news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1386/10/08

دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب در روز عید سعید غدیر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم، با تبیین ابعاد عمیق عید سعید غدیر، تلاش و حرکت بی‌وقفه برای ایجاد جامعه‌ی اسلامی مورد نظر امیرمؤمنان را نیاز امروز و درس بزرگ ملت ایران از واقعه‌ی غدیر برشمردند و افزودند: دنیای اسلام نیز باید به تأسی از امیر مؤمنان، پرهیز از تفرقه و تقویت اتحاد و انسجام اسلامی را سرلوحه‌ی اهداف خود قرار دهد.
ایشان با تبریک عید بزرگ غدیر به همه‌ی مسلمانان، مؤمنان و آزادگان جهان به‌ویژه ملت علوی ایران، تعیین خط امامت را به عنوان جهت و سمت و سوی حکومت اسلامی، بعد اعتقادی غدیر برشمردند و خاطرنشان کردند: نصب امام از سوی نبیّ مکرّم اسلام و در واقع از سوی پروردگار متعال، نشان داد که حکومت در نگاه اسلام، معنی و مفهوم امامت دارد و صرفاً در مدیریت زندگی روزمره‌ی مردم خلاصه نمی‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای معنا و مفهوم امامت را اداره‌ی دنیا و آخرت ملت‌ها، مدیریت دل‌ها و تکامل و تعالی روح و جان انسان‌ها دانستند و افزودند: این جهت‌گیری عمیق، فرق اساسی و جوهری حکومت و قدرت در اسلام با دیگر حکومت‌هاست و شیعه نیز در پرتو همین مشعل درخشان و منطق روشن غدیر توانسته است در طول تاریخ، رشد کند و حقانیت خود را برای دل‌های جست‌وجوگر و باانصاف اثبات نماید.
رهبر انقلاب اسلامی بُعد دیگر واقعه‌ی غدیر را توجه به ارزش‌های معنوی و شخصیت بی‌بدیل حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السّلام خواندند و افزودند: در واقعه‌ی بسیار مهم غدیر، باید کسی به امامت منصوب می‌شد که سرچشمه‌ی همه‌ی فضایل باشد تا همه‌ی تاریخ اسلام از او سیراب شود و محاسبات الهی و فوق بشری نشان داد که این فضایل بیکران، فقط در امیر مؤمنان جمع است و به همین علت است که حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام خورشید آسمان امامت است و دیگر ائمه‌ی هُدی، ستارگان این آسمان درخشان به شمار می‌روند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضرورت الگو قرار دادن جامعه‌ی اسلامیِ مورد نظر امیرمؤمنان را سومین بُعد و درس عینی و بسیار مهم غدیر برای ملت ایران دانستند و افزودند: باید شاخصه‌های حکومت حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام را سرمشق خود قرار دهیم و برای تحقق جامعه‌ای حقیقتاً علوی، بی‌وقفه‌ تلاش کنیم.
ایشان عدالت، اخلاص، توحید، کار برای خدا، نگاه مهربان و عطوفت‌بار به آحاد جامعه و بشر و جدّیت و قاطعیت در برابر انحراف از صراط الهی را از جمله شاخصه‌های حکومت امیر مؤمنان برشمردند و افزودند: ابعاد اعتقادی و مناقبتی غدیر برای ما بسیار مهم است، اما علت اصلی زنده‌نگهداشتن یاد غدیر این است که همواره جامعه‌ی علوی را الگو قرار دهیم و برای تحقق آرزوی بزرگ ملت، یعنی قرار گرفتن در سطح و ترازی که امیر مؤمنان می‌خواهد، ‌ برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درس بزرگ دیگر غدیر را توجه کامل به لزوم وحدت و انسجام مسلمانان برشمردند و خاطرنشان کردند: حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السّلام منصوب پیامبر خاتم بود، اما هنگامی که مشاهده کرد مطالبه‌ی این حق ممکن است به اسلام لطمه بزند و اختلاف ایجاد کند، نه‌تنها ادعایی را مطرح نکرد، بلکه با کسانی که صاحب‌منصب حق نبودند و بر جامعه‌ی اسلامی حکومت می‌کردند همکاری کرد، چرا که اسلام به وحدت نیاز داشت و به همین علت امیر مؤمنان این فداکاری را انجام داد.
ایشان در همین زمینه افزودند: ملت ایران امروز در دنیای اسلام از قوی‌ترین منطق، یعنی منطق ولایت و امامت برخوردار است، اما اثبات خود را در نفی دیگران جست‌وجو نمی‌کند و به تأسی از امیر مؤمنان، پرچمدار دعوت پیروان همه‌ی مذاهب اسلامی به وحدت و انسجام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به لزوم هوشیاری در مقابل فعالیت‌های پیچیده‌ی دشمنان امت اسلامی برای تزریق ویروس تفرقه و اختلاف افزودند: درس بزرگ غدیر مبارزه با اختلاف و تفرقه است و برای تحقق این درس مهم، پیروان مذهب اسلامی باید از تعرض و اهانت به مقدسات یکدیگر و تحریک مسائل حساسیت‌برانگیز پرهیز کنند و همان‌گونه که در پیام حج بیان شد، با هوشیاری و وحدت، برنامه‌ی استکبار را برای ایجاد تفرقه‌ی مذهبی و درگیری میان شیعه و سنّی ناکام بگذارند.
رهبر انقلاب اسلامی مراقبت از حیله‌های دشمنان را رمز پیروزی ایران اسلامی در مقابل مستکبران خواندند و افزودند: ما ملت ایران به برکت ایمان و توکل، احساس مسئولیت برای حضور در صحنه و هوشیاری کامل در برابر دشمن در مقابل همه‌ی تحرکات ۲۹ سال اخیر استکبارِ پرمدعا و پرهیاهو پیروز شده‌ایم و راه ادامه‌ی این موفقیت‌ها این است که هیچ‌گاه دشمن را فراموش نکنیم و از حضور در صحنه غافل نشویم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۴ اسفند افزودند: به یاری پروردگار توصیه‌های لازم در این زمینه بیان خواهد شد و مهم این است که ملت، انتخابات را یکی از امتحانات الهی و یکی از عرصه‌های کارآمدی بداند و هشیار باشد که غفلت از دشمن ممکن است در این عرصه، لطماتی را به همراه بیاورد.
ایشان در پایان سخنانشان از خداوند متعال مسألت کردند در این روز خجسته، نزدیک‌تر شدن به آرمان‌های اسلامی را به ملت بزرگ ایران عیدی دهد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی