[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : همت مضاعف و کار مضاعف
کلیدواژه(ها) : همت مضاعف و کار مضاعف
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
تنها راه مقابله به دست من و شماست، برادران و خواهران عزیز! مقابله این است که ما اتحادمان را روز به روز بیشتر کنیم؛ دلهامان را به هم نزدیکتر کنیم؛ تلاشمان را برای پیشرفت این کشور مضاعف کنیم.


مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : اتحاد ملی و انسجام اسلامی
کلیدواژه(ها) : اتحاد ملی و انسجام اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
مطلب دوم، مسئله‌ی اتحاد است که من در این سفر - در شهرهای مختلف - و در همه‌ی خطابهائی که به ملت عزیزمان دارم، بر روی مسئله‌ی اتحاد تکیه میکنم. علت این است که دشمنان ملت ایران برای ضربه زدن به این ملت، یکی از راه‌هائی که پیدا کرده‌اند، ایجاد اختلاف میان آحاد ملت مسلمان است؛ کما اینکه در دنیای اسلام و در امت اسلامی هم همین سیاست را دنبال کرده‌اند. از اول پیروزی انقلاب سعی کردند کشورهای مسلمان همسایه‌ی ما را - از جمله کشورهای همسایه‌ی در خلیج فارس را - از جمهوری اسلامی و از انقلاب اسلامی بترسانند؛ متأسفانه در مواردی هم موفق شدند؛ در حالی که جمهوری اسلامی، دست برادری به سوی همه‌ی ملتهای مسلمان و همه‌ی دولتهای مسلمان دراز کرده بوده است و دراز میکند. جمهوری اسلامی از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است؛ اتحاد اسلامی به معنای همدلی ملتها و همکاری دولتهاست. ملتها بحمدالله با هم همدلند؛ اختلافات طائفی و فرقه‌ای و مذهبی نمیتواند میان ملتها شکاف ایجاد کند، مگر به وسوسه‌ی دشمن.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : ایران‌هراسی
کلیدواژه(ها) : ایران‌هراسی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
من در این سفر - در شهرهای مختلف - و در همه‌ی خطابهائی که به ملت عزیزمان دارم، بر روی مسئله‌ی اتحاد تکیه میکنم. علت این است که دشمنان ملت ایران برای ضربه زدن به این ملت، یکی از راه‌هائی که پیدا کرده‌اند، ایجاد اختلاف میان آحاد ملت مسلمان است؛ کما اینکه در دنیای اسلام و در امت اسلامی هم همین سیاست را دنبال کرده‌اند. از اولِ پیروزی انقلاب سعی کردند کشورهای مسلمانِ همسایه‌ی ما را - از جمله کشورهای همسایه‌ی در خلیج فارس را - از جمهوری اسلامی و از انقلاب اسلامی بترسانند؛ متأسفانه در مواردی هم موفق شدند؛ در حالی که جمهوری اسلامی، دست برادری به سوی همه‌ی ملتهای مسلمان و همه‌ی دولتهای مسلمان دراز کرده بوده است و دراز میکند. جمهوری اسلامی از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است؛ اتحاد اسلامی به معنای همدلی ملتها و همکاری دولتهاست. ملتها بحمداللَّه با هم همدلند؛ اختلافات طائفی و فرقه‌ای و مذهبی نمیتواند میان ملتها شکاف ایجاد کند، مگر به وسوسه‌ی دشمن. اما دولتها را متأسفانه دستِ سیاست میتواند به این طرف و آن طرف بکشاند. ما امروز هم اعلام میکنیم: کشورهای همسایه برادرانِ ما هستند؛ دست دوستی و برادریِ ما به سوی این کشورها دراز است. به آنها هیچ نیازی نداریم؛ این برادری، از روی نیاز نیست. ملت ایران ثابت کرده است که با توکل به خدا و با اعتماد به نفس بر مشکلات فائق می‌آید، اما ما اختلاف را بر خلاف مصلحت دنیای اسلام میدانیم؛ لذا دست دوستی به سوی همه‌ی کشورها دراز کرده‌ایم. خوشبختانه امروز علی‌رغم تلاش دشمنان دنیای اسلام و علی‌رغم تلاش دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و صهیونیستی - که دائم مشغول فتنه‌انگیزی هستند - و به کوری چشم آنها، روابط دولت جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه - کشورهای عربی، کشورهای غیر عربی - سالم و خوب و برادرانه است؛ و این باید روز به روز تقویت شود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : انس با قرآن
کلیدواژه(ها) : انس با قرآن
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
جوانان عزیز! کشور مال شماست؛ کشور مال شماست؛ آینده متعلق به شماست. شمائید که بایستی از محصول این انقلاب به طور کامل، ان‌شاءالله در عمری طولانی و سعادتمند بهره‌مند شوید. هرچه میتوانید، تلاش کنید؛ هرچه میتوانید، کار کنید؛ علم بیاموزید؛ حرکت و تلاش دائم را از دست ندهید. و اخلاق و معنویت، توجه به خدای متعال، ذکر، نماز، انس با قرآن را مغتنم بشمارید. اینها شما را کمک خواهد کرد که بتوانید ان‌شاءالله آن جایگاهی را که شایسته‌ی ملت ایران است، به ملت ایران بدهید

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : اسلام, وحدت, تلاشگری, مسلمان, تکلیف اسلامی, امت اسلامی, اعتلای کلمه حق, اختلاف‌افکنی, ارزشهای والای الهی, حرفهای دشمن شاد کن, کارهای دشمن شاد کن
کلیدواژه(ها) : اسلام, وحدت, تلاشگری, مسلمان, تکلیف اسلامی, امت اسلامی, اعتلای کلمه حق, اختلاف‌افکنی, ارزشهای والای الهی, حرفهای دشمن شاد کن, کارهای دشمن شاد کن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
همه برای اسلام باید تلاش کنیم؛ شیعه و سنی باید برای اعلای کلمه‌‌ی توحید، اعلای ارزشهای اصیل اسلامی، برای اجرای قوانین محمدی (صلّی اللَّه علیه و آله) همه‌‌ی تلاشمان را انجام بدهیم؛ نگذاریم اختلاف‌نظرها، اختلاف اجتهادها، اختلاف سلیقه‌ها، حتّی گاهی اوقات کینه‌های شخصی، غرض‌ورزی‌های شخصی، بر زندگی ما، بر مشی ما غلبه کند و دشمن را شاد کند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : نظام جمهوری اسلامی ایران, ایران, آمادگی برابر دشمن, اقتدار ملی, اقتدار نظام, پیشرفت ملت ایران, امت اسلامی, جهان اسلام, نظام اسلامی, حاکمیت اسلام, نقشه دشمن, مبارزه با توطئه دشمن, دستاوردهای جمهوری اسلامی
کلیدواژه(ها) : نظام جمهوری اسلامی ایران, ایران, آمادگی برابر دشمن, اقتدار ملی, اقتدار نظام, پیشرفت ملت ایران, امت اسلامی, جهان اسلام, نظام اسلامی, حاکمیت اسلام, نقشه دشمن, مبارزه با توطئه دشمن, دستاوردهای جمهوری اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ایران اسلامی با وجود خود، اقتدار خود، پیشرفت خود، و با اتحاد خود، به دنیای اسلام نشان میدهد که میتوان در مقابله‌‌ی با توطئه‌‌های متراکم دشمنان و در این دنیای متلاطم، نظام اسلامی تشکیل داد؛ میتوان حاکمیت اسلام را به صحنه آورد.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : نهضت خدمت‌رسانی
کلیدواژه(ها) : نهضت خدمت‌رسانی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
تنها راه مقابله به دست من و شماست، برادران و خواهران عزیز! مقابله این است که ما اتحادمان را روز به روز بیشتر کنیم؛ دلهامان را به هم نزدیک‏تر کنیم؛ تلاشمان را برای پیشرفت این کشور مضاعف کنیم. امروز بحمد اللَّه تلاشهای زیادی انجام می‏گیرد؛ من لازم است اشاره کنم که در همین منطقه‏ی لار و لارستان بسیاری از مردم خیّر در اینجا کارهای خوبی انجام می‏دهند، که ما اطلاع داریم؛ گزارشهایش را برای ما می‏آورند: خدمت‏رسانی‏ به مردم، کمک به مردم، کمک به محرومان، کمک به علم، ایجاد مساجد و امثال این‏ها. این‏ها کارهائی است که مردم این منطقه از روی طوع و رغبت، با علاقه‏مندی خود انجام می‏دهند. این خدمت‏رسانی‏ها، در سطح کلان به وسیله‏ی دولت جمهوری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در سراسر کشور دارد انجام می‏گیرد، و إن شاء اللَّه روز به روز بایستی در این جهت پیش برویم. و علم کشور، اقتصاد کشور و همه‏ی تلاشهای گوناگون سیاسی و اجتماعی و معنوی و اخلاقی را در این کشور پیش ببریم. این تنها راهی است که این کشور می‏تواند در مقابل توطئه‏ی استکبار بایستد.
این همت مردم است که می‏تواند کشور را بی‏نیاز کند. سرمایه‏گذاری‏هائی که مردم انجام می‏دهند در بخشهای مختلف، بسیار ارزشمند است؛ بخصوص در بخشهای تولیدی. و من برای آن مردمی که به کارهای خدمت‏رسانی‏ به مردم علاقه‏مندند، این را بهترین عمل، بهترین حسنه و صدقه می‏دانم که در کارهای تولیدی سرمایه‏گذاری کنند؛ هم اشتغال ایجاد شود، هم به پیشرفت کشور کمک کند، هم فقر و محرومیت را از بخشهای مهمی از کشور برطرف کند. این آن سیاست عمومی نظام جمهوری اسلامی است: کمک گرفتن از سرمایه‏ی مالی، سرمایه‏ی فکری، بازوی توانا و کارآمد مردم عزیزمان که کشور مال آن‏هاست و آینده متعلق به آن‏هاست.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : عزت ملی
کلیدواژه(ها) : عزت ملی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
آنچه امروز در درجه‏ی اول برای ملت ایران مطرح است، تمسک به اسلام است. همه‏ی خیرات و برکاتی که یک ملت آرزومندِ داشتن آن‏هاست، به برکت اسلام برای یک ملت حاصل می‏شود. ما برای اینکه آزادی به دست بیاوریم، استقلال به دست بیاوریم، رفاه عمومی به دست بیاوریم، پیشرفت علمی به دست بیاوریم، پیشرو بودن در میدانهای گوناگون بشری را به دست بیاوریم، اوج عزت را برای خودمان- به عنوان ملت ایران- فراهم بکنیم، راه منحصربه‏فردِ امروز ما عبارت است از تمسک به اسلام. اسلام همه‏ی این‏ها را در تعالیم خود، در بطن خود، برای یک ملت به ارمغان می‏آورد. تمسک به اسلام، امروز بزرگترین راه است برای ملت ایران.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : عزم ملی
کلیدواژه(ها) : عزم ملی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
منطقه‏ی لارستان در صد و اندی سال پیش به همت این مرد بزرگ و کمک مردم این منطقه- مردم شهرها و عشایر- یک حرکت اسلامی بسیار پرماجرائی را در تاریخ ما ثبت کردند. اگر ارزیابی ما در باره‏ی ملتها تابع این است که مقدار آگاهی آن‏ها را بسنجیم، مقدار عزم و اراده‏ی ملی آن‏ها را بسنجیم، روشن‏بینی و شجاعت آن‏ها در اقدام را بسنجیم- اگر این وسیله‏ی سنجش قدر و قیمت جمعیتها و ملتهاست- باید بگوئیم مردم لار و منطقه‏ی لارستانِ بزرگ، به حسب این مقیاسها و معیارها جزو برجسته‏ترین مردم کشورِ پهناور ما هستند. آن روزی که مسئله‏ی آزادی‏خواهی و مبارزه‏ی با استبداد در کمتر نقطه‏ای از کشور مطرح بود، در این منطقه به برکت روحانیتِ این مجتهد بزرگ و آگاه، مسئله‏ی مبارزه با استبداد برای مردم مطرح شد. آن روزی که مقاومت در مقابل اشغالگران خارجی برای بسیاری از ملتهای منطقه‏ی ما و ملت خود ما چندان معنای روشنی نداشت، مردم منطقه‏ی لارستان به رهبری این سید بزرگوار در برابر اشغال انگلیس ایستادند؛ در مقابل زورگوئی انگلیس‏ها جان خودشان را کف دست قرار دادند. مرحوم آیت‏اللَّه آسید عبد الحسین لاری در نامه‏ای که به فرزند خودش می‏نویسد، می‏نویسد فشارها زیاد است، اما من تا آخرین قطره‏ی خون خودم ایستاده‏ام. وقتی رهبر این‏جور است، وقتی پیشوای مردم این‏جور صادقانه می‏ایستد، به طور طبیعی عزم و اراده‏ی ملی در جهت درست به کار می‏افتد و ملتها را هدایت می‏کند. بعد از آن بزرگوار هم فرزند او، مرحوم آیت‏اللَّه آسید عبد المحمد- که شخصیت برجسته‏ی روحانی است- هم مبارزاتی را انجام دادند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : عبرت‌های انقلاب
کلیدواژه(ها) : عبرت‌های انقلاب
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
از این گذشته‏ی لار یک بهره‏مندی عبرت‏آموز برای وضع امروز خودمان و آینده‏ی ملت عزیز و نیرومند خودمان باید بکنیم و آن این است که این الگو نشان داد که اگر یک ملتی با یک رهبری درست، رهبری‏ای که دل به دنیا و مطامع دنیا نسپرده باشد، وارد دشوارترین میدانها شود، خواهد توانست بر بزرگترین و لجوج و عنودترین دشمن‏ها پیروز شود. ملت ایران این تجربه را که از تاریخ خود در این منطقه و مناطق دیگر کشور آموخته بود، در انقلاب اسلامی به کار بست. با شعار برافراشتن پرچم اسلام، با شعار پیروی از اصول قوانین محمدی (صلّی اللَّه علیه و آله) ملت ایران در دورانی حرکت کرد که قدرتمندان عالم نیتشان و گمانشان این بود که هرچه دین و دین‏داری است، از صحنه‏ی زندگی مردم برطرف کرده‏اند. این نکته‏ی بسیار مهمی است که انقلاب ملت ایران در دورانی به نام دین و به نام اسلام توانست دنیا را متوجه به خود کند که قدرتمندان عالم- سیاستهای استکباری- تصور می‏کردند که ریشه‏ی دین و دین‏داری را در همه‏ی عالم از جمله در کشورهای اسلامی قطع کرده‏اند. خاطرشان آسوده بود که نامی از دین به طور برجسته، دیگر باقی نخواهد ماند و روز به روز آثار دینی در مردم ضعیف‏تر خواهد شد؛ خودشان را به این دلخوش کرده بودند. در یک چنین دورانی بود که ملت ایران با افراشتن پرچم اسلام، دین‏داری را به فضای زندگی مردم همه‏ی عالم برگرداند. این یک واقعیتی است. ما برای اسلام قیام کردیم؛ پرچم اسلام را بلند کردیم؛ اما حتّی در کشورهائی که دینِ آن‏ها غیر اسلام است، این تأثیر را انقلاب و ملتِ ما بخشید که آن‏ها را به سمت تدین، به سمت معنویت، به سمت مطلقِ دین متمایل کرد. این معجزه را ملت ایران آفرید و این انقلاب با نام اسلام، با نام مبارک قرآن، توانست برای اکثر ملتهای عالم الگو شود.
اگر امروز شما به کشورهای اسلامی مسافرت کنید، می‏بینید با سی سال قبل- یعنی قبل از پیروزی این انقلاب- فضا بکلی متفاوت است. آن روز اگر کسی هم برای آزادی‏خواهی یا استقلال حرفی می‏زد و حرکتی و قیامی می‏کرد، زیر پرچم و شعار مکاتب الحادی و غیر الهی بود، اما امروز در دنیای اسلام، روشن‏فکر، دانشجو، انسانهای دارای تعهد و مسئولیت، آن وقتی‏که از استقلال سخن بگویند، از آزادی سخن بگویند، زیر پرچم اسلام این شعارها را می‏دهند و این حرکت را انجام می‏دهند. این به برکت قیام شما ملت ایران و انقلاب اسلامی بزرگی بود که ریشه‏هایش را در تاریخِ نزدیک به تاریخ معاصر ملاحظه کردید: قیام تنباکو، قیام مشروطیت به وسیله‏ی علمای بزرگ، و از جمله‏ی برجسته‏ترینِ آن‏ها قیام مردم لارستان به رهبری این مرد بزرگوار. ما به گذشته که نگاه می‏کنیم، با این چشم نگاه می‏کنیم. گذشته برای ما یک وسیله و آئینه‏ای است؛ مایه‏ی عبرتی است تا راه آینده‏مان را هموار کنیم.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : پیشرفت علمی ایران
کلیدواژه(ها) : پیشرفت علمی ایران
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
آنچه امروز در درجه‏ی اول برای ملت ایران مطرح است، تمسک به اسلام است. همه‏ی خیرات و برکاتی که یک ملت آرزومندِ داشتن آن‏هاست، به برکت اسلام برای یک ملت حاصل می‏شود. ما برای اینکه آزادی به دست بیاوریم، استقلال به دست بیاوریم، رفاه عمومی به دست بیاوریم، پیشرفت‏ علمی‏ به دست بیاوریم، پیشرو بودن در میدانهای گوناگون بشری را به دست بیاوریم، اوج عزت را برای خودمان- به عنوان ملت ایران- فراهم بکنیم، راه منحصربه‏فردِ امروز ما عبارت است از تمسک به اسلام. اسلام همه‏ی این‏ها را در تعالیم خود، در بطن خود، برای یک ملت به ارمغان می‏آورد. تمسک به اسلام، امروز بزرگترین راه است برای ملت ایران.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : حمایت از سرمایه ایرانی
کلیدواژه(ها) : حمایت از سرمایه ایرانی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
این همت مردم است که می‏تواند کشور را بی‏نیاز کند. سرمایه‏گذاری‏هائی‏ که مردم انجام می‏دهند در بخشهای مختلف، بسیار ارزشمند است؛ بخصوص در بخشهای تولیدی. و من برای آن مردمی که به کارهای خدمت‏رسانی به مردم علاقه‏مندند، این را بهترین عمل، بهترین حسنه و صدقه می‏دانم که در کارهای تولیدی سرمایه‏گذاری‏ کنند؛ هم اشتغال ایجاد شود، هم به پیشرفت کشور کمک کند، هم فقر و محرومیت را از بخشهای مهمی از کشور برطرف کند. این آن سیاست عمومی نظام جمهوری اسلامی است: کمک گرفتن از سرمایه‏ی‏ مالی، سرمایه‏ی‏ فکری، بازوی توانا و کارآمد مردم عزیزمان که کشور مال آن‏هاست و آینده متعلق به آن‏هاست.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : راه حل مسئله فلسطین
کلیدواژه(ها) : راه حل مسئله فلسطین
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
گره مسئله‌ی فلسطین با دخالت آمریکائی‌ها باز نمیشود؛ کورتر میشود. هرچه آمریکائی‌ها در این قضیه دخالت کنند، گره را کورتر میکنند. ملت فلسطین، ملت بیداری است؛ ملت آزاده‌ای است؛ ملت روشن‌فکری است. دولتی انتخاب کرده است، بگذارید آن دولت با پشتیبانی آن ملت کارهای خودش را بکند. دخالت آنها، آن هم دخالت یکجانبه، زورگویانه، به نفع رژیم غاصب صهیونیستی، هرچه میگذرد، ماجرای فلسطین را دشوارتر میکند. البته این مسائل حل خواهد شد؛ هم مسئله‌ی عراق حل خواهد شد، هم مسئله‌ی فلسطین حل خواهد شد؛ اما آن روزی حل خواهد شد که با حل این مسائل، از حیثیت و هویت و موجودیت استکبار آمریکائی هم دیگر چیزی باقی نخواهد ماند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : شهید آیت‌الله دستغیب
کلیدواژه(ها) : شهید آیت‌الله دستغیب
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
ما با فضلای شیرازی، با برجستگان و علمای فارس در دوران مبارزه، ماجراها، خاطره‏ها و داستانهای زیادی داریم، که من اشاره کردم به مرحوم آیت‏اللَّه شهید سید عبد الحسین دستغیب و بقیه‏ی علما در همین سال آخر و ما قبل آخرِ قبل از پیروزی انقلاب؛ و مرحوم آیت‏اللَّه ربانی شیرازی که از علمای برجسته بودند، از فضلای تراز اول قم بودند و از مبارزین بسیار پرسابقه؛ با ایشان که در تبعید باهم بودیم، راجع به مسائل گوناگون صحبت می‏شد. همان وقت یک مکاتبه‏ای بین ما و مرحوم آیت‏اللَّه شهید دستغیب انجام گرفت‏.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش :ایستادگی مردم لار به رهبری سیدعبدالحسن لاری در مقابل متجاوزان انگلیسی
کلیدواژه(ها) : سیدعبدالحسین لاری, تاریخ حوزه‌های علمیه و مجاهدتهای علما, مبارزه علما با انگلیس
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
نام لار در تاریخ اخیر ایران از نام مرحوم آیةاللَّه العظمی سید عبدالحسین لاری قابل جداكردن نیست. هر جا یادی از لار و نگاهی به تاریخ صد ساله، صد و بیست ساله‌ی اخیر كشور بشود، نام این مرد بزرگ در این تاریخچه، برجسته و درخشنده است.
منطقه‌ی لارستان در صد و اندی سال پیش به همت این مرد بزرگ و كمك مردم این منطقه - مردم شهرها و عشایر - یك حركت اسلامی بسیار پرماجرائی را در تاریخ ما ثبت كردند. اگر ارزیابی ما در باره‌ی ملتها تابع این است كه مقدار آگاهی آنها را بسنجیم، مقدار عزم و اراده‌ی ملی آنها را بسنجیم، روشن‌بینی و شجاعت آنها در اقدام را بسنجیم - اگر این وسیله‌ی سنجش قدر و قیمت جمعیتها و ملتهاست - باید بگوئیم مردم لار و منطقه‌ی لارستانِ بزرگ، به حسب این مقیاسها و معیارها جزو برجسته‌ترین مردم كشورِ پهناور ما هستند. آن روزی كه مسئله‌ی آزادیخواهی و مبارزه‌ی با استبداد در كمتر نقطه‌ای از كشور مطرح بود، در این منطقه به بركت روحانیتِ این مجتهد بزرگ و آگاه، مسئله‌ی مبارزه با استبداد برای مردم مطرح شد. آن روزی كه مقاومت در مقابل اشغالگران خارجی برای بسیاری از ملتهای منطقه‌ی ما و ملت خود ما چندان معنای روشنی نداشت، مردم منطقه‌ی لارستان به رهبری این سید بزرگوار در برابر اشغال انگلیس ایستادند؛ در مقابل زورگوئی انگلیسها جان خودشان را كف دست قرار دادند. مرحوم آیةاللَّه آ سید عبدالحسین لاری در نامه‌ای كه به فرزند خودش مینویسد، مینویسد فشارها زیاد است، اما من تا آخرین قطره‌ی خون خودم ایستاده‌ام. وقتی رهبر اینجور است، وقتی پیشوای مردم اینجور صادقانه می‌ایستد، به طور طبیعی عزم و اراده‌ی ملی در جهت درست به كار می‌افتد و ملتها را هدایت میكند.
بعد از آن بزرگوار هم فرزند او، مرحوم آیةاللَّه آ سید عبدالمحمد - كه شخصیت برجسته‌ی روحانی است - هم مبارزاتی را انجام دادند.

از این گذشته‌ی لار یك بهره‌مندی عبرت‌آموز برای وضع امروز خودمان و آینده‌ی ملت عزیز و نیرومند خودمان باید بكنیم و آن این است كه این الگو نشان داد كه اگر یك ملتی با یك رهبری درست، رهبری‌ای كه دل به دنیا و مطامع دنیا نسپرده باشد، وارد دشوارترین میدانها شود، خواهد توانست بر بزرگترین و لجوج و عنودترین دشمنها پیروز شود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش :سابقه آشنایی رهبری با فضلای شیرازی
کلیدواژه(ها) : سوابق مبارزاتی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله), تاریخ نهضت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
ما با فضلای شیرازی، با برجستگان و علمای فارس در دوران مبارزه، ماجراها، خاطره‌ها و داستانهای زیادی داریم، که من اشاره کردم به مرحوم آیت‌اللَّه شهید سید عبد الحسین دستغیب و بقیه‌ی علما در همین سال آخر و ما قبل آخرِ قبل از پیروزی انقلاب؛ و مرحوم آیت‌اللَّه ربانی شیرازی که از علمای برجسته بودند، از فضلای تراز اول قم بودند و از مبارزین بسیار پرسابقه؛ با ایشان که در تبعید باهم بودیم، راجع به مسائل گوناگون صحبت می‌شد. همان وقت یک مکاتبه‌ای بین ما و مرحوم آیت‌اللَّه شهید دستغیب انجام گرفت؛ همان روز می‌شد فهمید که استان فارس چقدر مایه‌ی مبارزه‌اش همراه با هشیاری و دانائی و عزم راسخ است؛ و این را نشان دادند؛ در دوره‌های مختلف نشان دادند. امروز هم بحمد اللَّه بعد از گذشت سه دهه- تقریباً- از پیروزی انقلاب اسلامی، انسان وقتی وارد این استان می‌شود، در شهرهای مختلف طراوت و نشاط انقلاب را در شهرها و در این استان ملاحظه می‌کند؛ بخصوص به برکت حضور شما جوانهای عزیز.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : اختلاف‌افکنی
کلیدواژه(ها) : اختلاف‌افکنی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
دشمنان ملت ایران برای ضربه زدن به این ملت، یكی از راه‌هائی كه پیدا كرده‌اند، ایجاد اختلاف میان آحاد ملت مسلمان است؛ كما اینكه در دنیای اسلام و در امت اسلامی هم همین سیاست را دنبال كرده‌اند .

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : اختلاف‌افکنی, تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, اختلافات مذهبی, قومیت‌گرایی
کلیدواژه(ها) : اختلاف‌افکنی, تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, اختلافات مذهبی, قومیت‌گرایی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملتها بحمدالله با هم همدلند؛ اختلافات طائفی و فرقه‌ای و مذهبی نمیتواند میان ملتها شكاف ایجاد كند، مگر به وسوسه‌ی دشمن.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, مردم, دشمنی آمریکا با انقلاب و نظام اسلامی, دشمنی استکبار با انقلاب و نظام اسلامی
کلیدواژه(ها) : تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, مردم, دشمنی آمریکا با انقلاب و نظام اسلامی, دشمنی استکبار با انقلاب و نظام اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دشمن، امروز سعیش بر این است که این مرکزیت حرکت عظیم اسلامی، این مرکزیت و قلب امت اسلامی، یعنی ملت ایران را - که مایه‌ی تحرک دنیای اسلام شده است - از کار بیندازد.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : تمسک به دین, اسلام, راه اسلام, برکت الهی
کلیدواژه(ها) : تمسک به دین, اسلام, راه اسلام, برکت الهی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
همه‌ی خیرات و بركاتی كه یك ملت آرزومند داشتن آنهاست، به بركت اسلام برای یك ملت حاصل میشود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : راه ملت ایران, تمسک به دین, مردم
کلیدواژه(ها) : راه ملت ایران, تمسک به دین, مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز بزرگترین راه برای ملت ایران تمسك به اسلام است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : شهید آیت‌الله دستغیب
کلیدواژه(ها) : شهید آیت‌الله دستغیب
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
ما با فضلای شیرازی، با برجستگان و علمای فارس در دوران مبارزه، ماجراها، خاطره‌ها و داستانهای زیادی داریم، كه من اشاره كردم به مرحوم آیت‌اللَّه شهید سید عبد الحسین دستغیب و بقیه‌ی علما در همین سال آخر و ما قبل آخرِ قبل از پیروزی انقلاب؛ و مرحوم آیت‌اللَّه ربانی شیرازی كه از علمای برجسته بودند، از فضلای تراز اول قم بودند و از مبارزین بسیار پرسابقه؛ با ایشان كه در تبعید باهم بودیم، راجع به مسائل گوناگون صحبت می‌شد. همان وقت یك مكاتبه‌ای بین ما و مرحوم آیت‌اللَّه شهید دستغیب انجام گرفت‌

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : وحدت, نظام جمهوری اسلامی ایران, وحدت اسلامی
کلیدواژه(ها) : وحدت, نظام جمهوری اسلامی ایران, وحدت اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جمهورى اسلامى از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامى است؛ اتحاد اسلامى به معناى همدلى ملتها و همكارى دولتهاست.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : سیدعبدالحسین لاری
کلیدواژه(ها) : سیدعبدالحسین لاری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نام لار در تاريخ اخير ايران از نام مرحوم آيت‌الله العظمى سيد عبدالحسين لارى قابل جداكردن نيست.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : مقاومت ملت ایران
کلیدواژه(ها) : مقاومت ملت ایران
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
منطقه‌ى لارستان در صد و اندى سال پیش به همت این مرد بزرگ و کمک مردم این منطقه - مردم شهرها و عشایر - یک حرکت اسلامى بسیار پرماجرائى را در تاریخ ما ثبت کردند. اگر ارزیابى ما در باره‌ى ملتها تابع این است که مقدار آگاهى آنها را بسنجیم، مقدار عزم و اراده‌ى ملى آنها را بسنجیم، روشن‌بینى و شجاعت آنها در اقدام را بسنجیم - اگر این وسیله‌ى سنجش قدر و قیمت جمعیتها و ملتهاست - باید بگوئیم مردم لار و منطقه‌ى لارستانِ بزرگ، به حسب این مقیاسها و معیارها جزو برجسته‌ترین مردم کشورِ پهناور ما هستند. آن روزى که مسئله‌ى آزادیخواهى و مبارزه‌ى با استبداد در کمتر نقطه‌اى از کشور مطرح بود، در این منطقه به برکت روحانیتِ این مجتهد بزرگ و آگاه، مسئله‌ى مبارزه با استبداد براى مردم مطرح شد. آن روزى که مقاومت در مقابل اشغالگران خارجى براى بسیارى از ملتهاى منطقه‌ى ما و ملت خود ما چندان معناى روشنى نداشت، مردم منطقه‌ى لارستان به رهبرى این سید بزرگوار در برابر اشغال انگلیس ایستادند؛ در مقابل زورگوئى انگلیسها جان خودشان را کف دست قرار دادند. مرحوم آیةاللَّه آ سید عبدالحسین لارى در نامه‌اى که به فرزند خودش مینویسد، مینویسد فشارها زیاد است، اما من تا آخرین قطره‌ى خون خودم ایستاده‌ام. وقتى رهبر اینجور است، وقتى پیشواى مردم اینجور صادقانه مى‌ایستد، به طور طبیعى عزم و اراده‌ى ملى در جهت درست به کار مى‌افتد و ملتها را هدایت میکند. بعد از آن بزرگوار هم فرزند او، مرحوم آیةاللَّه آ سید عبدالمحمد - که شخصیت برجسته‌ى روحانى است - هم مبارزاتى را انجام دادند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : وحدت شیعه و سنی
کلیدواژه(ها) : وحدت شیعه و سنی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
در داخل کشور از اول انقلاب سعی کردند به بهانه‌ی قومیت، به بهانه‌ی مذهب، به بهانه‌ی اختلافات سیاسی، بین آحاد ملت عظیم ایران اختلاف بیندازند. ما بر این توطئه‌ی دشمن فائق آمدیم، اما همچنان خودمان را و همه‌ی برادران و خواهران عزیز را محتاجِ این میدانیم که در این باره دقت و مراقبت کنیم؛ مبادا دشمن بتواند کید خود را اعمال کند. شیعه و سنی، مردم بخشهای مختلف کشور، طرفداران سلائق گوناگون سیاسی، همه باید بدانند ملت ایران با وجود این تنوعی که در مذهب و در قومیت و در اذواق و سلائق دارد، یک ملت است؛ یکپارچه است؛ ید واحد است. با همین ید واحده بودن است که میتواند از منافع خود، از هویت خود، از حیثیت خود در مقابل خشن‌ترین دشمنان دفاع کند و دشمن را به حول و قوه‌ی الهی به زانو در بیاورد.
بحمداللَّه در منطقه‌ی لارستان با اینکه برادران اهل سنت هم در اینجا - در بعضی از بخشها و در بعضی از شهرها - حضور دارند، اما برادری بین مردم شیعه و مردم سنی در این منطقه یک برادری نمونه و تحسین‌برانگیز است. این را ما در گزارشها هم مطالعه کردیم، خواندیم؛ خود بنده هم مطلع بودم، امروز هم در این جمع نشانه‌های آن پیداست. همه برای اسلام باید تلاش کنیم؛ شیعه و سنی باید برای اعلای کلمه‌ی توحید، اعلای ارزشهای اصیل اسلامی، برای اجرای قوانین محمدی (صلّی اللَّه علیه و آله) همه‌ی تلاشمان را انجام بدهیم؛ نگذاریم اختلاف‌نظرها، اختلاف اجتهادها، اختلاف سلیقه‌ها، حتّی گاهی اوقات کینه‌های شخصی، غرض‌ورزیهای شخصی، بر زندگی ما، بر مشی ما غلبه کند و دشمن را شاد کند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : معجزات انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : معجزات انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
از این گذشته‌ی لار یک بهره‌مندی عبرت‌آموز برای وضع امروز خودمان و آینده‌ی ملت عزیز و نیرومند خودمان باید بکنیم و آن این است که این الگو نشان داد که اگر یک ملتی با یک رهبری درست، رهبریای که دل به دنیا و مطامع دنیا نسپرده باشد، وارد دشوارترین میدانها شود، خواهد توانست بر بزرگترین و لجوج و عنودترین دشمنها پیروز شود. ملت ایران این تجربه را که از تاریخ خود در این منطقه و مناطق دیگر کشور آموخته بود، در انقلاب اسلامی به کار بست. با شعار برافراشتن پرچم اسلام، با شعار پیروی از اصول قوانین محمدی (صلّی اللَّه علیه و اله) ملت ایران در دورانی حرکت کرد که قدرتمندان عالم نیتشان و گمانشان این بود که هر چه دین و دینداری است، از صحنه‌ی زندگی مردم برطرف کرده‌اند. این نکته‌ی بسیار مهمی است که انقلاب ملت ایران در دورانی به نام دین و به نام اسلام توانست دنیا را متوجه به خود کند که قدرتمندان عالم - سیاستهای استکباری - تصور میکردند که ریشه‌ی دین و دینداری را در همه‌ی عالم از جمله در کشورهای اسلامی قطع کرده‌اند. خاطرشان آسوده بود که نامی از دین به طور برجسته، دیگر باقی نخواهد ماند و روز به روز آثار دینی در مردم ضعیفتر خواهد شد؛ خودشان را به این دلخوش کرده بودند. در یک چنین دورانی بود که ملت ایران با افراشتن پرچم اسلام، دینداری را به فضای زندگی مردم همه‌ی عالم برگرداند. این یک واقعیتی است. ما برای اسلام قیام کردیم؛ پرچم اسلام را بلند کردیم؛ اما حتّی در کشورهائی که دینِ آنها غیر اسلام است، این تأثیر را انقلاب و ملتِ ما بخشید که آنها را به سمت تدین، به سمت معنویت، به سمت مطلقِ دین متمایل کرد. این معجزه را ملت ایران آفرید و این انقلاب با نام اسلام، با نام مبارک قرآن، توانست برای اکثر ملتهای عالم الگو شود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم لار - 1387/02/19
عنوان فیش : بیکاری و اشتغال
کلیدواژه(ها) : بیکاری و اشتغال
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
این همت مردم است که میتواند کشور را بینیاز کند. سرمایه‌گذاریهائی که مردم انجام میدهند در بخشهای مختلف، بسیار ارزشمند است؛ بخصوص در بخشهای تولیدی. و من برای آن مردمی که به کارهای خدمت‌رسانی به مردم علاقه‌مندند، این را بهترین عمل، بهترین حسنه و صدقه میدانم که در کارهای تولیدی سرمایه‌گذاری کنند؛ هم اشتغال ایجاد شود، هم به پیشرفت کشور کمک کند، هم فقر و محرومیت را از بخشهای مهمی از کشور برطرف کند. این آن سیاست عمومی نظام جمهوری اسلامی است: کمک گرفتن از سرمایه‌ی مالی، سرمایه‌ی فکری، بازوی توانا و کارآمد مردم عزیزمان که کشور مال آنهاست و آینده متعلق به آنهاست.