند: «راز پُرشکوه و افتخاربخشِ این نظام و ماندگاریِ این نظام همین دو کلمه است: یعنی «جمهوری» و «اسلامی». همراهیِ این دو کلمه با هم؛ و موجودی که از این دو کلمه تشکیل شده، باید هم پایدار بماند؛ هم جمهوری و هم اسلامی؛ مردم و اسلام؛ جمهوری یعنی مردم، اسلامی هم که یعنی اسلام؛ مردم‌سالاری دینی.» در این‌باره، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دکتر حمید پارسانیا، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی انجام داده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

چرا باید کتاب رجل سیاسی را خواند؟

«رجل سیاسی» دیدگاه‌های رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی خصوصیات و ویژگی‌های یک سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی را در یک کتاب تجمیع کرده است. از همین جهت اثر حاضر می‌تواند آیینه‌ی تمام نما و کاملی از شرایط و ویژگی‌های یک مسئول و دولتمرد در نظام اسلامی محسوب شود.

چرا اقتصاد مسئله اصلی کشور است؟

«مسئله‌ی اصلی مردم فضای مجازی و سیاست خارجی و ارتباط با این دولت و آن دولت نیست؛ مسئله‌ی اصلی مردم چیزهای دیگر است؛ مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوانها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را میشکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس میکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
این بیانات رهبر انقلاب در فضای رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ از اهمیت قابل توجه و بسیار بالای مسئله‌ی «اقتصاد و معیشت» در نگاه ایشان حکایت می‌کند. اما چرا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اینگونه به صراحت اقتصاد و معیشت را مسئله‌ی اصلی کشور معرفی کرده و نسبت به ضریب دادن به مسائل فرعی هشدار می‌دهند.
در مطلب زیر براساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ این سوال را درمی‌یابیم.

به مناسبت فرارسیدن ایام برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، در این اطلاع‌نگاشت جایگاه، اختیارات و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور در بیانات رهبر انقلاب مرور شده است.

گزیده‌ای از توصیه‌های اخیر رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله خطاب به مردم و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «اگر شرکت پُرشور مردم در انتخابات همراه بشود با یک انتخاب درست، این نورٌعلیٰ‌نور است.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفت‌وگویی با آقای دکتر حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره‌ی ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات داشته است.

 • رفع نابسامانی‌های موجود با انتخاب درست است نه عدم انتخاب

 • به عمل کار برآید

 • به برخی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد

 • نامزدها به اجرای عدالت اجتماعی مبارزه با فساد و تقویت تولید متعهد شوند

 • نامزدها شعارهایی بدهند که به آن اعتقاد دارند

 • از دادن وعده‌های بدون پشتوانه پرهیز کنید

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی را در این مجموعه «فیلم‌نوشت» منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «خطاب به نامزدها: انتخابات را صحنه جنگ قدرت قرار ندهید. نگاه نکنید به آن چیزی که در آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی معمول است که برخوردهای اهانت‌آمیز آبرویشان را برد. ما در گذشته هم هر وقتی که نامزدها در مناظرات تلویزیونی و غیره روش اهانت و توهین و تهمت و تخریب طرف مقابل و ترساندن مردم از رقیب را دنبال کردند، کشور به نحوی از انحاء ضرر کرد؛ ... میدان انتخابات، میدان مسابقه خدمت است.» ۱۴۰۰/۰۳/۱۴

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR توصیه‌های رهبر انقلاب درباره انتخابات ۱۴۰۰ را در این مجموعه مرور میکند.
این مجموعه براساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تا روز برگزاری انتخابات به‌روزرسانی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «انتخابات در یک روز انجام میگیرد امّا اثر آن در چند سال باقی میماند.» ۱۴۰۰/۰۳/۱۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، با اشاره به مسئله‌ی انتخابات ۱۴۰۰، انتظارات و مطالباتی را از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بیان کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در انتخاب بایستی دقت کرد؛ به حرف و وعده اعتماد نکنید؛ به عمل کار برآید؛ به حرف زدن و به گفتن و به وعده دادن نمیشود اعتماد کرد.» ۱۴۰۰/۰۳/۱۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در انتخابات شرکت کنید،به حرف این کسانی که ترویج میکنند -چه از داخل، چه از خارج- که «فایده‌ای ندارد، ما نمیرویم پای صندوق، نروید» اعتنا نکنید؛ اینها دلسوز مردم نیستند. اگر اسم مردم را هم می‌آورند، بیخود می‌آورند، دروغ میگویند، دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است، مردم را از رفتن پای صندوق انتخابات منع نمیکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

رهبر انقلاب، در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله): راز پُرشکوه و افتخاربخشِ این نظام و ماندگاریِ این نظام همین دو کلمه است: یعنی «جمهوری» و «اسلامی». ۱۴۰۰/۰۳/۱۴
‌‌ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بر اساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «راز شکوفایی» را منتشر می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین بیانات خود بعد از مشخص شدن نامزدهای نهایی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شروع زمان تبلیغات کاندیداها، در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس خطاب به نامزدها توصیه‌هایی را بیان کردند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR توصیه‌های انتخاباتی رهبر انقلاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را در نماهنگ «چارچوب نامزدی» مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوانها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را میشکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس میکند... .
مسائل اصلی مردم اینها است. ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در نماهنگ «اقتصاد؛ مسئله اصلی» مروری بر ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در مورد مسئله‌ی مشارکت، که بعضی نگرانند مشارکت کم خواهد شد. بنده به نظرم این جور میرسد که در مشارکت مردم عامّه‌ی مردم و عموم مردم دنبال اسم این و آن نیستند؛ عامّه‌ی مردم دنبال این هستند که ببینند چه کسی دارای یک مدیریّتی است، [دارای] یک قوّت عمل یا قوّت اراده‌ای است، [دارای] یک کارآمدی‌ای است که میتواند مشکلات کشور را از میان بردارد؛ دنبال این هستند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «انتخاب مردم، مدیر قوی و کارآمد» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «ملّت عزیز ایران! انتخابات در یک روز انجام میگیرد امّا اثر آن در چند سال باقی میماند. در انتخابات شرکت کنید، انتخابات را متعلّق به خودتان بدانید -که متعلّق به شما است- و از خدا کمک بخواهید، هدایت بخواهید که شما را هدایت کند به آنچه درست و حق است و بروید پای صندوق رأی و به کسی که شایسته است رأی بدهید. به حرف این کسانی که ترویج میکنند -چه از داخل، چه از خارج- که «فایده‌ای ندارد، ما نمیرویم پای صندوق، نروید» اعتنا نکنید؛ اینها دلسوز مردم نیستند. اگر اسم مردم را هم می‌آورند، بیخود می‌آورند، دروغ میگویند، دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است، مردم را از رفتن پای صندوق انتخابات منع نمیکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «انتخابات مردم» را منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در حاشیه ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب، درباره‌ی «اهمیت واقع‌بینی در شعارها و برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» با دکتر الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱۴۰۰/۰۳/۰۶)، توصیه‌هایی را به نامزدهای انتخابات و طرفدارهایشان و عموم مردم بیان کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

 • فیلم‌نوشت | از کسانی که نجیبانه با تشخیص شورای نگهبان برخورد کردند تشکر مضاعف میکنم

 • فیلم‌نوشت | عدم احراز صلاحیت به معنای بی صلاحیتی نیست

 • فیلم‌نوشت | عده‌ای میخواهند از شورای نگهبان انتقام بگیرند

 • فیلم‌نوشت | عامه مردم دنبال یک مدیر کارآمد هستند که مشکلات را از میان بردارد

 • فیلم‌نوشت | مسئله اصلی کشور، اقتصاد، بیکاری، معیشت و مافیای واردات است

 • فیلم‌نوشت | از نسبت دادن اتهامات به دیگران پرهیز کنید

 • فیلم‌نوشت | میدان انتخابات میدان مسابقه خدمت است

 • فیلم‌نوشت | برخی جمهوریت را تا وقتی قبول دارند که به نفعشان تمام بشود

 • فیلم‌نوشت | کسانی که نرفتن به پای صندوق را ترویج میکنند دلسوز مردم نیستند

 • فیلم‌نوشت | برنامه مخالفین به جان هم انداختن طرفدارهاست

 • فیلم‌نوشت | انتخابات شوراها بر زندگی شهری و روستایی اثرگذار است

 • فیلم‌نوشت | از ایجاد تعارض با طرف‌داران سایر نامزدها مراقبت کنید

 • فیلم‌نوشت | تبلیغات گوناگون دشمنان برای ضربه زدن به انتخابات در مراحل مختلف

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات ۱۴۰۰ در جریان ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در این مجموعه «فیلم‌نوشت» منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در حاشیه‌ی ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب، درباره‌ی «ویژگی‌های رقابت‌های انتخاباتی این دوره از انتخابات ریاست جمهوری»، با دکتر عبدالحسین روح‌الامینی نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کرده است.

 • فیلم‌نوشت | از وعده‌های غیر عملی و خلاف قانون پرهیز کنید

 • فیلم‌نوشت | به رقیب‌تان تهمت نزنید از رقیب‌تان غیبت هم نکنید

 • فیلم‌نوشت | ملت ایران در انتخابات برنده است

 • فیلم‌نوشت | همه در انتخابات شرکت کنند

 • فیلم‌نوشت | عده‌ای برای مچ‌گیری از نظام جمهوری اسلامی کمین کرده‌اند

 • فیلم‌نوشت | وعده‌های غیرقانونی ندهید

 • فیلم‌نوشت | هشتاد میلیون جمعیتیم ما، این در چشم دشمن ابهت ایجاد میکند

 • فیلم‌نوشت | مهم این است که همه بیایند

 • فیلم‌نوشت | آراء مردم و حضور مردم امانت مردم است

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت ایام برگزاری سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، گزیده‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی انتخابات را در مجموعه فیلم‌نوشت «انتخاب درست، کار درست» مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «هر کسی که به دنبال سعادت کشور است یک چنین رئیس‌جمهوری میخواهد. اوّلاً باکفایت باشد، دارای مدیریّت و کفایت مدیریّت باشد. ثانیاً باایمان باشد؛ اگر بی‌ایمان بود، نمیشود به او اعتماد کرد؛ آدم بی‌ایمان کشور را، منافع کشور را، مردم را یک وقتی میفروشد؛ پس باایمان باشد. بعد، عدالت‌خواه باشد، ضدّفساد باشد؛ این یکی از مهم‌ترین خصوصیّاتی است که بایست در رئیس‌جمهور وجود داشته باشد که به معنای واقعی کلمه به دنبال اجرای عدالت باشد و به معنای حقیقی کلمه با فساد بخواهد مبارزه کند. دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد؛ یعنی با عملکرد اُتوکشیده نمیشود کار کرد؛ با این همه مسائل اساسی‌ای که در کشور وجود دارد، یک حرکت جهادی و انقلابی لازم است؛ بایستی عملکردش این جوری باشد.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، اطلاع‌نگاشت متحرک «انتخاب درست، کار درست» را منتشر میکند.

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

«در حوزه‌ی اقتصاد، ‌در حوزه‌ی عدالت، به طور جدّی مشکل داریم.» این عبارت، بخشی از بیانات اخیر رهبرانقلاب در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکلهای دانشجویی در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۲۱ است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از زمانی که نامگذاری سالها را با رویکرد شعارهای اقتصادی انتخاب کردند، یعنی از سال ۱۳۸۸، به طور مضاعف در حوزه‌ی مسائل اقتصادی نکات و تذکرات و توصیه‌هایی بیان کرده‌اند، ایشان علت این کار را این‌چنین بازگو میکنند: «شعارها را اقتصادی قرار دادیم چون مسئله، مسئله‌ی کشور و مسئله‌ی معیشت مردم است.» ۹۹/۹/۴ سؤال اصلی این است که مهم‌ترین مشکلات کشور در دو عرصه اقتصاد و عدالت چیست و بهترین راه حل ممکن برای غلبه بر مشکلات کدام است؟

پاسدارِ قانون

«غلط می‌کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد.» ایام فتنه ۸۸ بود که این جمله امام خمینی را بار دیگر بر سر زبانها انداخت. عبارتی که پاسخ هر اظهارنظر و اقدام غیرقانونی بود. قضیه به خرداد ۱۳۶۰ بر می‌گردد. تعدادی از نمایندگان مجلس رفته بودند دیدار امام(ره). جملات صریح‌تر از آنند که نیاز به تفسیر داشته باشد: «من اول سال به آقایان عرض کردم که این سال خوب است سال اجرای قانون باشد... نمی‌شود از شما پذیرفت که ما قانون را قبول نداریم. غلط می‌کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد! نباید از کسی پذیرفت، که ما شورای نگهبان را قبول نداریم. نمی‌توانی قبول نداشته باشی... همه باید مقید به این باشید که قانون را بپذیرید و لو بر خلاف رای شما باشد.»

یک کیک هفتاد درصدی

«ریاست جمهوری خیلی مسئله‌ی مهمّی است؛ یعنی مهم‌ترین و مؤثّرترین مدیریّت کشور، ریاست جمهوری است. اینکه حالا بعضی‌ها میگویند رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد، رئیس‌جمهور تدارکاتچی است، رئیس‌جمهور دوازده درصد یا پانزده درصد اختیارات دارد -چه جوری هم محاسبه میکنند من نمیدانم! چند سال است که از این حرفها گاهی گوشه کنار زده میشود- همه‌ی اینها خلاف واقع است؛ یا از روی بی‌مسئولیّتی گفته میشود یا از روی بی‌اطلاعی گفته میشود یا خدای نکرده غرض‌‌ورزی‌‌ای در کار است. این جوری نیست؛ رئیس‌جمهور[ی] یکی از پُرمشغله‌‌ترین و پُرمسئولیّت‌‌ترین دستگاه‌ها است؛ یعنی نمیشود گفت «یکی از»؛ رئیس‌جمهور از همه‌ی مدیریّتهای کشور پُرمشغله‌‌تر و پُرمسئولیّت‌‌تر است؛ تقریباً همه‌ی مراکز مدیریّتی کشور در اختیار رئیس‌جمهور است.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه و با موضوع نقش قوه مجریه در اقتصاد کشور یادداشتی از آقای میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی منتشر می‌کند.

خدشه به انتخابات ناشی از نابالغی سیاسی است

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۰۲/۱۲)، درباره برگزاری سالم انتخابات در جمهوری اسلامی فرمودند: «یک عدّه‌ای مردم را دلسرد میکنند با خدشه کردن در انتخابات، خدشه کردن در نوع دست‌اندرکارانی که در انتخابات هستند، چه شورای محترم نگهبان، چه دیگر دستگاه‌ها؛ در کار اینها خدشه میکنند؛ این غلط است. ما از اوّل انقلاب تا امروز که خب انتخابات‌های فراوانی داشتیم -ده‌ها انتخابات انجام گرفته- این انتخابات همه سالم انجام گرفته؛ ممکن است یک تخلّفات کوچکی در گوشه و کنار شده باشد ـ-و در بعضی از موارد شده- امّا در نتایج انتخابات هیچ تأثیری نداشته. چون بنده مسئله را دنبال کردم؛ در یک مواردی شکایت کردند، ما دنبال کردیم مسائل را -یعنی یک جاهایی بود که شکایت شده بود که این تخلّفات انجام گرفته، پیگیری کردیم، بررسی کردیم، تحقیق جدّی کردیم از نزدیک- هرگز تخلّفی که خلاف امانت باشد یا در نتیجه‌ی انتخابات تأثیر داشته باشد، مطلقاً در انتخابات‌های ما اتّفاق نیفتاده؛ انتخابات‌های ما سالم و همراه با امانت و سلامت بوده است.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه گفت‌وگویی با آقای مهندس سیدمرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه انجام داده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «کسانی که در انتخابات شرکت میکنند، در واقع برای اقتدار کشورشان، برای حفظ کشورشان، برای امنیّت خودشان و آینده‌ و سرنوشت کشور دارند تلاش میکنند.» ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «برای سرنوشت ایران» را منتشر میکند.

برای ایران قوی

انتخابات یکی از سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی کشور است. پس رهبری انقلاب اسلامی که بایستی «از حرکت کلی نظام مراقبت کند» ۱۳۹۰/۰۷/۲۴ نقش و مسئولیت مهمی در این پدیده دارد تا در قبال این رویداد سیاسی مهم، از ارکان اصلی نظام، یعنی جمهوریت و اسلامیت مراقبت کند چرا که «انتخابات نشانه‌ی مردم‌سالاری دینی است.» ۱۳۹۰/۰۳/۰۸

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «مطلبی را میخواهم به داوطلبان عرض بکنم. به آن کسانی که داوطلب ریاست جمهوری میشوند -حالا شروع شده دیگر؛ الان مدّتی است که افراد پی‌درپی اعلام میکنند که میخواهند شرکت کنند- میخواهم به آنها بگویم انتظار داریم سنگینی کار را بدانید؛ شما که داوطلب شده‌‌اید، بدانید چه چیزی را میخواهید بر دوش بگیرید، چه بار سنگینی را میخواهید بر دوش بگیرید؛ این را بدانید. اگر دیدید میتوانید، خیلی خب، وارد کارزار انتخاباتی بشوید؛ امّا این جور نباشد که سنگینی کار را ندانید. اوّلاً مشکلات و مسائل اصلی کشور را بشناسید. مسائل کشور یکی دو تا که نیست؛ صدها مسئله هست که از این صدها مسئله اقلّاً ده‌ها مسئله‌اش جزو مسائل اساسی و مهمّ کشور است؛ اینها را بدانید، بدانید که مشکل کشور کجا است و مسائل کشور چیست، برای حلّ آن مسائل هم یک برنامه‌ای و راه حلّی داشته باشید، ولو اجمالی؛ حالا نمیگوییم تفصیلی؛ ولو به نحو اجمال، یک راه حلّی برای آن داشته باشید. مسئله‌‌ی اقتصاد را بشناسید؛ اقتصاد مهم است. در خود مسئله‌ی اقتصاد کارهای مهمّی هست؛ رشد تولید ملّی، رشد سرمایه‌‌گذاری ملّی، تقویت پول ملّی، مسئله‌‌ی تورّم و امثال اینها در ذیل عنوان اقتصاد است. بعد، مسئله‌ی امنیّت کشور که مسئله‌ی بسیار مهمّی است. موضوع آسیب‌های اجتماعی که یکی از آن مسائل مهمّ کشور مسئله‌ی آسیب‌های اجتماعی است. روبه‌رو شدن با سیاستهای پیچیده‌ی دنیا؛ شما میخواهید با این سیاستها مواجه بشوید؛ مسئله‌ی سیاست خارجی. [همچنین] مسئله‌ی بسیار مهمّ فرهنگ. شما باید بدانید که در کشور چه خبر است و چه انتظاری هست و چه کار باید انجام بگیرد؛ اینها را بدانید. اگر می‌بینید میتوانید این بار سنگین و مهم را به دوش بگیرید، بسم‌الله، وارد بشوید؛ اگر دیدید نه، وارد نشوید.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «نامزدها بدانند» را منتشر میکند.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱)، برخی از اقدامات دشمن در جهت بی‌رونق کردن انتخابات ۱۴۰۰ را برشمردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «سال ورود کشور به قرن۱۳۰۰،‌ سال آغاز دیکتاتوری وابسته رضاخان بود که در واقع یک کودتای انگلیسی بود؛ یک حکمرانی وابسته و دیکتاتوری و انگلیسی. سال ورود به قرن۱۴۰۰، سال انتخابات است یعنی حکمرانی متکی بر استقلال و آرای مردم و اعتماد‌به‌نفس‌ملی.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «یک مقایسه کوچک و پرمعنا» را منتشر میکند.

حداقل‌های شرایط نامزدی در انتخابات

با گرم شدن تنور انتخابات و رقابت‌‌های سیاسی به تدریج وظایف بعضی نهادها مانند شورای نگهبان هم وارد دور تازه‌ای از فعالیت‌های خود می‌شود. پایگاه KHAMENEI.IR برای اطلاع از کم و کیف این فعالیت‌ها، مواضع و نقطه نظرات شورای نگهبان درباره وظایف و اختیارات جایگاه ریاست جمهوری و همچنین حداقل شرایط کسانی که خود را به‌عنوان نامزد در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهند به گفتگو با عباس‌علی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی این شورا پرداخته است. کدخدایی معتقد است این مساله که کسانی وارد انتخابات شده و بعد مدعی شوند اختیارات لازم قانونی را برای حل مشکلات کشور نداشته‌اند از جانب افکار عمومی پذیرفته‌شدنی نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه روز دوشنبه ۱۳۸۵/۰۸/۱۵ ضمن شرح حدیثی از پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به بیان اهمیت پرهیز از جدل بیهوده، عیب‌جویی و طعنه‌زنی پرداختند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت ایام تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، متن و فیلم این شرح حدیث را منتشر میکند.

اطلاع‌نگاشت | هشت شاخص برای انتخاب درست

رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی، ۸ خصوصیت رئیس جمهور کشور در انتخابات پیش رو را برشمردند. ایشان همچنین در ۲۹ بهمن ۹۹ تأکید کرده بودند: «اگر شرکت پُرشور مردم در انتخابات همراه بشود با یک انتخاب درست، این نورٌعلیٰ‌نور است.» در این اطلاع‌نگاشت شاخص‌های «انتخاب درست» براساس بیانات نوروزی رهبر انقلاب مرور می‌شود.