news/content
1385/08/21

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع پرشور مردم گرمسار

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز یکشنبه در آخرین روز از سفرشان به استان سمنان، در جمع پرشور مردم گرمسار، ضمن ارائه‌ی تحلیل جامعی از شرایط کنونی کشور و جایگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، تصریح کردند: نظام اسلامی امروز از لحاظ ثبات سیاسی، کار و تلاش خستگی‌ناپذیر مسئولان و اعتماد مردم به آنان، یکپارچگی و همدلی مسئولان، برخورداری از نسل جوان امیدوار به آینده و دلبسته به ارزش‌های دینی، مبارزه‌ی جدی با فساد و تبعیض، پیگیری مشکلات مردم به‌ویژه محرومان، شاخص‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، اقتدار و منزلت اجتماعی در عرصه‌ی بین‌المللی و موقعیت متزلزل دشمنان در وضعیتی بسیار خوب نسبت به سالیان گذشته و در یکی از بهترین و برترین شرایط قرار دارد.
ایشان در تبیین شرایط داخلی، به ثبات سیاسی کامل کشور و هماهنگی مطلوب آحاد مردم و برخورد هوشمندانه‌ی ملت با مسائل مختلف به‌ویژه شعارها و آرمان‌های ملی از جمله مسأله‌‌ی هسته‌ای و موضع مستحکم نظام در قبال آن و همچنین گسترش گفتمان عدالت‌طلبی، رفع تبعیض و مبارزه با فساد اشاره کردند و افزودند: یکی دیگر از ویژگی‌های کنونی کشور برخورداری از یک نسل جوان با گرایش غالب درس و علم‌آموزی و توجه به ارزش‌های دینی و انقلابی است که وجود چنین نسل نو، بانشاط، امیدوار به آینده و معتقد به باورهای دینی، زمینه‌ساز پیشرفت، ابتکار و خلاقیت برای یک ملت است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی وجود دولتی مردمی، پایبند به ارزش‌های دینی و کمربسته برای خدمت به مردم و در رأس آن رئیس‌ جمهوری با شیوه و منش مردمی، باایمان، ساده‌زیست، دلسوز، خستگی‌ناپذیر، شجاع و دارای اعتماد‌به‌نفس، در وسط میدان کار و تلاش و صاحب ابتکار عمل در مسائل داخلی و بین‌المللی را از دیگر نقاط قوّت نظام اسلامی در شرایط کنونی برشمردند و خاطرنشان کردند: امروز در مسائل بین‌المللی مسئولان ما به دنبال حرف سیاست‌سازان بین‌المللی نیستند، بلکه ابتکار عمل در دست مسئولان کشور است
رهبر انقلاب اسلامی شاخص‌های گوناگون کشور به‌ویژه شاخص‌های اقتصادی و علم و فناوری و صنعت را رو به پیشرفت دانستند و با اشاره به گزارش چندی پیش رئیس‌جمهور درباره‌ی وضع کشور تأکید کردند: این گزارش از جمله در بخش تورم، نرخ بیکاری و مبارزه با فساد مورد تأیید کارشناسان منصف و حتی در موارد بسیاری مورد تأیید مراکز بین‌المللی است که عمدتاً با ایران غرض‌ورزی دارند.
ایشان با اشاره به ارتقاء جایگاه ایران در یک سال و نیم گذشته در مبارزه با فساد اداری و مالی بر اساس گزارش مراکز بین‌المللی افزودند: با وجود رشد این شاخص، نباید در مبارزه با فساد به این حد قانع بود، بلکه باید فساد اداری و مالی و خیانت به امانت‌های ملی، ریشه‌کن و مبارزه با آن همه‌گیر شود و این مسأله‌ نیز در تقابل با سرمایه‌گذاری سالم نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امیدوارشدن قشرهای عمومی مردم به‌خصوص افراد مستضعف و محروم را از جمله نقاط مثبت در شرایط کنونی کشور ارزیابی و خاطرنشان کردند: این امیدواری به این دلیل است که مردم احساس می‌کنند در کشور در جهت رفع تبعیض و حرکت به سمت اهداف کار و تلاش می‌شود.
ایشان مردم ایران را مردمی صبور، نجیب، آگاه و هوشیار خواندند و تأکید کردند: مردم هرگاه احساس کرده‌اند مسئولان واقعاً به دنبال حل مشکلات آنان و خدمات صادقانه هستند و به فکر ثروت‌اندوزی و مسائل شخصی خود نمی‌باشند، اعتماد و اطمینان آنان به مسئولان جلب شده است.
رهبر انقلاب اسلامی وحدت و یکپارچگی مردم، هماهنگی مسئولان و اتحاد دولت و مردم را خوب و بیش از گذشته ارزیابی کردند و افزودند: چندی پیش رئیس‌جمهور به دلیل برخی مطالب و تبلیغات مطبوعات از آن‌ها گلایه کرد که من حق را به رئیس‌جمهور می‌دهم، زیرا برخی از مطبوعات در قبال دولت بی‌انصافی می‌کنند و با استفاده از روش‌های تبلیغاتی سعی در زیر سؤال بردن اقدامات دولت و بزرگ‌نمایی برخی عیوب کوچک دارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که رعایت‌نکردن انصاف و تخریب متفاوت از انتقاد است، خاطرنشان کردند: من سال‌ها قبل در خصوص نقش دست‌های بیگانه در مدیریت فرهنگی کشور و رسانه‌ها و تبلیغات هشدار دادم، اما برخی منکر آن شدند و سرانجام همه‌ آن را تصدیق کردند.
ایشان با رد برخی تبلیغات در خصوص نبود آزادی بیان در کشور تصریح کردند: این که برخی مطبوعات در کشور آزادانه بر ضد دولت و نظام مطلب می‌نویسند، نشانه‌ی آشکار آزادی بیان است و البته مردم آگاه ایران نیز اعتنایی به مطالب این مطبوعات نمی‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی پایگاه سیاسی کشور و منزلت اجتماعی ملت ایران را در جهان بسیار مستحکم ارزیابی کردند و افزودند: چند سال قبل عده‌ای از سیاسیون آمریکا در گزارشی ادعا کرده بودند در ایران عده‌ای منتظر اشاره‌ی آمریکا هستند تا نظام را متزلزل کنند، اما امروز حقیقت برای دشمنان ملت ایران آشکار شده است، زیرا آن‌ها نه می‌توانند بر این کشور سلطه پیدا کنند و نه حتی می‌توانند به ملت ایران لطمه بزنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای موقعیت دشمنان ملت ایران را بر خلاف موقعیت مستحکم نظام اسلامی، متزلزل خواندند و افزودند: آمریکا و رژیم صهیونیستی نسبت به سال‌های گذشته، بسیار متزلزل هستند و تودهنی که آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان خوردند، از عنایات الهی بود تا به دنیا نشان داده شود که قدرت ابرقدرت‌ها تا چه حد پوشالی و ظاهری است.
ایشان در همین خصوص خاطرنشان کردند: امروز وضع سیاست در دنیا نیز تغییر کرده و در مناطقی که آمریکا آن‌ها را حیاط خلوت خود می‌دانست، با وجود همه‌ی تلاش‌های واشنگتن، دولت‌هایی بر سر کار می‌آیند که مخالف سیاست‌های آمریکا هستند.
ایشان تصریح کردند: ملت ایران راه خدا یعنی راه عدالت، انصاف، اخلاق نیکو، فضیلت‌های انسانی، عبودیت الهی، برابری و برادری انسان‌ها و راه به سعادت رساندن جامعه‌ی انسانی را انتخاب و بر این راه پافشاری کرده و از سختی‌های آن نیز نهراسیده است. بنابراین خداوند متعال میوه‌ی شیرین و دلنشین این ایستادگی را به این ملت عطا خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود از گرمسار به عنوان منطقه‌ای با سطح بالای سواد در استان و دارای استعدادهای فراوان و مردمی پرتلاش یاد کردند و افزودند: در سفر به استان سمنان، بر مشکلات اصلی این استان و مناطق مختلف آن تمرکز شد و ان‌شاءالله با هماهنگی مسئولان و نمایندگان استان سمنان و مسئولان دولتی به‌تدریج برای حل این مشکلات گام برداشته خواهد شد.
 
در آغاز این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی‌نژاد -امام جمعه‌ی گرمسار- به نمایندگی از مردم این منطقه به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خیر مقدم گفت.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با حضور در مزار شهدای گرمسار نسبت به شهدای این منطقه ادای احترام کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سفر پنج روزه‌شان به استان سمنان ظهر امروز به تهران بازگشتند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی