صندوق سیار شماره ۱۱۰ پس از اخذ رأی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با حضور در نقاط دیگری از شهر تهران، از جمله بیمارستان امام خمینی(ره) و مرکز کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت، رای جمع دیگری از شهروندان تهرانی را اخذ کرد. این صندوق در زمان حیات امام خمینی رحمه‌الله با استقرار در حسینیه جماران میزبان رأی امام بود و بعد از دوران مبارک حیات ایشان در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) میزبان حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوره‌های مختلف انتخابات بوده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گزارش خبری «داستان یک صندوق» ضمن مرور کوتاه تاریخچه‌ی این صندوق، با تعدادی از افرادی که رأی خود را در انتخابات ۱۴۰۰ به این صندوق ریخته‌اند گفت‌وگو کرده است.

در پی حضور حماسی و شورانگیز ملت بزرگ ایران در انتخابات ۲۸ خرداد، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی پیروز بزرگ انتخابات را ملت ایران دانستند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برشی از پیام رهبر انقلاب را در این سخن‌نگاشت مرور میکند.

حماسه‌آفرینی مردمِ میدان

پیروز بزرگ انتخابات دیروز، ملت ایران است که یک‌بار دیگر در برابر تبلیغات رسانه‌های مزدور دشمن و وسوسه‌ی خام‌اندیشان و بدخواهان، قد برافراشت و حضور خود در قلب میدان سیاسی کشور را نشان داد.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
این بخشی از پیام رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت حضور حماسی مردم در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ بود. پیامی که طی آن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نکاتی را خطاب به ملت، منتخبین ریاست جمهوری و شوراها، نامزدها و دست‌اندرکاران و... مطرح کردند.

صدور پیام‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری یک سنت مستمر از سوی ایشان در عرصه‌ی انتخابات ریاست جمهوری بوده است؛ رخدادی که در سال‌های مختلف مشاهده شده است. این پیام‌ها از جهت محتوا دارای محورها و موضوعات متنوعی بوده‌اند.
این گزارش با بررسی و تحلیل پیام‌های صادر شده از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های ۷۶، ۸۰، ۸۴، ۸۸، ۹۲، ۹۶ و ۱۴۰۰ محورها و مضامین اصلی و تکرارشده‌ی آنها را بازخوانی می‌کند.

 • فیلم‌نوشت | یک رأی یک رأی میشود میلیون

 • فیلم‌نوشت | تعیین کننده سرنوشت

 • فیلم‌نوشت | اقدام به انتخابات یک عمل صالح است

 • فیلم‌نوشت | تأثیر حضور مردم بر افزایش اقتدار کشور

 • فیلم‌نوشت | همه باید در انتخابات شرکت کنند

 • فیلم‌نوشت | رابطه معکوس حضور مردم و فشارهای دشمن

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR توصیه‌های انتخاباتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی در آستانه برگزاری انتخابات و گفت‌وگو با خبرنگار صداوسیما پس از شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ را در این مجموعه فیلم‌نوشت مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «روز انتخابات، روز ملّت ایران است. امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردمند. مردم هستند که با حضور در کنار صندوقهای رأی و با دادن رأی، در واقع تکلیف کلّی و اساسی کشور را برای سالهای آینده معیّن میکنند. امروز متعلّق به مردم است و هر کاری که ملّت ایران امروز تا شب انجام بدهند، از حضور در کنار صندوق رأی و دادن رأی، سازنده‌ی آینده‌ی آنها و تعیین‌کننده‌ی سرنوشت چندساله‌ی آنها است.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «روز مردم» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «جالب این است که بعضی از کشورها هستند که در میانه‌ی قرن بیست و یکم، اداره‌ی قبیله‌ای میشوند؛ یعنی در زیر حکومت یک قبیله دارند مدیریّت میشوند و اداره میشوند که اصلاً بوی انتخابات هم به این کشورها نرسیده؛ مردم این کشورها اصلاً نمیدانند صندوق رأی چه هست؛ فرق صندوق رأی و صندوق میوه را اصلاً نمیدانند! [نمیدانند] صندوق رأی اصلاً چیست. اینها هم تلویزیونِ بیست‌وچهار ساعته راه می‌اندازند که علیه انتخابات ما صحبت کنند بگویند انتخابات ایران دموکراتیک نیست! این هم جزو مسائل جالب این روزهای ما است.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «صندوق رأی چه هست؟» را منتشر میکند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی رأس ساعت ۷ صبح امروز با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی(ره) در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و آراء خود را به صندوق انداختند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در نماهنگ «روز جشن ملت ایران» مروری بر حضور رهبر انقلاب در انتخاب ۱۴۰۰ داشته است.

رهبر انقلاب اسلامی رأس ساعت ۷ صبح امروز (۱۴۰۰/۰۳/۲۸) با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) آراء خود را به صندوق انداختند و نکاتی را درباره‌ی انتخابات بیان کردند که در ادامه مرور میشود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی رأس ساعت ۷ صبح امروز (جمعه) با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی(ره) در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و آراء خود را به صندوق انداختند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب را در این مجموعه سخن‌نگاشت مرور میکند.

جدول | برای آینده خوب ایران

رهبر انقلاب اسلامی رأس ساعت ۷ صبح امروز (جمعه ۱۴۰۰/۰۳/۲۸) با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی(ره) آراء خود را به صندوق انداختند و نکاتی را درباره انتخابات بیان کردند که در این جدول مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم کشوری را پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمنان قرار داشته باشد. و در همین انتخابات پس‌فردای ما -روز جمعه‌- الان چند ماه است که رسانه‌‌های آمریکایی، رسانه‌های انگلیسی و آن مزدورهایی که زیر پرچم اینها و در این رسانه‌ها مشغول کارند، دارند خودشان را میکُشند برای اینکه شاید بتوانند انتخابات را زیر سوال ببرند، حضور مردم را کم‌رنگ کنند و انتخابات جمهوری اسلامی را به نحوی مورد اتّهام قرار بدهند؛ انواع و اقسام حرفها را هم در این زمینه میزنند.

خب هدف آنها این است که این انتخابات به آن صورت مطلوبِ جمهوری اسلامی انجام نگیرد؛ یعنی چه؟ یعنی مردم از نظام فاصله بگیرند؛ چون عدم حضور مردم در انتخابات طبعاً فاصله‌گیری مردم از نظام جمهوری اسلامی است؛ این هدف آنها است. البتّه مردم به حرف آنها گوش نکرده‌اند؛ حالا به بعضی از گروه‌های خاص کار نداریم که در مطبوعات یا این روزها در رسانه‌های فضای مجازی همان حرفهای آنها را هم تکرار میکنند، لکن تجربه نشان داده و متن مردم نشان داده‌اند که هر چه دشمن خواسته، عکسش را انجام داده‌اند؛ هم در مورد انتخابات، هم در مورد راه‌پیمایی‌ها و مسائل گوناگون دیگر. این ‌دفعه هم ان‌شاءالله به توفیق الهی همین جور خواهد شد؛ مردم ان‌شاءالله حضور پیدا خواهند کرد و آبرو خواهند داد به نظام جمهوری اسلامی.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «یک انتخابات و این همه دشمنی!» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «بعضی از کسانی که در امر شرکت در انتخابات مردد یا دلسردند، این‌ها قشرهای ضعیف جامعه‌اند، گلایه‌مندند. به نظر من گلایه‌ی این‌ها بجا است اما مشکلات به این صورت حل می‌شود که پای صندوق برویم و رای بدهیم به کسی که می‌تواند این مشکلات را حل بکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، مجموعه لوح «گلایه مردم درست است، اما راه حل قهر با انتخابات نیست» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «بعضی از کسانی که اظهار تردید میکنند در امر شرکت در انتخابات، [یعنی] مردّدند یا دلسردند، اینها قشرهای ضعیف جامعه‌اند؛ قشرهای محروم جامعه. این را من اطّلاع دارم؛ از نظرخواهی‌ها و نظرسنجی‌ها میدانیم. بعضی از قشرهای محروم جامعه هستند که اینها خب توقّعات به‌جایی دارند و گلایه دارند از اینکه این توقّعات برآورده نشده؛ مسئله‌ی معیشت، مسئله‌ی مسکن، مسئله‌ی اشتغال، که خب واقعاً بایستی مسئولین کشور به این مسائل برسند و باید میرسیدند به این مسائل؛ اینها گلایه‌مندند، لذا دست‌ودلشان به انتخابات نمیرود؛ میگویند خب حالا مثلاً شرکت کردیم چه فایده! به نظر من گلایه‌ی اینها بجا است امّا تصمیم‌گیری‌شان بجا نیست؛ بله، گلایه‌شان گلایه‌ی درستی است، بایستی به این گلایه‌ها رسیدگی میشد و دولت آینده حتماً بایستی در صدر برنامه‌های خودش، رسیدگی به این قشرها را قرار بدهد؛ امّا بحث سر این است که این نرفتن پای صندق رأی و قهر کردن با صندوق رأی، مشکل را حل نمیکند؛ این مشکلات اگر بنا است حل بشود، به این صورت حل میشود که جمعیّت‌ها بروند، همه‌ی ما برویم پای صندوق‌ رأی و رأی بدهیم به یک کسی که معتقدیم میتواند این مشکلات را حل بکند؛ این مشکل را حل میکند؛ وَالّا اینکه ما چون گِله داریم، پس رأی ندهیم، به نظر من درست نیست. این هم نکته‌ی مهمّی است. بنابراین من گلایه‌ها را قبول دارم ولیکن شرکت نکردن به خاطر این گلایه‌ها را قبول ندارم. حتماً دولت آینده هم باید در این زمینه کار لازم خودش را انجام بدهد.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «راه علاج گلایه‌ها» را منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، براساس بیانات رهبر انقلاب نماهنگ «مردم میدان» را منتشر میکند.
بخش‌هایی از یک سخنرانی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی درباره‌ی دعوت مردم به شرکت در انتخابات برای نخستین‌بار در این نماهنگ منتشر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه‌ی انتخابات ۱۴۰۰ با اشاره به گلایه‌های مردم به خصوص اقشار محروم جامعه از مشکلات اقتصادی و معیشتی تأکید کردند:« به نظر من گلایه‌ی اینها به جا است... من گلایه‌ها را قبول دارم.» و در ادامه راه‌حل را حضور در انتخابات و حل این مشکلات توسط دولت آینده دانستند. از این رو، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR فهرست مشکلات اقتصادی مردم که از طی سال‌های اخیر از سوی رهبر انقلاب مطرح شده را در این اطلاع‌نگاشت مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «رئیس‌جمهوری که روز جمعه انتخاب خواهد شد اگر با رأی بالا انتخاب بشود، رئیس‌جمهور قوی و قدرتمندی خواهد بود، و کارهای بزرگی میتواند انجام بدهد.» ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب به مناسبت انتخابات ۱۴۰۰، لوح «رأی بالا، رئیس جمهور قوی» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «بنده انتظارم از جوانها این است که حرکت به سمت صندوقهای رأی را هر چه میتوانند ترغیب کنند؛ بخصوص رأی‌اوّلی‌ها که عدّه‌ی کثیری رأی‌اوّلی داریم. حضور اینها در انتخابات در واقع برای اینها مثل جشن تکلیف سیاسی است.» ۱۴۰۰/۳/۲۶ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «جشن تکلیف سیاسی» را منتشر میکند.

شرکت در انتخابات یک عمل صالح است

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (۱۴۰۰/۳/۱۴) درباره مشارکت حداکثری مردم برای تعیین سرنوشت خودشان در انتخابات فرمودند: «اگر نابسامانی‌ای وجود دارد، اگر ناکارآمدی‌ای وجود دارد، ما باید آن را با انتخاب درست و انتخاب خوب جبران کنیم، نه با عدم انتخاب. خب اگر چنانچه واقعاً یک ضعفی وجود دارد در مدیریّتها، راه چاره‌اش چیست؟ راه چاره‌اش این است که ما اصلاً در مدیریّتها دخالت نکنیم، یا راه چاره‌اش این است که دخالت کنیم و یک مدیریّت درست و حسابی، مدیریّت به معنای واقعیِ کلمه اسلامی و مردمی به وجود بیاوریم؟ راهش این است دیگر؛ یعنی اگر چنانچه دلخوری‌ای وجود دارد، این دلخوری را این جوری بایستی جبران بکنیم، نه با وارد نشدن در منطقه‌ی انتخابات.» برای تشریح اهمیت حضور مردم پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفتاری از حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی منتشر می‌کند.

رهبرانقلاب در سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۰۳/۲۶) مطالباتی را از دست‌اندرکاران انتخابات مطرح کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه‌ی برگزاری سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، با ملت ایران سخن گفتند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب را در این مجموعه سخن‌نگاشت مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش دهم و پایانی از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش دهم: این مساله را به خصوص به دوستان و برادران محترم خودمان در مشاغل گوناگون سیاسی و دولتی و غیردولتی و مانند اینها تاکید می‌کنم؛ از ادبیات دشمن استفاده نکنید. دشمنان انقلاب از روز اول آمدند تعبیر ادبیات تندرو و میانه‌رو را مطرح کردند؛ فلانی تندرو است. فلان جریان تندرو است، فلان جریان میانه‌رو است. آن روز از همه تندروتر هم از نظر آنها امام بزرگوار بود. امروز هم از همه تندروتر به نظر آنها بنده حقیر هستم. میانه‌رو حرف قشنگی است اما اسلام اینجوری حرف نمیزند... دوستان و برادران ما در داخل مراقب باشند آنچه مقصود اوست تکرار نکنند.

پویش انتخاباتی KHAMENEI.IR با عنوان «کار درست» آغاز به کار کرد

در آستانه‌ی سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری پویش «#کار_درست» با هدف دعوت به حضور مردم در انتخابات آغاز به کار کرد.

این پویش در پی بیانات اخیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله و برای دعوت کاربران شبکه‌های اجتماعی برای حضور در انتخابات طراحی شده است. رهبر انقلاب در ۱۴ خرداد ۱۴۰۰، دعوت مردم به شرکت در انتخابات توسط یکدیگر را شامل «تواصی به حق» عنوان کردند و فرمودند: «این وظیفه است... افراد خانواده، دوستان، همکاران، معاشرین، آحاد مردم و کسانی که با آنها سر و کار دارید را به [شرکت در انتخابات] دعوت کنید.»

- ساخت استوری و پست شبکه‌های اجتماعی برای دعوت مردم به مشارکت در انتخابات
- ساخت تصویر نمایه حساب کاربری ویژه شبکه‌های اجتماعی برای ایام انتخابات
- فراخوان ضبط ویدیو ۱ دقیقه‌ای برای دعوت مردم به مشارکت در انتخابات

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش نهم: تقصیرها را گردن هم نیندازیم. اینجور نباشد که اگر یکجا یک نقصی پیدا شد، مجلس بگوید تقصیر دولت است، دولت بگوید تقصیر مجلس است، آن یکی بگوید تقصیر قوه قضائیه است؛ نه، حدود مشخص است. قانون اساسی خطوط را مشخص کرده است؛ وظایف همه معلوم است. رهبری مسئولیت دارد، دولت مسئولیت دارد، مجلس مسئولیت دارد، قوه قضائیه مسئولیت دارد، نیروهای نظامی مسئولیت دارند، دستگاههای اجرایی هر کدام مسئولیت دارند، به گردن هم نیندازیم.

شیوه رفتاری و مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟

«هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد از طرف دفتر مردود و بی اعتبار است.» این جملات بخشی از اطلاعیه اخیر روابط عمومی دفتر رهبر انقلاب است و درباره مطالب و تفسیرهایی از برخی استفتائات اخیر منتسب به دفتر معظم‌له منتشر شده بود که شائبه ورود به رقابت‌های انتخاباتی را به ذهن متبادر می‌کرد. مشخص است که این اطلاعیه در چارچوب همان منطقی صادر شده است که چند هفته قبل در دیدار رمضانی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با ایشان هم معظم‌له بر آن تاکید کرده بودند: «در دوره‌های گذشته این‌جور بود؛ هر کس از من سؤال می‌کرد که آیا من وارد میدان انتخابات بشوم یا نه؟ من در جواب می‌گفتم که من نه موافقم، نه مخالفم؛ یعنی نظر ندارم. امسال گفتم من همین را هم نمی‌گویم؛ اگر کسی پرسید که شما موافقید؟ همین را هم که من نه موافقم، نه مخالفم نخواهم گفت.»

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش هشتم: مردم‌سالاری فقط این نیست که انسان، تبلیغات و جار و جنجال کند و بالاخره عده‌ای را به پای صندوقها بکشاند و رایی را از مردم بگیرد، بعد هم خداحافظ؛ هیچ کاری به مردم نداشته باشد. بعد از آنکه این نیمه اول تحقق پیدا کرد، نوبت نیمه دوم است، نوبت پاسخگویی است. درباره همین گروههای خاص باز امیرالمومنین(ع) در این بیان مطالبی دارد... فرمود: نگو به من ماموریت داده شده، به من مسئولیت داده شده و من صاحب فلان مسئولیت شده‌ام... این طور حرف نزن... این دل تو را خراب و نابود میکند... وقتی این طور حرف بزنی، مردم از خودخواهی و من من گفتن تو و خود را محور همه چیز دانستن و مسئولیتی برای خود قائل نبودن، برای همیشه ناخشنود میشوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش نهم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

آشنایی با موضوع «شورای نگهبان» در بیانات رهبر انقلاب

در آستانه‌ی انتخابات ۱۴۰۰، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ فیش‌هایِ موضوع «شورای نگهبان» را در اختیار مخاطبین عزیز قرار می‌دهد.
در این مجموعه فیش‌ها، بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی موضوعات مختلفی چون: جایگاه و وظایف شورای نگهبان، مسئله‌ی بررسی صلاحیت‌ها توسط این شورا، شبهات و انتقادات مطرح شده درباره‌ی شورای نگهبان و... استخراج شده است.
در بخش «جملات برگزیده» هم جملات کلیدی و مهم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی این موضوع آورده شده است.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش هفتم: کُند کردن حرکت عمومی کشور با ایجاد یاس یکی دیگر از گناهان ما است. مردم را مایوس کنیم، نیروی محرکه را مایوس کنیم و افق را در چشم آن کسانی که بایستی با شوق و امید جلو بروند، تیره و تار نشان بدهیم. این کُند کردن حرکت مردم است. این یک گناه بزرگی است. یکی از چیزهایی که حرکت کشور را کند می‌کند، تفرقه، اختلاف و دست به گریبان شدن است. این ایجاد اختلاف یا دامن زدن به اختلاف جزو گناهان مخصوص طبقه ماها، مجموعه مسئولان و سیاستمداران است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش هشتم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش ششم: ما از اول انقلاب هر کار بزرگی که توانسته‌ایم انجام بدهیم به برکت اعتماد به نفس و بلندپروازی و کار جهادی بوده است. جوانان جهاد سازندگی آن روزی که کارهای بزرگ را در این کشور شروع کردند که حتی آن کسانی که جلوی چشمشان این کارهای بزرگ انجام میگرفت باور نمیکردند که جوان ایرانی قادر به این کارهاست... در هر بخشی از بخشهای گوناگون صنعتی و فنی و علمی و تحقیقاتی که ما با روحیه جهادی وارد شدیم، پیش رفته‌ایم. روحیه جهادی یعنی چه؟! یعنی اعتقاد به اینکه «ما میتوانیم» و کار بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر و استفاده از همه ظرفیت وجودی و ذهنی و اعتماد به جوانها.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «گاهی یک رأی هم مؤثّر است؛ هیچکس نگوید رأی منِ تنها چه تأثیری دارد. گاهی یک رأی یا چند رأی، در سرنوشت یک کشور اثر میگذارد. ۱۳۷۸/۱۱/۲۶

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش هفتم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش پنجم: یک لغزشگاه، واقعیت‌پنداری است. چیزهایی را که واقعیت ندارد، انسان واقعیت تصور کند. دشمنانی که جبهه‌ای را در مقابل کشور ما، ملت ما، انقلاب ما تشکیل دادند، سعی می‌کنند واقعیت‌سازی کنند، واقعیت‌نمایی کنند، یک چیزهایی را به عنوان واقعیتهای مسلم در نظر ما جلوه‌گر کنند در حالی که واقعیتها آنها نیست. باید مواظب باشیم درگیر و دچار واقعیت‌سازیهای خلاف واقع نشویم... این از آنجاهایی است که طراحان دشمن وارد میدان میشوند. شما ملاحظه کنید؛ در تبلیغات گسترده رسانه‌ای دشمنان ما سعی میشود توان داخلی و ملی کشور تحقیر شود و کوچک شمرده شود؛ متقابلا توان دشمن بیش از آنچه که هست، معرفی شود؛ این یکی از لغزشگاه‌هاست.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، آثار منتخب کارگاه و فراخوان «انتخاب درست، کار درست» را در این مجموعه‌ نمایشگاه مجازی منتشر میکند. این مجموعه شامل ۳۰ اثر برگزیده است.

عامل قدرت ایران

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی در آستانه‌ی برگزاری سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/۰۳/۲۶، به گلایه‌مندی اقشار محروم و عدم تمایل به شرکت در انتخابات اشاره کردند و راه‌حل مشکلات را حضور در انتخابات دانستند. در این مطلب گزیده‌ای از ثمرات و نتایجِ مشارکت مردم در انتخابات براساس بیانات رهبرانقلاب مرور شده است.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش چهارم: بعضی وانمود می‌کنند که آرمانگرایی با واقع‌بینی نمیسازد؛ این را ما به شدت رد میکنیم. بسیاری از آرمانهای جامعه ما و مطالبه آنها جزو واقعیتهای جامعه است. مردم مایلند عزت ملی داشته باشند. مردم مایلند زندگی ایمان‌مدار و دین‌مدار داشته باشند. مردم مایلند در امور ادراه کشور و مدیریت کشور سهیم باشند. مردم مایلند پیشرفت داشته باشند، استقلال سیاسی و اقتصادی داشته باشند؛ اینها خواسته‌های عمومی مردم است. این خواسته‌ها، واقعیتهای جامعه است. این واقعیتها دقیقا در جهت آرمان‌خواهی است. اینها که ذهنیات نیست. اینها واقعیاتی است که در جامعه وجود دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش ششم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «انتخابات هر چه پُرشورتر، هر چه با اقبال عمومی مردم بیشتر همراه باشد، اثرات و منافعش برای کشور و برای خود مردم بیشتر خواهد بود.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، لوح «منافع انتخابات پرشور» را منتشر میکند.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش سوم: ما هر جا یک مدیریت انقلابی فعال پرتحرک داشتیم، کار پیش رفته است. هر جا مدیریتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم کارها یا متوقف مانده است یا انحراف پیدا کرده است. این مساله‌ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد. باید مدیرانمان انشاالله پرانگیزه‌تر باشند، کارآمدتر باشند، تلاش بیشتری انجام دهند و به حول و قوه الهی همین‌جور هم خواهد شد. من به طور قاطع عرض می‌کنم اگر مدیریت در بخشهای مختلف کشور متدین باشد، انقلابی باشد و کارآمد باشد، همه مشکلات کشور حل خواهد شد. ما مشکل غیرقابل حلی نداریم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش پنجم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش چهارم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «وقتی مردم در انتخابات شرکت کنند و شور انقلابی از خودشان نشان دهند، این موجب امنیت کشور می شود، این موجب پس زدن دشمنان می شود، طمع دشمن را در کشور کم می کند.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، لوح «با هم علیه دشمن» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «اگر شرکت پُرشور مردم با انتخاب درست همراه بشود و یک نیروی کارآمد و با ایمان و پُر انگیزه و علاقه‌مند به کار به وسیله مردم، انتخاب بشود، این نورٌ علی نور است و آینده کشور را تضمین خواهد کرد.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «انتخاب درست، راه درست!» را منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله را در این مجموعه سخن‌نگاشت منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «گفته میشود که برخی به خاطر فشارهای معیشتی‌ای که وجود دارد و همه میدانیم و همه آن را لمس میکنیم، مردّدند که آیا در انتخابات شرکت بکنند یا نکنند؛ یا بعضی‌ها مثلاً میگویند «ما در دوره‌های مختلف به یک کسی با شوق رأی دادیم، بعد منجر شد به دلخوری، و در آخر دوره دلخور شدیم؛ پس بنابراین خوب است شرکت نکنیم در انتخابات»؛ بعضی از این حرفها زده میشود. به نظر میرسد که اینها استدلالهای درستی نیست. نبایستی این چیزها ما را دلسرد کند از مشارکت در انتخابات. اگر نابسامانی‌ای وجود دارد، اگر ناکارآمدی‌ای وجود دارد، ما باید آن را با انتخاب درست و انتخاب خوب جبران کنیم، نه با عدم انتخاب. خب اگر چنانچه واقعاً یک ضعفی وجود دارد در مدیریّتها، راه چاره‌اش چیست؟ راه چاره‌اش این است که ما اصلاً در مدیریّتها دخالت نکنیم، یا راه چاره‌اش این است که دخالت کنیم و یک مدیریّت درست و حسابی، مدیریّت به معنای واقعیِ کلمه اسلامی و مردمی به وجود بیاوریم؟ راهش این است دیگر؛ یعنی اگر چنانچه دلخوری‌ای وجود دارد، این دلخوری را این جوری بایستی جبران بکنیم، نه با وارد نشدن در منطقه‌ی انتخابات.»۱۴۰۰/۰۳/۱۴

آشنایی با موضوع «انتخابات ۱۴۰۰» در بیانات رهبر انقلاب

در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ فیش‌هایِ موضوع «انتخابات ۱۴۰۰» را در اختیار مخاطبین عزیز قرار می‌دهد.
در بخش «موضوعی»، بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی ابعاد مختلف موضوعِ مدنظر استخراج شده است.
ین محتوای استخراجی از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علاوه بر کارکردهای عمومی و مطالعاتی و... می‌تواند به‌صورت خاص از سوی تحلیل‌گران، فعالین فرهنگی و رسانه‌ای و پژوهشگران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: انتخابات یک نوسازی در کشور است؛ یک افراد تازه نفسی وارد میدان و کار می‌شوند، در دستگاه اجرایی کشور یک نوسازی‌ای بوجود می‌آید. ۱۴۰۰/۰۱/۰۱

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش دوم: امام طرفدار جدی حمایت از محرومان و مستضعفان بود. امام نابرابری اقتصادی را با شدّت و حدّت رد میکرد. اشرافیگری را با تلخی رد میکرد. به معنای واقعی کلمه امام طرفدار عدالت اجتماعی بود. طرفداری از مستضعفان شاید یکی از پرتکرارترین مطالبی است که امام بزرگوار ما در بیاناتشان گفتند. این یکی از خطوط روشن امام است. این یکی از اصول قطعی امام است. همه باید تلاش کنند فقر را ریشه‌کنند کنند. همه باید تلاش کنند که محرومان را از محرومیت بیرون بیاورند و تا آنجایی که در توان کشور است به محرومان کمک کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش سوم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در مورد انتخابات در درجه‌ی اوّل، مشارکتِ بالا است، بعد انتخاب مطلوب و انتخاب خوب است تا دولتی تشکیل بشود که دارای کفایت باشد، مدیریّت لازم را داشته باشد، باایمان، مردمی و لبریز از امید باشد.» ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، لوح «لبریز از امید» را منتشر میکند.

تا روز انتخابات برش‌هایی از کتاب رجل سیاسی را در این صفحه میتوانید مطالعه کنید.
برش اول: عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد به ریاکاری و دروغ و انحراف و ظاهرسازی و تصنع تبدیل خواهد شد... عدالت باید با معنویت همراه باشد یعنی باید شما برای خدا و اجر الهی دنبال عدالت باشید؛ در این صورت میتوانید با دشمنان عدالت مواجهه و مقابله کنید. البته معنویت هم بدون گرایش به عدالت، یک بعدی است. بعضیها اهل معنایند اما هیچ نگاهی به عدالت ندارند. این نمیشود. اسلام، معنویت بدون نگاه به مسائل اجتماعی و سرنوشت انسانهان ندارد. آدم معنوی‌ای که با ظلم میسازد، با طاغوت میسازد، با نظام ظالمانه و سلطه میسازد، این چطور معنویتی است؟! اینگونه معنویت را ما نمیتوانیم بفهمیم. بنابراین معنوین و عدالت درهم تنیده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد. بخش دوم از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: « انتخابات برای کشور یک افتخار است، یک فرصت است، یک امکان است، یک ذخیره است که اگر شرکت پُرشور مردم باشد، این یقیناً به آینده‌ی کشور کمک خواهد کرد.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تا روز انتخابات در یک مجموعه شش بخشی توصیه‌های رهبر انقلاب را مرور خواهد کرد.
بخش اول از این مجموعه را در ادامه میتوانید دریافت کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «انتخابات برای کشور افتخار است، فرصت است، امکان است، ذخیره است که اگر شرکت پُرشور مردم باشد، یقیناً به آینده کشور کمک خواهد کرد.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، روز جشن است، روز شادی و شور است. ۱۳۹۶/۰۲/۲۷

 • فیلم‌نوشت | روز انتخابات روز جشن است

 • فیلم‌نوشت | انتخابات برای کشور افتخار است

 • فیلم نوشت | اساس حرف ما درباره انتخابات

 • فیلم‌نوشت | انتخابات علاج دردهای مزمن کشور

 • فیلم‌نوشت | انتخابات یک فرصت بسیار بزرگ است

 • فیلم نوشت | مردم سرسری به مسئله انتخابات نگاه نکنند

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات را در این مجموعه فیلم‌نوشت مرور میکند.

نظام اسلامی محقق نمی‌شود الا با اراده مردم

رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به‌مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه جمهوری اسلامی را مهم‌ترین ابتکار امام خمینی رحمه‌الله‌علیه مطرح کردند و فرمودند: «راز پُرشکوه و افتخاربخشِ این نظام و ماندگاریِ این نظام همین دو کلمه است: یعنی «جمهوری» و «اسلامی». همراهیِ این دو کلمه با هم؛ و موجودی که از این دو کلمه تشکیل شده، باید هم پایدار بماند؛ هم جمهوری و هم اسلامی؛ مردم و اسلام؛ جمهوری یعنی مردم، اسلامی هم که یعنی اسلام؛ مردم‌سالاری دینی.» در این‌باره، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دکتر حمید پارسانیا، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی انجام داده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات چند ماه اخیر، مجموعه‌ی نکات، توصیه‌ها و تذکراتی را درباره‌ی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

چرا باید کتاب رجل سیاسی را خواند؟

«رجل سیاسی» دیدگاه‌های رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی خصوصیات و ویژگی‌های یک سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی را در یک کتاب تجمیع کرده است. از همین جهت اثر حاضر می‌تواند آیینه‌ی تمام نما و کاملی از شرایط و ویژگی‌های یک مسئول و دولتمرد در نظام اسلامی محسوب شود.

چرا اقتصاد مسئله اصلی کشور است؟

«مسئله‌ی اصلی مردم فضای مجازی و سیاست خارجی و ارتباط با این دولت و آن دولت نیست؛ مسئله‌ی اصلی مردم چیزهای دیگر است؛ مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوانها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را میشکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس میکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
این بیانات رهبر انقلاب در فضای رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ از اهمیت قابل توجه و بسیار بالای مسئله‌ی «اقتصاد و معیشت» در نگاه ایشان حکایت می‌کند. اما چرا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اینگونه به صراحت اقتصاد و معیشت را مسئله‌ی اصلی کشور معرفی کرده و نسبت به ضریب دادن به مسائل فرعی هشدار می‌دهند.
در مطلب زیر براساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ این سوال را درمی‌یابیم.

به مناسبت فرارسیدن ایام برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، در این اطلاع‌نگاشت جایگاه، اختیارات و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور در بیانات رهبر انقلاب مرور شده است.

گزیده‌ای از توصیه‌های اخیر رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله خطاب به مردم و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «اگر شرکت پُرشور مردم در انتخابات همراه بشود با یک انتخاب درست، این نورٌعلیٰ‌نور است.» ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفت‌وگویی با آقای دکتر حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره‌ی ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات داشته است.

 • رفع نابسامانی‌های موجود با انتخاب درست است نه عدم انتخاب

 • به عمل کار برآید

 • به برخی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد

 • نامزدها به اجرای عدالت اجتماعی مبارزه با فساد و تقویت تولید متعهد شوند

 • نامزدها شعارهایی بدهند که به آن اعتقاد دارند

 • از دادن وعده‌های بدون پشتوانه پرهیز کنید

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی را در این مجموعه «فیلم‌نوشت» منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «خطاب به نامزدها: انتخابات را صحنه جنگ قدرت قرار ندهید. نگاه نکنید به آن چیزی که در آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی معمول است که برخوردهای اهانت‌آمیز آبرویشان را برد. ما در گذشته هم هر وقتی که نامزدها در مناظرات تلویزیونی و غیره روش اهانت و توهین و تهمت و تخریب طرف مقابل و ترساندن مردم از رقیب را دنبال کردند، کشور به نحوی از انحاء ضرر کرد؛ ... میدان انتخابات، میدان مسابقه خدمت است.» ۱۴۰۰/۰۳/۱۴

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR توصیه‌های رهبر انقلاب درباره انتخابات ۱۴۰۰ را در این مجموعه مرور میکند.
این مجموعه براساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تا روز برگزاری انتخابات به‌روزرسانی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «انتخابات در یک روز انجام میگیرد امّا اثر آن در چند سال باقی میماند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، با اشاره به مسئله‌ی انتخابات ۱۴۰۰، انتظارات و مطالباتی را از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بیان کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در انتخاب بایستی دقت کرد؛ به حرف و وعده اعتماد نکنید؛ به عمل کار برآید؛ به حرف زدن و به گفتن و به وعده دادن نمیشود اعتماد کرد.» ۱۴۰۰/۰۳/۱۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در انتخابات شرکت کنید،به حرف این کسانی که ترویج میکنند -چه از داخل، چه از خارج- که «فایده‌ای ندارد، ما نمیرویم پای صندوق، نروید» اعتنا نکنید؛ اینها دلسوز مردم نیستند. اگر اسم مردم را هم می‌آورند، بیخود می‌آورند، دروغ میگویند، دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است، مردم را از رفتن پای صندوق انتخابات منع نمیکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

رهبر انقلاب، در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ودومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله): راز پُرشکوه و افتخاربخشِ این نظام و ماندگاریِ این نظام همین دو کلمه است: یعنی «جمهوری» و «اسلامی». ۱۴۰۰/۰۳/۱۴
‌‌ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بر اساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «راز شکوفایی» را منتشر می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین بیانات خود بعد از مشخص شدن نامزدهای نهایی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شروع زمان تبلیغات کاندیداها، در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس خطاب به نامزدها توصیه‌هایی را بیان کردند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR توصیه‌های انتخاباتی رهبر انقلاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را در نماهنگ «چارچوب نامزدی» مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: مسئله‌ی اصلی مردم بیکاری جوانها است، مسئله‌ی اصلی مردم معیشت طبقات ضعیف جامعه است، مسئله‌ی اصلی مردم مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را میشکند، مسئله‌ی اصلی مردم سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که میتواند کار انجام بدهد مأیوس میکند... .
مسائل اصلی مردم اینها است. ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در نماهنگ «اقتصاد؛ مسئله اصلی» مروری بر ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در مورد مسئله‌ی مشارکت، که بعضی نگرانند مشارکت کم خواهد شد. بنده به نظرم این جور میرسد که در مشارکت مردم عامّه‌ی مردم و عموم مردم دنبال اسم این و آن نیستند؛ عامّه‌ی مردم دنبال این هستند که ببینند چه کسی دارای یک مدیریّتی است، [دارای] یک قوّت عمل یا قوّت اراده‌ای است، [دارای] یک کارآمدی‌ای است که میتواند مشکلات کشور را از میان بردارد؛ دنبال این هستند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «انتخاب مردم، مدیر قوی و کارآمد» را منتشر میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «ملّت عزیز ایران! انتخابات در یک روز انجام میگیرد امّا اثر آن در چند سال باقی میماند. در انتخابات شرکت کنید، انتخابات را متعلّق به خودتان بدانید -که متعلّق به شما است- و از خدا کمک بخواهید، هدایت بخواهید که شما را هدایت کند به آنچه درست و حق است و بروید پای صندوق رأی و به کسی که شایسته است رأی بدهید. به حرف این کسانی که ترویج میکنند -چه از داخل، چه از خارج- که «فایده‌ای ندارد، ما نمیرویم پای صندوق، نروید» اعتنا نکنید؛ اینها دلسوز مردم نیستند. اگر اسم مردم را هم می‌آورند، بیخود می‌آورند، دروغ میگویند، دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است، مردم را از رفتن پای صندوق انتخابات منع نمیکند.» ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «انتخابات مردم» را منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در حاشیه ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب، درباره‌ی «اهمیت واقع‌بینی در شعارها و برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» با دکتر الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی (۱۴۰۰/۰۳/۰۶)، توصیه‌هایی را به نامزدهای انتخابات و طرفدارهایشان و عموم مردم بیان کردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

 • فیلم‌نوشت | از کسانی که نجیبانه با تشخیص شورای نگهبان برخورد کردند تشکر مضاعف میکنم

 • فیلم‌نوشت | عدم احراز صلاحیت به معنای بی صلاحیتی نیست

 • فیلم‌نوشت | عده‌ای میخواهند از شورای نگهبان انتقام بگیرند

 • فیلم‌نوشت | عامه مردم دنبال یک مدیر کارآمد هستند که مشکلات را از میان بردارد

 • فیلم‌نوشت | مسئله اصلی کشور، اقتصاد، بیکاری، معیشت و مافیای واردات است

 • فیلم‌نوشت | از نسبت دادن اتهامات به دیگران پرهیز کنید

 • فیلم‌نوشت | میدان انتخابات میدان مسابقه خدمت است

 • فیلم‌نوشت | برخی جمهوریت را تا وقتی قبول دارند که به نفعشان تمام بشود

 • فیلم‌نوشت | کسانی که نرفتن به پای صندوق را ترویج میکنند دلسوز مردم نیستند

 • فیلم‌نوشت | برنامه مخالفین به جان هم انداختن طرفدارهاست

 • فیلم‌نوشت | انتخابات شوراها بر زندگی شهری و روستایی اثرگذار است

 • فیلم‌نوشت | از ایجاد تعارض با طرف‌داران سایر نامزدها مراقبت کنید

 • فیلم‌نوشت | تبلیغات گوناگون دشمنان برای ضربه زدن به انتخابات در مراحل مختلف

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR برش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات ۱۴۰۰ در جریان ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در این مجموعه «فیلم‌نوشت» منتشر میکند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در حاشیه‌ی ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب، درباره‌ی «ویژگی‌های رقابت‌های انتخاباتی این دوره از انتخابات ریاست جمهوری»، با دکتر عبدالحسین روح‌الامینی نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کرده است.

 • فیلم‌نوشت | از وعده‌های غیر عملی و خلاف قانون پرهیز کنید

 • فیلم‌نوشت | به رقیب‌تان تهمت نزنید از رقیب‌تان غیبت هم نکنید

 • فیلم‌نوشت | ملت ایران در انتخابات برنده است

 • فیلم‌نوشت | همه در انتخابات شرکت کنند

 • فیلم‌نوشت | عده‌ای برای مچ‌گیری از نظام جمهوری اسلامی کمین کرده‌اند

 • فیلم‌نوشت | وعده‌های غیرقانونی ندهید

 • فیلم‌نوشت | هشتاد میلیون جمعیتیم ما، این در چشم دشمن ابهت ایجاد میکند

 • فیلم‌نوشت | مهم این است که همه بیایند

 • فیلم‌نوشت | آراء مردم و حضور مردم امانت مردم است

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت ایام برگزاری سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، گزیده‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی انتخابات را در مجموعه فیلم‌نوشت «انتخاب درست، کار درست» مرور میکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «هر کسی که به دنبال سعادت کشور است یک چنین رئیس‌جمهوری میخواهد. اوّلاً باکفایت باشد، دارای مدیریّت و کفایت مدیریّت باشد. ثانیاً باایمان باشد؛ اگر بی‌ایمان بود، نمیشود به او اعتماد کرد؛ آدم بی‌ایمان کشور را، منافع کشور را، مردم را یک وقتی میفروشد؛ پس باایمان باشد. بعد، عدالت‌خواه باشد، ضدّفساد باشد؛ این یکی از مهم‌ترین خصوصیّاتی است که بایست در رئیس‌جمهور وجود داشته باشد که به معنای واقعی کلمه به دنبال اجرای عدالت باشد و به معنای حقیقی کلمه با فساد بخواهد مبارزه کند. دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد؛ یعنی با عملکرد اُتوکشیده نمیشود کار کرد؛ با این همه مسائل اساسی‌ای که در کشور وجود دارد، یک حرکت جهادی و انقلابی لازم است؛ بایستی عملکردش این جوری باشد.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، اطلاع‌نگاشت متحرک «انتخاب درست، کار درست» را منتشر میکند.

تحول؛ راه غلبه بر مشکلات اقتصادی

«در حوزه‌ی اقتصاد، ‌در حوزه‌ی عدالت، به طور جدّی مشکل داریم.» این عبارت، بخشی از بیانات اخیر رهبرانقلاب در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکلهای دانشجویی در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۲۱ است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از زمانی که نامگذاری سالها را با رویکرد شعارهای اقتصادی انتخاب کردند، یعنی از سال ۱۳۸۸، به طور مضاعف در حوزه‌ی مسائل اقتصادی نکات و تذکرات و توصیه‌هایی بیان کرده‌اند، ایشان علت این کار را این‌چنین بازگو میکنند: «شعارها را اقتصادی قرار دادیم چون مسئله، مسئله‌ی کشور و مسئله‌ی معیشت مردم است.» ۹۹/۹/۴ سؤال اصلی این است که مهم‌ترین مشکلات کشور در دو عرصه اقتصاد و عدالت چیست و بهترین راه حل ممکن برای غلبه بر مشکلات کدام است؟

پاسدارِ قانون

«غلط می‌کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد.» ایام فتنه ۸۸ بود که این جمله امام خمینی را بار دیگر بر سر زبانها انداخت. عبارتی که پاسخ هر اظهارنظر و اقدام غیرقانونی بود. قضیه به خرداد ۱۳۶۰ بر می‌گردد. تعدادی از نمایندگان مجلس رفته بودند دیدار امام(ره). جملات صریح‌تر از آنند که نیاز به تفسیر داشته باشد: «من اول سال به آقایان عرض کردم که این سال خوب است سال اجرای قانون باشد... نمی‌شود از شما پذیرفت که ما قانون را قبول نداریم. غلط می‌کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد! نباید از کسی پذیرفت، که ما شورای نگهبان را قبول نداریم. نمی‌توانی قبول نداشته باشی... همه باید مقید به این باشید که قانون را بپذیرید و لو بر خلاف رای شما باشد.»

یک کیک هفتاد درصدی

«ریاست جمهوری خیلی مسئله‌ی مهمّی است؛ یعنی مهم‌ترین و مؤثّرترین مدیریّت کشور، ریاست جمهوری است. اینکه حالا بعضی‌ها میگویند رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد، رئیس‌جمهور تدارکاتچی است، رئیس‌جمهور دوازده درصد یا پانزده درصد اختیارات دارد -چه جوری هم محاسبه میکنند من نمیدانم! چند سال است که از این حرفها گاهی گوشه کنار زده میشود- همه‌ی اینها خلاف واقع است؛ یا از روی بی‌مسئولیّتی گفته میشود یا از روی بی‌اطلاعی گفته میشود یا خدای نکرده غرض‌‌ورزی‌‌ای در کار است. این جوری نیست؛ رئیس‌جمهور[ی] یکی از پُرمشغله‌‌ترین و پُرمسئولیّت‌‌ترین دستگاه‌ها است؛ یعنی نمیشود گفت «یکی از»؛ رئیس‌جمهور از همه‌ی مدیریّتهای کشور پُرمشغله‌‌تر و پُرمسئولیّت‌‌تر است؛ تقریباً همه‌ی مراکز مدیریّتی کشور در اختیار رئیس‌جمهور است.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه و با موضوع نقش قوه مجریه در اقتصاد کشور یادداشتی از آقای میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی منتشر می‌کند.

خدشه به انتخابات ناشی از نابالغی سیاسی است

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۰۲/۱۲)، درباره برگزاری سالم انتخابات در جمهوری اسلامی فرمودند: «یک عدّه‌ای مردم را دلسرد میکنند با خدشه کردن در انتخابات، خدشه کردن در نوع دست‌اندرکارانی که در انتخابات هستند، چه شورای محترم نگهبان، چه دیگر دستگاه‌ها؛ در کار اینها خدشه میکنند؛ این غلط است. ما از اوّل انقلاب تا امروز که خب انتخابات‌های فراوانی داشتیم -ده‌ها انتخابات انجام گرفته- این انتخابات همه سالم انجام گرفته؛ ممکن است یک تخلّفات کوچکی در گوشه و کنار شده باشد ـ-و در بعضی از موارد شده- امّا در نتایج انتخابات هیچ تأثیری نداشته. چون بنده مسئله را دنبال کردم؛ در یک مواردی شکایت کردند، ما دنبال کردیم مسائل را -یعنی یک جاهایی بود که شکایت شده بود که این تخلّفات انجام گرفته، پیگیری کردیم، بررسی کردیم، تحقیق جدّی کردیم از نزدیک- هرگز تخلّفی که خلاف امانت باشد یا در نتیجه‌ی انتخابات تأثیر داشته باشد، مطلقاً در انتخابات‌های ما اتّفاق نیفتاده؛ انتخابات‌های ما سالم و همراه با امانت و سلامت بوده است.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه گفت‌وگویی با آقای مهندس سیدمرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه انجام داده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «کسانی که در انتخابات شرکت میکنند، در واقع برای اقتدار کشورشان، برای حفظ کشورشان، برای امنیّت خودشان و آینده‌ و سرنوشت کشور دارند تلاش میکنند.» ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «برای سرنوشت ایران» را منتشر میکند.

برای ایران قوی

انتخابات یکی از سرنوشت‌سازترین رویدادهای سیاسی کشور است. پس رهبری انقلاب اسلامی که بایستی «از حرکت کلی نظام مراقبت کند» ۱۳۹۰/۰۷/۲۴ نقش و مسئولیت مهمی در این پدیده دارد تا در قبال این رویداد سیاسی مهم، از ارکان اصلی نظام، یعنی جمهوریت و اسلامیت مراقبت کند چرا که «انتخابات نشانه‌ی مردم‌سالاری دینی است.» ۱۳۹۰/۰۳/۰۸

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «مطلبی را میخواهم به داوطلبان عرض بکنم. به آن کسانی که داوطلب ریاست جمهوری میشوند -حالا شروع شده دیگر؛ الان مدّتی است که افراد پی‌درپی اعلام میکنند که میخواهند شرکت کنند- میخواهم به آنها بگویم انتظار داریم سنگینی کار را بدانید؛ شما که داوطلب شده‌‌اید، بدانید چه چیزی را میخواهید بر دوش بگیرید، چه بار سنگینی را میخواهید بر دوش بگیرید؛ این را بدانید. اگر دیدید میتوانید، خیلی خب، وارد کارزار انتخاباتی بشوید؛ امّا این جور نباشد که سنگینی کار را ندانید. اوّلاً مشکلات و مسائل اصلی کشور را بشناسید. مسائل کشور یکی دو تا که نیست؛ صدها مسئله هست که از این صدها مسئله اقلّاً ده‌ها مسئله‌اش جزو مسائل اساسی و مهمّ کشور است؛ اینها را بدانید، بدانید که مشکل کشور کجا است و مسائل کشور چیست، برای حلّ آن مسائل هم یک برنامه‌ای و راه حلّی داشته باشید، ولو اجمالی؛ حالا نمیگوییم تفصیلی؛ ولو به نحو اجمال، یک راه حلّی برای آن داشته باشید. مسئله‌‌ی اقتصاد را بشناسید؛ اقتصاد مهم است. در خود مسئله‌ی اقتصاد کارهای مهمّی هست؛ رشد تولید ملّی، رشد سرمایه‌‌گذاری ملّی، تقویت پول ملّی، مسئله‌‌ی تورّم و امثال اینها در ذیل عنوان اقتصاد است. بعد، مسئله‌ی امنیّت کشور که مسئله‌ی بسیار مهمّی است. موضوع آسیب‌های اجتماعی که یکی از آن مسائل مهمّ کشور مسئله‌ی آسیب‌های اجتماعی است. روبه‌رو شدن با سیاستهای پیچیده‌ی دنیا؛ شما میخواهید با این سیاستها مواجه بشوید؛ مسئله‌ی سیاست خارجی. [همچنین] مسئله‌ی بسیار مهمّ فرهنگ. شما باید بدانید که در کشور چه خبر است و چه انتظاری هست و چه کار باید انجام بگیرد؛ اینها را بدانید. اگر می‌بینید میتوانید این بار سنگین و مهم را به دوش بگیرید، بسم‌الله، وارد بشوید؛ اگر دیدید نه، وارد نشوید.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، نماهنگ «نامزدها بدانند» را منتشر میکند.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱)، برخی از اقدامات دشمن در جهت بی‌رونق کردن انتخابات ۱۴۰۰ را برشمردند که در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «سال ورود کشور به قرن۱۳۰۰،‌ سال آغاز دیکتاتوری وابسته رضاخان بود که در واقع یک کودتای انگلیسی بود؛ یک حکمرانی وابسته و دیکتاتوری و انگلیسی. سال ورود به قرن۱۴۰۰، سال انتخابات است یعنی حکمرانی متکی بر استقلال و آرای مردم و اعتماد‌به‌نفس‌ملی.» ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «یک مقایسه کوچک و پرمعنا» را منتشر میکند.

حداقل‌های شرایط نامزدی در انتخابات

با گرم شدن تنور انتخابات و رقابت‌‌های سیاسی به تدریج وظایف بعضی نهادها مانند شورای نگهبان هم وارد دور تازه‌ای از فعالیت‌های خود می‌شود. پایگاه KHAMENEI.IR برای اطلاع از کم و کیف این فعالیت‌ها، مواضع و نقطه نظرات شورای نگهبان درباره وظایف و اختیارات جایگاه ریاست جمهوری و همچنین حداقل شرایط کسانی که خود را به‌عنوان نامزد در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهند به گفتگو با عباس‌علی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی این شورا پرداخته است. کدخدایی معتقد است این مساله که کسانی وارد انتخابات شده و بعد مدعی شوند اختیارات لازم قانونی را برای حل مشکلات کشور نداشته‌اند از جانب افکار عمومی پذیرفته‌شدنی نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه روز دوشنبه ۱۳۸۵/۰۸/۱۵ ضمن شرح حدیثی از پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به بیان اهمیت پرهیز از جدل بیهوده، عیب‌جویی و طعنه‌زنی پرداختند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت ایام تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، متن و فیلم این شرح حدیث را منتشر میکند.

اطلاع‌نگاشت | هشت شاخص برای انتخاب درست

رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی، ۸ خصوصیت رئیس جمهور کشور در انتخابات پیش رو را برشمردند. ایشان همچنین در ۲۹ بهمن ۹۹ تأکید کرده بودند: «اگر شرکت پُرشور مردم در انتخابات همراه بشود با یک انتخاب درست، این نورٌعلیٰ‌نور است.» در این اطلاع‌نگاشت شاخص‌های «انتخاب درست» براساس بیانات نوروزی رهبر انقلاب مرور می‌شود.