news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1395/02/05

دیدار رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار آقای «جاکوب زوما» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، با تأکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های متنوع اقتصادی و سیاسی، خاطرنشان کردند: کشورهای مستقل باید هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند و همکاری‌های خود را به‌رغم اخلالگری‌های بعضی از قدرت‌های استکباری افزایش دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به قطع رابطه با رژیم تبعیض نژادی آفریقای جنوبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: جمهوری اسلامی به‌صورت تقریباً هم‌زمان، هم با رژیم صهیونیستی و هم با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی قطع رابطه کرد.
رهبر انقلاب با یادآوری نقش برجسته‌ی نلسون ماندلا در ساقط کردن رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و سابقه‌ی روابط دیرین و صمیمی او با جمهوری اسلامی، افزودند: با استمرار مبارزات ماندلا و مردم آفریقای جنوبی، آن رژیم ظالم و ضد بشری از بین رفت و ماندلا با این کار، در واقع روح تازه‌ای به صحنه‌ی مبارزاتی کل آفریقا دمید.
ایشان، نگاه جمهوری اسلامی به آفریقای جنوبی را نگاهی مثبت و سازنده خواندند و گفتند: روابط ایران و آفریقای جنوبی بسیار گرم، و همکاری‌های دو کشور در مجامع جهانی با یکدیگر بسیار کارساز و مؤثر است اما باید مبادلات اقتصادی و تجاری نیز متناسب با ظرفیت‌های دو کشور افزایش یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تعامل دو کشور در جنبش غیرمتعهدها را یکی دیگر از زمینه‌های همکاری برشمردند و افزودند: این همکاری‌ها به نفع همه‌ی کشورهای غیرمتعهد خواهد بود.
رهبر انقلاب تأکید کردند: منافع کشورهای مستقل در افزایش تعاون و همکاری در عرصه‌های مختلف است و باید با موانعی که برخی قدرت‌ها در برابر این همکاری‌ها ایجاد می‌کنند، مقابله کرد.
در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم کشورش در مبارزه با رژیم آپارتاید، گفت: مردم آفریقای جنوبی هیچ‌گاه این حمایت‌ها را فراموش نخواهند کرد و سفر ماندلا به ایران نیز در قدردانی عملی از همین حمایت‌ها بود.
آقای زوما با بیان اینکه ما همواره مخالف تحریم‌های غرب علیه ایران بوده‌ایم، گفت: زمینه‌های فراوان و بِکری برای افزایش همکاری‌های دو کشور وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم آغازی دوباره در روابط اقتصادی و تجاری داشته باشیم.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درخصوص ضرورت همکاری کشورهای مستقل، افزود: برخی قدرت‌ها با بهانه‌های غیرموجه، مانع شکل‌گیری روابط کشورهای مستقل هستند ولی ما با اتحاد و هم‌صدایی در مسائل جهانی، می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.
آقای زوما تلاش برای تغییر ساختار سازمان ملل و شورای امنیت را یکی از عرصه‌های همکاری دانست و افزود: کشورهای عضو شورای امنیت بدون توجه به افکار عمومی جهان و مصوبات مجمع عمومی، از سازوکار نامناسب این شورا برای صدمه زدن به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با تجلیل از تفکر روشن و مقاومت رهبری و ملت ایران، افزود: جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که می‌تواند با اتکا به خود در محیط خصمانه‌ی دنیا، مسائلش را حل کند و اسوه‌ای برازنده برای همه باشد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب عصر امروز در دیدار رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی: منافع کشورهای مستقل در افزایش تعاون و همکاری در عرصه‌های مختلف است و باید با موانعی که برخی قدرت‌ها در برابر این همکاری‌ها ایجاد می‌کنند، مقابله کرد.
  • آقای «جاکوب زوما» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی و هیأت همراه، دقایقی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی