news/content
1388/02/26

دیدار مردم مریوان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در پنجمین روز از سفرشان به استان کردستان، صبح امروز (شنبه) در اجتماع بسیار پرشور مردم مؤمن، پرمحبت و دلاور مریوان، «عزّت ملی» را عاملی بسیار مؤثر در آینده‌ی درخشان ملت ایران خواندند و تأکید کردند: و این آینده‌ی پرشکوه متعلق به جوانان، با تکیه بر نسخه‌های اسلامی، ملی و بومی و پرهیز از نسخه‌های بیگانه محقق خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در این دیدار که در استادیوم ورزشی زاگرس مریوان برگزار شد، مبارزه با بیگانگانی را که به دنبال تحقیر و ذلت ملت هستند، زمینه‌ساز عزت ملی دانستند و خاطرنشان کردند: دشمنان این سرزمین بزرگ، در پیشرفت و عظمت ایران اسلامی هیچ منفعتی برای خود نمی‌بینند. بنابراین هر نوع وابستگی به «نسخه‌های بیگانه‌نوشته» خلاف منافع ملی و تخریب‌کننده‌ی «استقلال و عزّت و آبادانی» کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی ناتوانی نظام سرمایه‌داری غرب را در مقابله با بحران‌های اقتصادی، دلیل روشنی بر ضعف شیوه‌های مدیریتی کشورهای غربی دانستند و افزودند: مسئولان، ملت و به‌خصوص جوانان و اندیشمندان، در این واقعیت، تأمل و تدبّر کنند.
ایشان اسلام ناب، یعنی اسلام «قرآن، سنّت و اهل بیت» را مبنا و شکل‌دهنده‌ی نسخه‌ی اصیل حرکت و پیشرفت ملت و نظام برشمردند و افزودند: ما کسی را به اسلام متحجّر و تنگ‌نظرانه دعوت نمی‌کنیم، بلکه اسلامی که ما آن را علاج دردها و تضمین‌کننده‌ی پیشرفت و تعالی کشور می‌دانیم، اسلامی است که انسان را به «تعقل و تفکر و تدبّر» فرامی‌خواند و قادر است حرکت تاریخی و پرشکوهی همچون انقلاب اسلامی را به وجود آورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  از کسانی که در زمان‌های مختلف از جمله در دوران انتخابات برای جلب توجه مردم، به تکرار حرف‌های غربی‌ها می‌پردازند، انتقاد کردند و افزودند: این‌گونه حرف‌ها هیچ امتیازی محسوب نمی‌شود، بلکه مخالفت با تفکر و هویت اسلامی-ایرانی به شمار می‌آید.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان کردستان و مریوان را سرزمین سرشار از شکوه دلاوری و زیبایی طبیعی  و مالامال از احساس محبت و وفاداری خواندند و افزودند: این منطقه را جزو نعمت‌ها و برکاتی می‌دانم که پروردگار به کشور و نظام، اعطا کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با اشاره به سفر خود به مریوان و منطقه‌ی دِزلی در سال ۵۹ و در اوج حمله‌ی صدام بعثی به ایران افزودند: دشمنانِ پیشرفت ملت، با اتّکا به عناصر مزدور و وابسته می‌خواستند میان مردم این منطقه‌ی بسیار مهم و حساس با مردم دیگر مناطق کشور، دره‌ای عمیق از بی‌اعتمادی ایجاد کنند، اما کردستانی‌های مؤمن، غیور و وفادار، این توطئه را به‌خوبی ناکام گذاشتند که نسل جوان کشور و این منطقه باید با این واقعیات عبرت‌آموز، به‌خوبی آشنا شود.
رهبر انقلاب اسلامی  با اشاره به حملات شیمیایی و دیگر جنایات صدام، حوادث تلخ ۸ سال دفاع مقدس در مناطق غربی از جمله کردستان را آزمایشگاه بزرگی برای اثبات فریب‌کاری و دروغ‌بودن ادعاهای حامیان صدام و مدّعیان حقوق بشر دانستند و افزودند: فراز و نشیب‌های سی سال استقامت و پیروزی ملت ایران، به عنوان درس‌هایی آموزنده برای جوانان تبیین شود تا وزن و ماهیت واقعی تبلیغات امروز استکبار برای آنان روشن‌تر گردد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  اعتراف سیاستمداران و سیاست‌سازان دنیا را به جایگاه منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران، نشانه‌ای از ثبات و اقتدار کشور برشمردند و افزودند: نظام اسلامی به فضل الهی در موقعیتی قرار گرفته که می‌تواند بر روی طرح‌های بلندمدت پیشرفت و شکوفایی متمرکز شود.
ایشان سند چشم‌انداز ۲۰ ساله را، راهنما، جهت‌دهنده و دستور کار حقیقی مسئولان قوای مختلف و دستگاه‌های گوناگون دانستند و خاطرنشان کردند: برای دست‌یابی به اهداف این سند بسیار معتبر و مهم، هم مسئولان و هم مردم وظایف سنگینی بر عهده دارند و باید مراقب باشیم که دشمنان پیشرفت کشور اذهان را به مسائل فرعی معطوف نکنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با قدردانی از همّت تحسین‌برانگیز مسئولان کشور برای حل مشکلات و کمبودها، به جلسه‌ی دیشب اعضای هیئت دولت با ایشان اشاره کردند و افزودند: مسئولان دولت با شناخت دقیق از واقعیت‌ها، تصمیمات خوبی برای مناطق مختلف کردستان از جمله مریوان اتخاذ کرده‌اند که امیدواریم به طور کامل عملی شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  سرمایه‌گذاری صنعتی و کشاورزی در کردستان را کاری ضروری و زمینه‌ساز ایجاد اشتغال مولد دانستند و افزودند: متأسفانه برخی جوانان منطقه به علت نبود اشتغال کافی، برای معیشت خود به‌ناچار به راه‌های غیر قانونی و غیر صحیح از جمله قاچاق روی‌می‌آورند و اقتصاد کشور را به این بلیّه و ویروس به‌شدت خطرناک مبتلا می‌کنند.
ایشان تأکید کردند: مشکل اشتغال در این منطقه باید با تلاش دولت، همکاری مردم و سرمایه‌گذاری‌های لازم حل شود تا جوانان مؤمن و خوب ما از سر استیصال به راه‌های غیر مشروع روی نیاورند.
رهبر انقلاب اسلامی  امنیت را شرط لازم برای سرمایه‌گذاری، تولید ثروت و پیشرفت خواندند و یادآوری کردند: دشمنان پیشرفت ملت، سعی می‌کنند با ایجاد ناامنی جلوی سرمایه‌گذاری در منطقه را بگیرند، اما نیروهای مقتدر جمهوری اسلامی به کمک مردم و جوانان رشید و وفادار منطقه با عوامل ناامنی به‌شدت برخورد می‌کنند و به فضل الهی، مجال ایجاد هرگونه ناامنی را از دشمنان سلب خواهند کرد.
رهبر انقلاب اسلامی  از جمله اهداف سفر به استان کردستان را جلب توجه مردم سایر مناطق کشور به منطقه‌ی پراستعداد، سرسبز و زیبای کردستان و گسترش ارتباطات عاطفی اقوام مختلف ملت اعلام کردند و افزودند: کرد، فارس، ترک، لر، بلوچ و همه‌ی اقوام این سرزمین تاریخی، پیکره‌ی واحدی به نام ملت عظیم ایران را شکل می‌دهند.
ایشان در پایان سخنانشان ایستادگی ملت و پایبندی به شعارهای انقلاب را بزرگ‌ترین پشتوانه‌ی کشور و دولت برای حرکت و پیشرفت در عرصه‌های مختلف برشمردند و افزودند: اقتدار حقیقی ملت و نظام در گرو وفاداری مستمر به آرمان‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی است.
قبل از سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشکوه مردم مریوان، ماموستا شیرزادی -امام جمعه مریوان- با اشاره به محبت عمیق و دیرینه‌ی مردم این منطقه به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  خیر مقدم گفت.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی