newspart/index2
دولت اسلامی
طراحی این صفحه تغییر کرده است، برای ارجاع به صفحه‌ی قبلی اینجا کلیک کنید.
دولت اسلامی

‌‌در رأس این دولت، جناب آقای هاشمی رفسنجانی قرار دارند كه خودشان از شخصیتهایی هستند كه از دوران نشو و نمای این نهضت، در وسط میدان و در صفوف مقدم حضور داشتند و همان سختیها و رنجها و شكنجه‌ها را چشیده‌اند. از روز اول پیروزی انقلاب، هم ایشان و هم شماها، واقعاً زحمات زیادی كشیدید و بهتر از خیلیها می‌دانید و به این نكته توجه دارید كه در حركت دولت، باید دو محور و دو ركن اساسی مورد نظر باشد:
محور اول، حركت و تلاش است. خستگی و افسرده شدن، واقعاً در این راه هیچ معنا ندارد. شاید كسانی كه اهل دنیا هستند، اگر راه دشواری پیش پایشان قرار بگیرد، سختیهای آن راه، كم‌كم انگیزه‌ی آنها را كم كند. راه خدا این‌طور نیست. هرچه سخت‌تر باشد، انسانهای مؤمن، علاقه‌مندتر و پُرانگیزه‌تر می‌شوند؛ چون می‌فهمند كه اهمیت این حركت، بیشتر است.
وقتی كه انسان در راه خدا حركت می‌كند و برای او كار می‌كند، هنگامی كه سختیها را مشاهده كرد، می‌فهمد كه وظیفه فوریتر است؛ زمانی كه خطر را دید، می‌فهمد كه دفاع واجبتر است؛ پس شادابتر و پُرانگیزه‌تر می‌شود. واقعاً در راه خدا، سختی و مانع و مشكلات و انواع چیزهایی كه آدمهای معمولی را مأیوس می‌كند و قدرنشناسی - كه بحمداللَّه در مورد شماها نیست و ملت واقعاً قدرشناس مسؤولانند - انسان را از پا نمی‌اندازد و او را مأیوس نمی‌سازد و انگیزه را كم نمی‌كند. این را توجه داشته باشید كه حركت و تلاش، بایستی لحظه‌یی وقفه پیدا نكند. هیچ ساعتی از ساعات مفید زندگی من و شما، بایستی بدون كار مفیدی برای این مردم نگذرد. این مردم، حقیقتاً شایسته‌ی خدمتند. ماها اگر بتوانیم خدمتگزار این مردم باشیم و ثابت كنیم كه واقعاً به مردم خدمت می‌كنیم، بزرگترین افتخار است.
محور دوم، جهت حركت و آرمانها و اصول است؛ همان چیزی كه جناب آقای هاشمی اشاره كردند و خیلی مهم است. خیلی فرق است بین آن مجموعه مدیرانی كه به نیت و با ایمانی، تلاشی را شروع كردند، و آن كسانی كه این‌طور نیستند و بالاخره مأموریتی به عهده‌شان گذاشته شده و می‌خواهند كار را انجام بدهند. بین دولت ایران و دولتهای دیگر، واقعاً تفاوت است. در این‌جا مسأله این است كه وقتی ما از اول این حركت را شروع كردیم، آن كسانی كه قدمهای اول را در این حركت برداشتند، به قصد احیای اسلام و دفاع از مسلمین و احیای ارزشهای اسلامی و رفع ظلم و استقرار عدل در جامعه و كمك به مردمی كه به خاطر حكومتهای جائر، سایه‌ی عدل را بر سرشان ندیده بودند، شروع به این كار كردند.
وقتی به نتیجه‌ی ابتدایی رسیدیم، یعنی توانستیم قدرت را از چنگ شیطانها خارج كنیم و شروع به كار كردیم، باید جهت حركت را دقیقاً به سمت همین هدفهایی كه از اول، اصل حركت برای آنها بود، تعیین و تنظیم كنیم و حركت را ادامه بدهیم. مراقب باشیم كه هیچ تخطی‌یی از این اصول پیدا نشود. این، برای آن است كه كلیه‌ی كسانی كه در دستگاههای دولتی كار می‌كنند، در عمل شخصی خودشان، این نكته را توجه كنند؛ والّا مسؤولان بالای كشور، یا خودشان جزو بانیان این حركت و مبیّنان این اصول هستند - كه احتیاج نیست به آنها تذكری داده بشود - یا جزو كسانی هستند كه در این راه، قدم صدقی نشان داده‌اند. بنابراین، در مجموعه‌ی دستگاه دولت - دولت به معنای عام؛ یعنی مجموعه‌ی دستگاه حكومت، اعم از قوّه‌ی مجریه، قوّه‌ی قضاییه و دستگاههایی كه هركدام به نحوی در كار اداره‌ی كشور دخالت دارند - باید این احساسِ وجدانیِ درونیِ جهت‌گیری به سمت آرمانهای اسلامی، همواره زنده باشد.
ما باید در جهت كمك به محرومان جامعه حركت كنیم. درست است كه در جامعه‌ی اسلامی، عدل برای همه است؛ یعنی اگر شما ببینید كه دزدی از دیوار كسی كه فرضاً تمكنی هم دارد، بالا می‌رود، جلوی دزد را خواهید گرفت؛ نمی‌گویید كه اشكالی ندارد، برود از خانه‌ی این شخص دزدی كند. یا اگر دیده شود كه یك فرد متوسط و معمولی جامعه، مورد ستم قرار می‌گیرد، باید جلویش گرفته شود؛ منتها ببینیم در وضع جامعه و نظام اجتماعی و تاریخ ما، كدام اقشار و كدام طبقات، بیشتر مورد ظلم و ستم و بی‌عدالتی قرار داشتند و عقبند؛ باید به اینها كمك بشود. روشن است كه قشرهای پابرهنه‌ی كشور، این‌گونه‌اند.
محرومان كشور، كسانی هستند كه علی‌رغم حق برابرشان با دیگر اعضای این خانواده، به آنها در طول سالیان دراز ظلم شده است. در این كشور، فامیلها، قشرهای بالا و مقتدر، خوانین و كمپانیداران حكومت می‌كردند و قدرت و قانون به نفع آنها بوده است. همه چیز بایستی در جهت عكسِ آن روند حركت كند؛ یعنی ثروت و همت و مدیریت و امكانات مادّی و معنوی كشور، در جهت از خاك بر كشیدن آن قشرهای محروم و مظلوم برود. در تمام برنامه‌های دولت، بایستی این معنا مورد توجه قرار بگیرد. البته در برنامه‌ها، همین‌طور هم است. یعنی واقعاً در این برنامه‌هایی كه شماها دارید و من از اغلب یا همه‌ی آنها مطلعم، این جهات رعایت شده است؛ لیكن در عملِ اعضای دولت و اجزای مجموعه‌ی كاركنان كشور، بایستی این معنا مورد توجه دایمی قرار بگیرد.1369/06/01

لینک ثابت
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی