others/index
مطالبی از : آقای دکتر فرشاد مهدی‌پور - عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
تعداد مطالب : 6
در موقعیت اُحدیم

از حمزه سید‌الشهدا تا قاسم سلیمانی؛

در موقعیت اُحدیم

ما در موقعیت مالک اشتر نیستیم، از دست دادن حمزه مقاومت، تلخ و سخت است، ولی نفس تازه کنیم که فتح‌الفتوح ها در پیش است؛ تشییع چند ده میلیونی فرمانده در ایران و عراق، بزرگترین گواه این اراده بی‌نظیر خداست!

«در این چند سال اخیر...»

درنگی در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

«در این چند سال اخیر...»

| دکتر فرشاد مهدی‌پور
سی‌امین دیدار سالیانه کارگزاران با رهبر انقلاب در حالی برگزار شد که کشور در کشاکش فشارهای شدید اقتصادی است. بازخوانی گفتارهای مطرح‌شده در این سخنرانی راهبردی، با عطف به این نکته که «در این چند سال...» چه تحولاتی رخ داده، موضوع بررسی این یادداشت است.

درآمدی بر «جمهوری دوم»

پرونده «گام دوم انقلاب»

درآمدی بر «جمهوری دوم»

|دکتر فرشاد مهدی‌پور
بیانیه‌ی گام دوم انقلاب بیانی است برای ابراز یک منظومه فکری منسجم؛ حکمی برای آینده‌نگاری ایران اسلامی که تجربه‌ای را به ثبت رسانده که قرن‌ها آرزوی آن برای تشیع و مستضعفین وجود داشته است.

سه نکته درباره الزامات فرهنگی شعار سال

سه نکته درباره الزامات فرهنگی شعار سال

تا معضل‌های مدیریتی ریز و درشت کشور به مدد «مدیریت متدین و انقلابی» کاهش نیابد، ساختار مدیریتی کلان نپذیرد که باید رویکردهای عمودی (از بالا به پایین) خود را به رویکردی مشارکتی و مردمی مبدل سازد و تصمیم‌سازان به این باور نرسند که ثبات سیاستی، رمز مهم پیشرفت است و «هر که آمد، عمارتی نو» نسازد، نمی‌توان امید چندانی به تحقق راه‌حل‌های رفع مشکلات اقتصادی داشت.

حکم به «همدلی و هم‌زبانی»

درآمدی به فرامتن سند تأیید مشروط اجرای برجام

حکم به «همدلی و هم‌زبانی»

حالا در میانه‌ی سالی که پایان آن با حماسه‌ی سیاسی دیگری عجین شده است، جای آن دارد که شعار سال بار دیگر در گوش‌ها طنین‌انداز شود. روزگاری که برخی می‌کوشند زندگی روزمره را به برجام گره بزنند، اگر «همه با برادری اسلامی به مسئله‌ی ارتباطِ میان دولت و ملت» نگاه نکنند، بیم آن می‌رود که...

دلالت‌های نام سال پسامذاکره

| یادداشت |

دلالت‌های نام سال پسامذاکره

همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت در دوران پسامذاکره می‌تواند چاره‌ساز بحران‌های امنیتی باشد که در جنوب غرب آسیا پیشاروی کشور است. در سالی که اوباما به ایرانیان لبخند زد، فتنه‌ی ۸۸ رقم خورد. دور و دیر نیست که دشمن غیرقابل اعتماد در ظاهر مؤدبانه، سوداهای دیگر را در سر داشته باشد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی