چکیده گفت‌وگو

·          نگاه رهبر انقلاب یک نگاه تحولی است به اداره‌ی جامعه و به تحولات مدیریتی و تحولات زندگی. ایشان خواستار تحول جایگاه ایران در جهان و تحول در مؤلفه­های توسعه‌ی ملی هستند.

·          رهبری بحث چشم‌انداز را با این خاستگاه تقریباً از ده سال پیش مطرح کرده‌اند.

·          باید قدرتمند باشیم و قدرت را پشتوانه‌ی اعتقاد و ارزش و مبانی فکری و دینی خود کنیم تا چهارچوب‌های مورد نظرمان حاکم شود.

·          وقتی این سه سند را با هم مقایسه کنید، نقطه نظرات ویژه‌ی آقا آشکار می‌شود.

·          وقتی گزارش خدمت آقا مطرح شد، پاسخ ایشان همان بود که روی سیاست­های برنامه‌ی چهارم هم مطرح شده بود؛ یعنی شما اول باید چشم­انداز را داشته باشید.

·          همه‌شان را ما آوردیم در آن کمیسیون خاصی که چشم­انداز را تعریف می­کردیم. تمام نظرات را گرفتیم؛ از هر زاویه و از هر کسی که کارشناسی کار کرده بود و اصلاً محدودیتی ایجاد نکردیم.

·          ما این فرصت را باید قدر بدانیم و مبانی معرفتیمان را بدهیم به جهان و این فرصت‌شناسی­ ویژه‌ای را می‌طلبد. رویکرد فعالی که رهبر انقلاب در بحث سیاست خارجی می‌فرمایند.

·     در ابلاغیه‌ی رهبری کلمه‌ی «هویت اسلامی» اضافه شد؛ «کوشش برنامه­ریزی شده و مدبرانه» هم از خود آقاست. واژه­ی «اسلامی انقلابی» را هم آقا اعلام کردند.

·          هویت انقلابی یعنی یک رویکرد فعال، تسلیم نشدن در مقابل اندیشه­های سکولار و ترجیح دادن اندیشه­های دینی بر اندیشه­های سکولار. این می­شود انقلاب.

·          وقتی می‌گوییم ایران یک قدرت منطقه­ای است، باید مبانیش را در حوزه­ی تمدن اسلامی بشناسیم.