newspart/index2
تدبر در قرآن / قرآن انس با قرآن / تفکر در آیات قرآن/تامل در قرآن/تفکر در قرآن/تعمق در قرآن
طراحی این صفحه تغییر کرده است، برای ارجاع به صفحه‌ی قبلی اینجا کلیک کنید.
تدبر در قرآن

انّ هذا القرآن یهدی للّتی هی اقوم و یبشّر المؤمنین
با تشکر از برادران عزیزی که این مجمع را فراهم آورده و گامی در جهت ترویج قرآن پیشتر رفته‏اند، عرض می‏کنم که این دوران، دوران قرآن است؛ زیرا پس از تجربه‏های ناموفق بشر در قرنهای بیداری و شکوفایی وجهش، یعنی پس از آنکه بشر نتوانسته است نظام زندگی انسانی و تسلابخشی متناسب با رشد طوفانی و شگفت‏آور علم برای خود پدید آورد، اکنون راه‏ها بتدریج به طریقه‏ی توحید و راه دین می‏گراید و انسان که به پختگی نزدیک شده، آنچه را در دوران غرور جاهلانه‏ی آغاز شکوفایی علم به فراموشی سپرده، دوباره باز می‏جوید و این در همان دورانی است که دین در نقطه‏یی از جهان به حاکمیت رسیده و با انقلابی عظیم و استثنایی، زمام زندگی میلیونها انسان را به دست گرفته است.
پس، امروز فرصتی تاریخی و استثنایی است؛ برای اینکه قرآن در هدایت فکر و عمل انسانها، قدرت و چیره‏گی خود را نشان دهد. اما این متوقف است بر اینکه ما خود، به چشمه‏ی جوشان معارف و هدایت قرآن دست یابیم، قرآن را بفهمیم، در آن تدبر کنیم، آن را محور بحث و فحص سازیم و در اعماق آن غور کنیم. واقعیت تلخ این است که قرآن هنوز در جامعه‏ی ما، یک امر عمومی نشده است. همه به قرآن عشق می‏ورزند و احترام می‏کنند؛ اما عده‏ی کمی همواره آن را تلاوت و عده‏ی کمتری در آن تدبر می‏کنند.
برای رفع این نقیصه که کاری ممکن و روان است، در گام اول باید جوانان و نوجوانان را با متن و ترجمه‏ی قرآن آشنا کرد و از شربت گوارا و حیات‏بخش قرآن، به ذایقه‏ی آنان چیزی چشانید ... و این، همان کاری است که شما اینک آغازکننده‏ی آن خواهید شد.
شما را به ادامه‏ی این راه و تقویت و پیگیری روز به روز آن، دعوت و توصیه می‏کنم و از خدا برای شما توفیق و هدایت و کمک می‏طلبم.1368/07/20

لینک ثابت
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی