1386/06/04

دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار رئیس‌جمهور و هیأت دولت، پایبندی دولت نهم به اصول و ارزش‌ها، عدالت‌خواهی، شوق خدمت به مردم، پرکاری و تلاش، شجاعت و قاطعیت، برخورداری از روحیه‌ی تحول‌گرایی و اصلاح حقیقی و ایستادگی در برابر زیاده‌طلبی‌های استکبار را از ویژگی‌های برجسته‌ی دولت آقای احمدی‌نژاد برشمردند و با توصیه به دولت برای توجه بیشتر به برخی مسائل تأکید کردند: خدمت به مردم، توفیق بزرگی است که باید با تلاش و فعالیت گسترده‌تر، شکر حقیقی آن را به جا آورد.
ایشان با تبریک ایّام شعبانیه و به‌ویژه میلاد پرنوید حضرت ولیّ عصر عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشّریف، امید و عدالت را دو خصوصیت برجسته‌ی عید نیمه‌ی شعبان خواندند و با اشاره به تلاش دولت برای تحقق آرزوها و امیدهای برخاسته از نیمه‌ی شعبان افزودند: جامعه‌ی بشری و ملت ایران تشنه‌ی امید و عدالت است و دولت نهم نیز با بلندکردن پرچم عدالت در دل‌های ملت امید ایجاد کرده است و به همین علت، مصادف‌شدن هفته‌ی دولت و ایام نیمه‌ی شعبان، دلنشین و بامعناست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر افزودند: آن دو بزرگوار نیز برای تحقق خصوصیات نیمه‌ی شعبان یعنی امید و عدالت و با عشق به ارزش‌های انقلاب، فعالیت می‌کردند و باید هفته‌ی دولت را با یاد آن‌ها گرامی داشت.
رهبر انقلاب با اشاره به گذشت ۲ سال از آغاز فعالیت دولت نهم، زودگذر بودن فرصت خدمت به مردم را نوعی درس و عبرت دانستند و به همه‌ی مسئولان توصیه کردند: هیچ لحظه‌ای را برای فعالیت در راه خدا و خدمت به مردم از دست ندهید.
ایشان در تبیین شاخص‌های دولت، پایبندی به اصول و ارزش‌ها را بسیار مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: پایبندی انقلاب اسلامی به همان شعارها و اصول اولیه، پدیده‌ای بی‌نظیر است که در هیچ‌یک از انقلاب‌های جهان وجود نداشته است و علت استمرار خصومت‌های سلطه‌گران نیز همین ویژگی ممتاز نظام اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: البته در برخی دوره‌ها، غبارهایی برروی اصول انقلاب نشسته، اما اصول و مبانی انقلاب، امروز زنده‌تر و برجسته‌تر از همیشه در قول و عمل دولت مطرح و پیگیری می‌شود و فضای اصول‌گرایی و وفاداری به مبانی انقلاب و امام را بر جامعه حاکم کرده است.
ایشان پیگیری عدالت را از دیگر شاخص‌های بسیار برجسته‌ی دولت نهم برشمردند و خاطرنشان کردند: حرکت در «وادی طولانی، دشوار و پرخطر عدالت»، طبعاً در کوتاه‌مدت به همه‌ی نتایج مورد نظر نمی‌رسد، اما جهت‌گیری عدالت‌طلبانه و همین قدم‌هایی که دولت در این مسیر برمی‌دارد، بسیار باارزش است و باید این حرکت را با همه‌ی قوا، ادامه و گسترش داد.
رهبر انقلاب اسلامی پرکاری و تلاش بی‌وقفه را از دیگر خصوصیات دولت دانستند و با اشاره به شجاعت و قاطعیت دولت نهم افزودند: کار عظیم و بسیار خوبِ مدیریت مصرف سوخت، قدم اول در راه هدفمند کردن یارانه‌هاست که باید با اتخاذ تصمیمات مناسب دیگر، این هدف پیگیری شود.
ایشان با قدردانی از حاکم‌بودن روحیه‌ی «تحول‌گرایی، نوآوری و اصلاح» بر دولت افزودند: اصلاح واقعی «یعنی ایجاد تغییرات اساسی و ساختاری در جهت صلاح» و دولت نهم به این کار همت گماشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار را ویژگی دیگر دولت دانستند و افزودند: در جهان کنونی که «قدرت» تنها منطق حاکم بر روابط بین‌المللی است، هرگونه وادادگی باعث خسارت و ضرر خواهد شد و دولت با درک همین واقعیت در مقابل زیاده‌خواهان ایستاده و باعث عزت ملی شده است.
ایشان سفرهای استانی و درک عینی و عمیق درد دل‌ها و مشکلات مردم را از دیگر خصوصیات خوب دولت خواندند و افزودند: درک مسائل و خواسته‌های مردم از روی کاغذ، با درک واقعیات زندگی مردم در مواجهه‌ی رودررو کاملاً متفاوت است و دولت این کار پر‌زحمت را جدّی گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از تبیین ویژگی‌های دولت، رئیس‌جمهور و کابینه را به شکرگزاری حقیقی موفقیت‌ها توصیه کردند و افزودند: شوق و توان و فرصت خدمت به مردم، توفیقی الهی است. بنابراین باید از لغزشگاه خطرناک غرور کاملاً دوری جست و با تأمل در کارها و رفع اشتباهات احتمالی، خدمت به مردم را گسترش داد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، دولت را به چند مسأله‌ی مهم سفارش کردند. جدّی‌تر گرفتن سند چشم‌انداز ۲۰ ساله‌ اولین این سفارش‌ها بود.
رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تأکید کردند: سند چشم‌انداز به عنوان برنامه‌ی کلان ۲۰ ساله‌ی کشور، سندی فرادولتی و محصول کار متراکم و صحیح کارشناسی است و باید به عنوان یک میثاق در همه‌ی قانون‌گذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها مورد توجه کامل قرار گیرد و هر برنامه و فعالیتی که در جهت سند چشم‌انداز نیست، اصلاح شود.
ایشان تقویت نگاه کارشناسی را به‌ویژه در کارهای مبنایی و بنیانی بسیار ضروری خواندند و افزودند: برای ماندگاری و پایداری برنامه‌ها و فعالیت‌ها باید کار کارشناسیِ عمیق، دقیق، همه‌جانبه و متبحّرانه بر روی آن‌ها صورت گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی تعامل با نخبگان را باعث تقویت جنبه‌ی کارشناسی برنامه‌ها و فعالیت‌ها دانستند و افزودند: نخبگان فراوانی در دانشگاه‌ها و محیط‌های مختلف سراسر کشور وجود دارند که مشتاق و آماده‌ی کمک هستند و دولت باید در عمل، خواهان و جویای این نخبگان باشد تا قدرت کارشناسی برنامه‌ها و اقدامات بیشتر شود.
ایشان روابط قوای سه‌گانه را خوب ارزیابی کردند و در عین حال افزودند: روحیه‌ی سازگاری و تعامل منطقی و صحیح با دیگر قوا باید در بدنه‌ی سه قوه تقویت شود.
تلاش برای اطلاع‌رسانی صحیح به مردم از دیگر سفارش‌های رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با هیأت وزیران بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ظرافت‌های اطلاع‌رسانی هنرمندانه افزودند: مردم از بسیاری از کارهای دولت بی‌خبرند و برای رفع این مشکل باید دولت اطلاعات لازم را در اختیار رسانه‌ها و رسانه‌ی ملی قرار دهد تا آن‌ها هنرمندانه به مردم ارائه کنند که این کار، ضمن امیدزایی و روشنگری، کمک بیشتر مردم را به دنبال خواهد آورد.
ایشان استقبال دولت از همه‌ی انتقادها را مفید دانستند و با تأکید بر ضرورت جدی‌ترگرفتن بخش فرهنگ افزودند: فرهنگ مانند هوا برای زندگی انسان اهمیتی حیاتی دارد و بسیاری از مشکلات جامعه با فرهنگ‌سازی حل می‌شود. بنابراین باید از بخش فرهنگ رفع مظلومیت شود و ضمن اختصاص اعتبارات لازم، فرهنگ عمومی و عرصه‌ها و وسایل فرهنگی، جهت‌گیری ارزشی بیابند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین توجه بسیار جدی به نهضت علمی را خواستار شدند و افزودند: هیچ کشوری و ملّتی بدون موفقیت‌های علمی به آرزوهای ملی و بزرگ دست نمی‌یابد و باید با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم، از جمله افزایش قابل توجه بودجه‌ی تحقیقات، کشور را در قافله‌ی پرشتاب علم به جلو برد.
توجه کامل به سیاست‌های اصل ۴۴ دیگر سفارش رهبر انقلاب به دولت بود. ایشان تأکید کردند: جدّی‌گرفتن سیاست‌های اصل ۴۴ هیچ منافاتی با عدالت‌خواهی ندارد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کنید که اقتصاد کشور در پرتو اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ شکوفا شود.
ایشان در پایان سخنانشان، تقویت ارتباط با پروردگار را زمینه‌ساز توفیقات بیشتر دولت خواندند و همه را به استفاده‌ی کامل از برکات ماه شعبان توصیه کردند.
 
در ابتدای این دیدار، آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- ضمن بیان گزارشی از عملکرد دولت نهم، به اصلاح ساختارهای اداری و اجرایی اشاره کرد و گفت: اصلاح ساختار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و تشکیل یک مرکز فکری و برنامه‌ریزی کلان، افزایش اختیارات استانداران و تمرکز مدیریت در استان‌ها، آغاز اصلاح ساختار نظام بانکی، تجمیع شوراها، اصلاح ساختار بودجه‌نویسی، اصلاح منابع نیروی انسانی، تقویت روحیه‌ی صرفه‌جویی و اهتمام به بیت‌المال از جمله اقدامات دولت در چهارچوب اصلاح ساختارها بوده است.
رئیس‌جمهور ایجاد تحرک در نظام اجرایی و نگاه تحول‌گرایانه به مسائل کشور را از دیگر سرفصل‌های عملکرد دولت بیان کرد و افزود: یکی از محورهای مهم و اساسی دولت در دو سال گذشته تلاش برای تحقق عدالت در همه‌ی بخش‌ها بوده که سفرهای استانی و مصوبات آن‌ها بر اساس سند چشم‌انداز، توزیع مناسب منابع بانکی در مناطق مختلف کشور و کاهش سود تسهیلات بانکی، واگذاری سهام عدالت و جلوگیری از امتیازجویی‌های ویژه در این چهارچوب انجام شده است.
تولید ثروت، مردمی‌سازی اقتصاد، اشتغال‌زایی، حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، حمایت از بخش کشاورزی، آغاز اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، فعال‌سازی بورس، توسعه‌ی سرمایه‌گذاری در بخش نفت و کاهش اجرای طرح‌های عمرانی از جمله محورهایی بود که آقای احمدی‌نژاد در گزارش خود به عنوان اقدامات دولت نهم در چهارچوب رشد اقتصادی بیان کرد.
رئیس‌جمهور ساماندهی حمل و نقل عمومی و کنترل مصرف انرژی، تهیه‌ی طرح جامع مسکن، کاهش وابستگی به نفت، افزایش سهم مالیات در درآمدها و حمایت از تحقیقات و نوآوری در بخش علم و فناوری را از دیگر کارهای دولت عنوان و خاطرنشان کرد: در بخش سیاست خارجی و ارتباط با کشورهای دیگر دولت نهم بسیار فعال بوده و در مسأله‌ی هسته‌ای با ایستادگی ملت ایران بزرگ‌ترین پیروزی تاریخی برای کشور به دست آمده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی