news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتصوتصوت
1375/06/28

دیدار جمع کثیری از بانوان استان آذربایجان غربی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، امروز در اجتماع عظیم و پرشکوه زنان مسلمان استان آذربایجان غربی، اهتمام به مسائل و فعالیتهای دینی، کسب و تعمیق علم و آگاهی و آشنایی و تعمق در مسائل روز را از وظایف بسیار اساسی زنان سرافراز ایران اسلامی برشمردند.

مقام معظم رهبری در این مراسم که در آستانه روز پرستار برگزار شد با اشاره به ظلم و بی‌عدالتی رایج در جهان در قبال حقوق زنان، به تبیین نقش بسیار مؤثر زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی پرداختند و افزودند: حضور زنان مسلمان در متن مبارزه با رژیم ستمشاهی و صبر و استقامت آنها در حماسه دفاع مقدس، جامعه زنان کشور را دارای آگاهی و رشد سیاسی کرده‌است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح دیدگاه اسلام در قبال زن، گستره رشد و تکامل معنوی و انسانی زنان را بی‌نهایت و کاملا مشابه با مردان خواندند و فرمودند در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی نیز میدان فعالیت برای زنان کاملا باز است و هر کس بخواهد آنها را از این مسائل محروم کند بر خلاف حکم خدا سخن گفته است. حضرت آیةاللَّه‌خامنه‌ای لازمه برخورد صحیح با زن را توجه به ویژگیهای روحی و جسمی او خواندند و تحمیل کارهای فراوان یا سنگین به آنان در خانه، و یا وادار کردن زنان به کار در خارج از خانه را ظلم و خطا برشمردند و گفتند: زن اگر فرصت و شوق و علاقه داشته باشد و فعالیتهای اجتماعی مانع انجام دادن وظایف او در خانه نشود، می‌تواند در فعالیتهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کاملا فعال شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درس خواندن دختران را در شهر و روستا زمینه‌ساز رشد واقعی آنان برشمردند و با اشاره به این که امروز متدین‌ترین و انقلابی‌ترین دختران و زنان جامعه در میان قشر تحصیلکرده هستند افزودند: کسانی که اهل تجمل و تقلید از الگوها و وضع زندگی غربی می‌باشند غالبا معلومات و معرفت کافی ندارند. مقام معظم رهبری نقش زن را در خانواده مورد توجه ویژه قرار دادند و با اشاره به ویژگیها و خصلتهای متفاوت روحی و جسمی مردان و زنان و حقوق مشخص هر یک از آنها گفتند اگر از این خصوصیات به طور صحیح استفاده شود و هیچکس از حدود خود زیاده‌روی نکند بنیان خانواده پربرکت و ماندگار می‌شود و بر خلاف دنیای غرب جامعه دچار سرگردانی و رنج نمی‌گردد. رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر این که اسلام اجازه نمی‌دهد مرد به زن زور بگوید، لزوم حمایت کامل قانون را از زنان در خانواده‌ها و هنگام ازدواج خاطرنشان کردند و فرمودند: بعد از پیروزی انقلاب در این زمینه کارهایی شده است اما همه دست‌اندرکاران کشور در مجلس، دستگاههای دولتی و همچنین مبلغان باید تمامی تلاش خود را بکار گیرند تا کمبودهای موجود رفع شود و زنان مورد حمایت کامل و جدی قانون قرار گیرند. مقام معظم رهبری برخی از زمینه‌های فعالیت بانوان، از جمله پرستاری را دارای ارزش بسیار توصیف کردند و آگاهی روزافزون ملت مسلمان ایران از جمله زنان فهیم و پراستقامت را زمینه‌ساز تداوم ناکامی استکبار جهانی در برخورد با نظام اسلامی خواندند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی