پیوندهای مرتبطخبرخبر
1381/01/01

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال 1381

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

یا مقلّب القلوب والأبصار. یا مدبّر اللّیل والنّهار. یا محوّل الحول والأحوال. حوّل حالنا الی احسن الحال.

امسال آغاز بهار و سال نو، با روزهای عاشورای حسینی و تجدید خاطره آن حماسه بزرگ تاریخی مقارن است. برای ملت عزیز ما که ارادتمند و عاشق حسین‏بن‏علی علیه‏السّلام است، اگرچه عیدِ به معنای جشن و شادی کودکانه وجود ندارد؛ اما بهجت معنوی‏ای که ناشی از عزّت و افتخار است، وجود دارد؛ زیرا حسین‏بن‏علی علیه‏السّلام مظهر عزّت راستین و نمودار کامل افتخار حقیقی است؛ هم در چشم ما مردمِ اسیر در دستگاه مادّی عالم و هم برای رستگاران عالم ملکوت.

امسال، سال شمسی ما، هم در فروردین و هم در آخر سال در اسفند، با عاشورای حسینی مقارن و مصادف است. بنابراین جا دارد که ما امسال را «سال عزّت و افتخار حسینی» بدانیم. امیدواریم ملت عزیز ما با تمسّک به معنویتِ حسین‏بن‏علی علیه‏السّلام و با آشنایی بیشتر با آن بزرگوار، عزّت و افتخار و سربلندی را برای خود کسب کند؛ همچنان که بحمداللَّه به برکت آن حضرت و به برکت اسلام و قرآن، از عزّت و افتخار معنوی برخوردار بوده و هست.

سال 1380، مثل همه سالهای دیگر، با شادیها و غمهای خود سپری شد و سالی نو و بهاری تازه پیش روی ماست و بهار، فصل رویش و بالندگی و نو شدن و طراوت و صفاست. از خدای متعال می‏خواهیم که ملت عزیز ما در هر جای کشور که هست، و در هر جای جهان مردمی که دل در گرو خواسته‏ها و اهداف این ملت دارند، مشمول لطف الهی و برخوردار از صفا و طراوت و نویی و شادابی باشند. من به همه ملت عزیزمان در این مناسبت درود می‏فرستم و از خداوند متعال برای همه آنها سلامت و موفقیّت و پیشرفت در امور مادّی و معنوی مسألت می‏کنم.

اگرچه در سال گذشته - که به نام رفتار علوی مزیّن و موسوم شده بود - کارهای فراوان و تلاشها و اقدامهای مفیدی از طرف مسؤولان و مردم صورت گرفت؛ اما بخصوص دو حرکت در جهت رفتار علوی از طرف مسؤولان کشور آغاز شد که امیدواریم این دو کار با همان جدیّت و شور و شوق و انگیزه و اهتمام ادامه پیدا کند: یکی پرداختن به مسأله اشتغال بود که یکی از مهمترین گره‏گشاییها در کار مردم است و گره‏گشایی، سیره علوی است؛ و دیگری مبارزه با فساد بود که یکی از شاخصه‏های برجسته رفتار علوی است. ان‏شاءاللَّه هر دو اقدام باید در سال نو از طرف مسؤولان با همه جدیّت و اهتمام دنبال شود.

برای مسأله اشتغال، تلاشهای خوبی شد و برنامه‏ریزیهای مفیدی صورت گرفت؛ لیکن این آغازِ کار است؛ این از آن کارهایی است که به پیگیری و تعقیب جدّی از طرف همه مسؤولان کشور احتیاج دارد؛ این یک نیازِ بسیار مهم برای مردم و کشور ماست.

مسأله مبارزه با فساد هم یک عنصر حقیقی و اساسی در اصلاح امور کشور است. مبارزه با فساد، وظیفه همه است؛ اما در درجه اوّل، وظیفه مسؤولان کشور است. مبارزه با فساد باید با جدیّت، دقّت، بی‏نظریِ کامل و دور از تندروی و زیاده‏روی باشد.

همه مسؤولان باید وظایف خود را در قبال این ملت بزرگ به بهترین وجهی شناسایی و دنبال کنند. مردم عزیز ما در طول سالهای بعد از انقلاب نشان داده‏اند که به اسلام و مبانی دینی و سربلندی کشور خود و پیشرفت همه‏جانبه این کشور علاقه‏مند و بر آن عازمند. مسؤولان عزیز ما هرچه برای این ملت بزرگ تلاش کنند، یقیناً بیش از وظیفه خود انجام نداده‏اند و اگر بتوانیم به قدر وظیفه خود کار کنیم، باید خدا را شاکر باشیم.

امیدوارم ان‏شاءاللَّه سالی را که در پیش داریم، برای ملت ما سال اعتلای مادّی و معنوی و پیشرفت در همه امور کشور و سال عزّت و افتخار باشد و همچنان که حسین‏بن‏علی علیه‏السّلام مظهر عزّت بود و او بود که فرمود: «هیهات منّا الذّلّة(1)»، این ملت هم در عرصه‏های مختلف نشان دهد که گرد ذلّت بر دامانش نخواهد نشست و در عزّتمندی و عزّتمداری، پیرو آقا و سالار خود، حسین‏بن‏علی علیه‏السّلام خواهد بود.

از خداوند متعال می‏خواهیم که توجّهات حضرت ولیّ عصر و دعای آن بزرگوار را شامل حال همه شما مردم عزیز بفرماید و روح مطهّر امام بزرگوار و شهدای سربلند انقلاب اسلامی را با اولیایشان محشور کند.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته‏

 


1) بحارالانوار: ج 45، ص 83

 

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی