ارتباط با ماجستجوآرشیو پیشرفتهنسخه سریعتلکس رهبریویژه نامه هاصفحه اصلی
  RSS دیگران
  صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
  امروز شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
  1390/03/04نسخه قابل چاپ
  در بیروت برگزار شد:

  همایش «جایگاه زن در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای»

  مؤسسه پژوهشی و آموزشی «معهد المعارف الحكمیة» لبنان با مشاركت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت، سمینار «جایگاه زن در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای» را به مناسبت ایام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی- توریستی «الساحة» بیروت برگزار كرد.

   این سمینار طی مراسم ویژه‌ای با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین نعیم قاسم، معاون دبیركل حزب‌الله، دكتر ركن‌آبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، حجت‌الاسلام و السملین رئیس‌زاده، رایزن فرهنگی و جمعی از نخبگان از طوائف مختلف لبنان افتتاح شد.

  http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif رایزن فرهنگی ایران: زن را نباید از فعالیت‌های علمی و اجتماعی محروم كرد

  رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: بررسی و توجه به جایگاه زن، موضوعی است كه حضرت امام خمینی(ره) بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به آن پرداختند و پس از ایشان رهبر معظم انقلاب آن را تكمیل نمودند.
  وی افزود: در اندیشه، كردار و رفتار رهبر معظم انقلاب، زن به مرتبه شرف و عزّت رسیده است و ما این امر را به صورت كاملاً روشن و واضح در كتاب‌ها، مطالعات و سخنان ایشان قبل و بعد از انقلاب اسلامی می‌بینیم و از موضوعات مهم و سرنوشت‌ساز در این زمینه، نقش ایشان در كنار امام خمینی(ره) در پایه‌ریزی چارچوب‌های قانونی متعلق به جایگاه و حقوق زن براساس شریعت مقدس در قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌باشد. در ماده بیست‌ویكم قانون اساسی مواردی آمده كه اهمیتی استثنایی به جایگاه زن در پیشرفت جامعه و نظام می‌دهد.

  حجت‌الاسلام و المسلمین رئیس‌زاده با اشاره به توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل زنان در ابعاد مختلف گفت: اول، نقش زن به‌عنوان انسان است كه در مسیر تكامل معنوی و روحی گام برمی‌دارد و از این زاویه رهبر معظم انقلاب می‌فرماید هیچ فرقی میان زن و مرد وجود ندارد و در تاریخ هم زنان برجسته و عظیم‌الشأن و هم مردان برجسته و عظیم‌الشأن بوده‌اند.

  دوم، در سطح فعالیت اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی است كه از نظر رهبر معظم انقلاب میدان فعالیت علمی، اقتصادی و سیاسی به‌طور كامل بر روی زن گشوده است و هركس بخواهد زن را از این جنبه محروم كند، خلاف حكم الهی عمل كرده است.

  سوم، رهبر انقلاب به زن و مردم به‌عنوان دو چشم یك انسان نگاه می‌كنند، چنان‌كه آن دو در خانواده در یك جبهه‌ی زندگی هستند و هر كدام ویژگی‌ها و خصوصیات جسمی، روحی، فكری، غریزی و عاطفی خاص خود را دارند و اگر این دو جنس در كنار یكدیگر طبق حدود و موازین اسلامی زندگی كنند، خانواده برخوردار از عاطفه، بركت و مستمر و مفید برای همه خواهد بود.
  رایزن فرهنگی ایران در بیروت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زن ایرانی با الهام از دیدگاه امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای، با اقتداری استثنایی در زمینه‌های مختلف نهضت امت، اعم از خانواده و تشكل‌های غیر دولتی و مؤسسات حكومتی در بخش‌های مختلف اداری، سیاسی و نظامی، مشاركت نموده است و همچنین مشاركت فعالی در علوم نظری و انسانی و توسعه و رشد علوم حساس مانند نانوفناوری، مهندسی ژنتیك و سایر علوم پیچیده داشته است.

  http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif قائم‌مقام دبیر كل حزب‌الله: غرب، انسانیت زن را از او گرفت

  حجت‌الاسلام و المسلمین نعیم قاسم، قائم‌مقام دبیر كل حزب‌الله سخنران بعدی این سمینار بود. وی ضمن خوشامدگویی به حاضرین و قدردانی از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و معهد المعارف الحكمیة برای برگزاری این همایش گفت: متأسفانه به دلیل اشتغالات زیاد و تحولات سیاسی در دنیا و منطقه و گرفتاری‌های داخلی هر كشور، از موضوع مهم جایگاه، نقش، حقوق و مسئولیت‌های زن غفلت كردیم و هم‌زمان غرب به‌گونه‌ای با قضیه زن برخورد نمود كه انسانیت زن را از او گرفت.

  وی با اشاره به موضوع سمینار،‌ افزود نظر و موضع امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به حقوق و جایگاه زن از دایره تشریع اسلامی خارج نمی‌باشد و چنانچه در مواضع رهبر معظم انقلاب اندیشه كنیم چهار اصل را در می‌یابیم كه ایشان آن‌ها را پایه و اساس در ترسیم حد و مرز حقوق و تكالیف زن  قرار داده‌اند و این چهار اصل عبارتند از:

  1. مساوی بودن زن و مرد در شؤون جامعه مبتنی بر خاستگاه اسلام و آنچه فرق میان زن و مرد را می‌سازد تقوا و دستاورد هر یك از مجال زندگی و جامعه می‌باشد.
  2. جهاد زن در مقابل دشمن كه از مجاهدت وی در داخل منزل آغاز می‌شود. در پشت سر هر مجاهدی، مادری یا همسری مجاهد وجود دارد كه زمینه قدم‌گذاشتن او در مسیر جهاد را فراهم آورده است.
  3. ارزش زن فراتر از ارزش‌گذاری تجاری و بازار كار می‌باشد. ارزش زن به‌عنوان انسان تعیین می‌گردد نه براساس نقشی كه در بازار كار ایفا می‌كند و به‌عبارت دیگر جایگاه و شأن زن حتی اگر وارد بازار كار نشود، محفوظ می‌ماند. هر چند كار كردن برای زن جائز است اما اصل و اساس در ارزش زن، ارزش انسانی اوست.
  4. عفاف زن؛ چنانچه زن عفاف خود را حفظ نماید قدم در راه كمال گذاشته است و اگر آن را از دست دهد جایگاهی در منزل و خارج از آن ندارد.

  معاون دبیر كل حزب‌الله با اشاره به دیدگاه مادی غرب به زن و تضعیف بنیان خانواده در غرب، سست شدن تمایل به ازدواج و ترجیح دادن ارتباط خارج از ازدواج همچون هم‌خانگی، روابط نامشروع، فرزندخواندگی و غیره افزود: زن در غرب در اكثر زمینه‌ها شأن و جایگاه خود را از دست داده است و با تمركز بر جسم زن، وی در خطر قرار گرفته است. در حالی كه اسلام بر روی ارزش زن تمركز می‌كند و حتی حجاب و پوشاندن بدن در حدود شرعی آن به نفع كرامت و شخصیت زن است تا از اغواگری مصون بماند.

  حجت‌الاسلام و المسلمین نعیم قاسم تأكید نمود: ما در برابر نمونه‌ای عملی هستیم كه جمهوری اسلامی ایران عرضه كرده و زن ایرانی بیان‌گر چگونگی اندیشه امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به زن می‌باشد؛ به‌گونه‌ای كه زن ایرانی با حفظ عفّت و رعایت موازین شرعی در تمامی میادین ورود كرده و موفقیت‌های بزرگی را رقم زده است و یك الگوی تجربه‌شده را ارائه می‌دهد.
  وی در بخش دیگری از سخنان خود بر زن مجاهد لبنانی كه همسر و فرزندان مجاهد را به مقاومت اسلامی تقدیم كرده و با رعایت جنبه انسانی‌اش در همه میادین حضور فعّال یافته تا نقش اسلام در تحقّق پیروزی، عزّت و كرامت را نشان داد.

  در این همایش همچنین چهار جلسه علمی شامل سخنرانی و پرسش و پاسخ در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار شد و طی آن موضوعاتی چون «هویت انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای»، «حقوق زنان در شرف و غرب از منظر دینی-انسانی»، «زن، آموزش و نقش آن در تربیت نسل» و «دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای در رابطه با نقش زنان در پیدایش و استمرار انقلاب» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  لطفاً نظر خود را بنویسید:

  نام :

  پست الکترونیکی :

  نظر شما :


  پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی