news/content
1387/02/18

دیدار اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

اعضای هیأت دولت پس از تشکیل جلسه‌ای ویژه در شیراز، عصر امروز به حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسیدند و طرح‌های دولت را برای افزایش شتاب پیشرفت و توسعه استان فارس تشریح کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار تأکید کردند: طرح‌ها و مصوبات خوب دولت برای استان فارس، باید با پیگیری جدی و سرعت هرچه بیشتر اجرا شود و مردم مؤمن و بافرهنگ این استان، حضور فعال مسئولان را در روند حل مشکلات استان کاملاً احساس کنند.
ایشان هویت دینی شیراز را مشابه هویت قم خواندند و افزودند: شیراز مرکز و حریم اهل بیت علیهم‌السّلام است و جنبه‌ی معنوی و دینی شهر شیراز و استان فارس، باید در مرکز توجهات، برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها قرار داشته باشد و رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما نیز به این مسأله توجه کامل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به طرح‌های خوب دولت برای مبارزه با خشکسالی، وقوع ۷ خشکسالی در ۴۰ سال گذشته را یادآور شدند و افزودند: این مسأله نشان می‌دهد خشکسالی در ایران پدیده‌ای دفعی و کم‌سابقه نیست و باید برای علاج آن، به تحقیقات و برنامه‌ریزی همه‌جانبه دست زد که در این زمینه تشکیل مرکز تحقیقات خشکسالی در شیراز، گام مؤثر و لازمی به شمار می‌آید.
ایشان جذب سرمایه‌های ایرانیان علاقه‌مند به وطن از جمله جذب فعالان اقتصادی فارس در کشورهای مجاور را ضروری و مفید خواندند و این اقدام را موجب رونق فعالیت‌های صنعتی در استان برشمردند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر توجه کافی به مسائل و مشکلات عشایر استان فارس افزودند: این استان در زمینه‌های مختلف، دارای نخبگان گران‌قدر و استعدادهای بسیار درخشانی است که همه‌ی وزارت‌خانه‌ها برای استفاده بهتر و بیشتر از این ظرفیت انسانی، برنامه‌ریزی و تلاش کنند.
ایشان با اشاره به طرح دولت برای احداث ۳ مجتمع پتروشیمی در استان فارس افزودند: در این زمینه نیروهای انسانی خوب، باتجربه و برخوردار از دانش لازم در استان وجود دارد که باید مورد استفاده قرار گیرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل مرکز تحقیقات سعدی‌شناسی و حافظ‌شناسی‌ و نیز مرکز دانشگاهی هنر را در شیراز ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: هنر اگر با روح دیانت همراه شود، عالی‌ترین وسیله‌ی تبلیغ ارزش‌های اسلامی و انقلابی و انسانی است.
ایشان تقوا را مایه‌ی کمک و یاری مستمرّ و بی‌پایان پروردگار خواندند و افزودند: تقوای الهی، توکل به خدا، احساس مسئولیت مستمر، تدبیر و برنامه‌ریزی و تلاش بی‌وقفه، موجب غلبه بر همه‌ی مشکلات و دست‌یابی به پیشرفت و افتخار خواهد شد و حماسه‌ی دفاع مقدس این واقعیت را به بهترین شکل اثبات کرده است.
در دیدار وزیران و مسئولان محلی استان فارس با رهبر انقلاب، آقای داوودی -معاون اول رئیس‌جمهور- ضمن تشریح اعتبارات ملی و استانی اختصاص یافته برای اجرای ده‌ها طرح مختلف صنعتی-پتروشیمی-آموزشی-علمی-هنری-دانشگاهی و طرح‌های دیگر اعلام کرد: احداث اولین پژوهشکده‌ی دانشجویی، ایجاد ارتباط عمیق میان دانشگاه شیراز و وزارتخانه‌های علوم و نفت برای تأمین پژوهش‌ها و اجرای طرح‌های مورد نیاز وزارت نفت و طرح‌های مختلف در زمینه‌های بهداشت، درمان، راه، تعاون، صنایع و مسکن از جمله مصوبات هیأت وزیران است.
آقای داوودی با اشاره به تشکیل ستاد ویژه‌ی مقابله با خشکسالی در دولت اعلام کرد: در اولین گام، بودجه‌ی ویژه‌ای به این مسأله اختصاص یافته است که استان فارس بیشترین بودجه‌ی مقابله با خشکسالی را به خود اختصاص داده است.
در این جلسه، آقای فتاح -وزیر نیرو- نیز اعلام کرد: خشکسالی امسال شدیدترین خشکسالی در ۴ دهه‌ی گذشته است، اما با تدابیر اتخاذشده و مدیریت برنامه‌ریزی‌شده برای مصرف بهینه‌ی ذخایر آب در زمینه‌های شرب، کشاورزی و صنعتی و در سایه‌ی همکاری و همدلی مردم در صرفه‌جویی مصرف آب، به یاری حق، با مشکل خاصی روبه‌رو نخواهیم شد.
وزیر نیرو افزود: در زمینه‌ی برق نیز همکاری مردم در کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق، زمینه‌ی حل مشکلات موجود را فراهم خواهد کرد.
وزیر جهاد کشاورزی نیز با تشریح طرح‌های دولت برای استفاده صحیح از ذخایر سفره‌های آب زیرزمینی گفت: با ایجاد تغییر در روش‌های آبیاری و الگوهای کشت، استفاده‌ی بیشتر از کشت گلخانه‌ای، توجه بیشتر به آبخیزداری و آبخوان‌داری و نوآوری در روش‌های زمینه‌ای کشاورزی از جمله تسطیح لیزری، برنامه‌ی ویژه‌ای برای مبارزه با خشکسالی تدارک دیده شده که آثار آن إن‌شاءالله در سال جاری مشاهده خواهد شد.
آقای نوذری -وزیر نفت- هم در این جلسه با اشاره به ذخایر عظیم گاز در استان فارس و قرارداشتن این استان در مسیر خطوط لوله‌ی انتقال گاز به مناطق مختلف کشور اعلام کرد: طرح احداث ۳ مجتمع پتروشیمی در استان، امروز به تصویب هیأت دولت رسید که این مسأله در حل مشکل بیکاری نیز تأثیر پایداری خواهد داشت.
آقای زاهدی -وزیر علوم، تحقیقات و فناوری- نیز در گزارشی گفت: توجه به نانوفناوری، زیست‌فناوری، احداث دانشکده فناوری‌های نوین در دانشگاه شیراز و ایجاد دانشکده‌ی هوا-فضا در دانشگاه صنعتی شیراز، از جمله طرح‌های مصوب جلسه‌ی امروز هیأت وزیران برای شتاب‌گرفتن روند پیشرفت علمی و استفاده‌ی بهتر از استعدادهای انسانی استان فارس است.
آقای واعظ‌زاده -معاون علمی رئیس‌جمهور- نیز در این جلسه اعلام کرد: برای تقویت استعدادهای درخشان و حمایت از نخبگان پرتلاش استان فارس، طرح‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که تأسیس دفتر نخبگان استان فارس و اختصاص منابع خاص به دانشگاه‌های این استان از جمله‌ی آن‌هاست.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی